Az újpesti tavaszi vállalkozás nyomán (mely maga a SZETA kezdeti úttörő akcióinak hagyományait folytatta) a józsefvárosi ellenzéki szervezetek is támadásba lendültek a falaik között ólálkodó szegénység ellen.
Használt, de jó állapotban lévő őszi-téli ruhákból rendeztek két napig tartó vásárt a Ganz-Mávag Golgota utcai művelődési házának előcsarnokában. 5-150 Ft közötti összegért lehetett venni egy-egy ruhadarabot, s a filléres árakból kerekedő forintbevételt az Ellenzéki Kerekasztalból szerveződő szociális bizottság a kerület nyomorban élőinek megsegítésére fordítja.
A józsefvárosi szabad demokraták kezdték, de felmérvén a tennivalók sokaságát, hamar belátták, hogy magukban nem győzik. A kerületi Ellenzéki Kerekasztal elé vitték ötletüket, s a Szegénységellenes Hétvége végül közös munka eredménye lett.
A Szociáldemokrata Párt helyi csoportja szerzett raktárat, s heteken át gyűjtötték-mosták-szállították a ruhákat az SZDSZ-es, BZSBT-s, kisgazda, Fidesz-es és SZETA aktivisták. Bevonták a Patyolatot, a Május 1. Ruhagyárat, a helyszínül szolgáló művelődési házat. Főképpen a politikai szervezetek nőtagjai dolgoztak és szerveztek, a szebbik nem ismét bebizonyította, hogy a gyakorlatias tennivalók, a kevéssé sziporkázó kitartó kulizás területén sokszor a jobbik is.
Segítettek egyházak, nagy mennyiségű kitűnő ruhaneműt adtak a reformátusok, s a Hit Gyülekezete ruhaadományon felül munkával is sokat segített a vásár rendezésében. Ott volt a Hajléktalanokért Társadalmi Bizottság átmenti szállón élő aktivistája is a szervezők-rendezők-cipekedők között, amikor szombat reggel, nyitás előtt a kapu előtt várakoztak csendben a hajléktalanok. A hajléktalanok korán ébredne…. ők voltak az első érdeklődők.
A ruházati eladókká átlényegült aktivisták rögtön vizsgázhattak, mint szociális munkások: tapintatosan felöltöztették a város legelesettebbjeit. Szociális munkára adódott még alkalom, s a rugalmasan kezelt árak jóvoltából számos család, testvér-együttes és magányos távozhatott boldogan, jóízű ruhaválogatás és bőséges vásárlás után.
De jöttek bőségesen olyanok is, akik nem szorultak különleges árengedményre, de ahhoz, hogy ruhatárukat bővítsék, mégis szükség van a nagyon olcsó vásárlási lehetőségre. Nagy volt a forgalom, s még a fent jellemzett üzletpolitika mellett is nem elhanyagolható, 100 ezer forintos bevétel folyt be. Felhasználásáról az a szociális bizottság dönt, amely gyűjtött, szervezett, mosott-vasalt és árusított.
A bizottság azt latolgatja, hogy a hasonló Szegénységellenes Hétvégéket rendszeressé teszi.





Friss hozzászólások
7 év 34 hét
10 év 7 hét
10 év 11 hét
10 év 11 hét
10 év 12 hét
10 év 13 hét
10 év 13 hét
10 év 15 hét
10 év 15 hét
10 év 16 hét