7. cikkely: Egészségügyi dolgozók

7.1 Az egészségügyi dolgozók ösztönözzék és támogassák a szoptatást, különösen azok, akik az anyák és csecsemõk táplálkozásával foglalkoznak, ismerjék meg a jelen Kódex értelmében vett felelõsségüket, beleértve a 4.2 cikkelyben részletezett információkat.

7.2 A Kódex hatálya alá esõ termékekre vonatkozó információk, amelyeket a gyártók és forgalmazók az egészségügyi szakembereknek adnak, csak tudományos és konkrét adatokra szorítkozhatnak. Az ilyen információk nem célozhatnak arra és nem kelthetik azt a hitet, hogy a cumisüvegibõl való táplálás egyenértékû a szoptatással vagy jobb annál; magukban kell hogy foglalják továbbá a 4 2 cikkelyben feltüntetett információkat is.

7.3 A Kódex hatálya alá esõ termékek használatának elõmozdítása végett a gyártók és forgalmazók nem adhatnak anyagi vagy pénzbeli ösztönzést az egészségügyi dolgozóknak vagy azok családtatainak, és az egészségügyi dolgozók, valamint családtagjaik nem fogadhatják el ezt.

7.4 A jelen Kódex hatálya alá esõ csecsemõtápszerek és egyéb termékek mintái, vagy az elkészítésükhöz és használatukhoz való felszerelések és eszközök nem adhatók ki az egészségügyi dolgozóknak, kivéve, ha erre intézeti szinten történõ szakmai kiértékelés vagy kutatás céljából van szükség. Az egészségügyi dolgozók nem adhatnak csecsemõtápszermintákat várandós asszonyoknak, csecsemõs és kisgyermekes anyáknak, valamint azok családtagjainak.

7.5 A jelen Kódex hatálya alá esõ termékek gyártói és forgalmazói kötelesek közölni a megajándékozott egészségügyi dolgozó munkáltatójával a számára vagy a nevében ösztöndíj, tanulmányfút, kutatási támogatás, szakmai értekezleten való részvétel vagy hasonlók céljára adott hozzájárulást. Az elfogadó személynek hasonlóképpen közölnie kell ezt.


8. cikkely A gyártók és forgalmazók által alkalmazott személyek

8.1 A piacszervezõi jutalékkal mûködõ rendszerekben a jelen Kódex hatálya alá esõ termékek eladott mennyisége nem játszhat szerepet a jutalék kiszámításában és nem szabhatók meg speciális kvóták e termékek forgalmára. Ez nem úgy értendõ, hogy nem engedélyezhetõ jutalékok kifizetése a cég által forgalmazott más termékek összforgalma alapján.

8.2 A jelen Kódex hatálya alá esõ termékek forgalmazására alkalmazott személyzet nem végezhet munkaköri feladatai részeként várandós asszonyoknak és csecsemõs vagy kisgyermekes anyáknak szóló oktatást. Ez nem úgy értendõ, hogy az ilyen személyzetet az egészségügyi ellátó rendszer nem használhatja fel más funkciókra az illetékes kormányhatóság kérésére és írásos jóváhagyásával.

9. cikkely Címkézés

9.1 A címkéket úgy kell megtervezni, hogy azok tartalmazzák a szükséges információt a termék megfelelõ használatáról és ne vegyék el a kedvet a szoptatástól.

9.2 A csecsemõtápszerek gyártóinak és forgalmazóinak gondoskodniuk kell arról, hogy minden tápszeres dobozon legyen egy világos, szembetûnõ, könnyen olvasható és megérthetõ tájékoztatás, akár a dobozra nyomtatva, akár egy nem könnyen leváló címkén elhelyezve, megfelelõ nyelvezeten megírva, amely a következõket tartalmazza:

  • a) "Fontos figyelmeztetés" vagy hasonló felirat;
  • b) a szoptatás magasabbrendûségének leszögezését;
  • c) figyelmeztetést, hogy a terméket csakis az egészségügyi dolgozónak az alkalmazás szükségességére és a megfelelõ elkészítési módra vonatkozó útmutatása szerint szabad alkalmazni;
  • d) a megfelelõ elkészítésre vonatkozó utasításokat és figyelmeztetést, hogy a nem megfelelõ elkészítés az egészségre veszélyes.


Sem a dobozon, sem a címkén nem lehetnek csecsemõt ábrázoló képek, vagy más képek és szövegek, amelyek ideálisnak tüntetik fel a csecsemõtápszer alkalmazását. A dobozon azonban lehetnek rajzok, amelyekbõl könnyen kitûnik, hogy a termék anyatej pótlására szolgál és amelyek az elkészítési módokat ábrázolják. A "humanizált" és "anyatejhez hasonlóvá tett" vagy hasonló kifejezéseket nem szabad alkalmazni. A termékre és megfelelõ használatára vonatkozó kiegészítõ információkat adó és a fenti feltételeknek megfelelõ mellékleteket a csomagolásban vagy a kiskereskedelmi kiszerelésben el lehet helyezni. A fentiek szerint kell eljárni, ha a címkék arra vonatkozó utasítást tartalmaznak, hogy hogyan kell egy terméket csecsemõtápszerré módosítani.

9.3 A Kódex hatálya alá esõ, csecsemõtáplálásra forgalomba hozott, a csecsemõtápszerek valamennyi követelményének meg nem felelõ, de ezen célra megfelelõen módosítható élelmiszertermékek címkéjén figyelmeztetést kell feltüntetni, hogy a nem megfélõen módosított termék nem lehet a csecsemõ egyedüli táplálékforrása. Mivel az édesített kondenzált tej nem alkalmas sem csecsemõtáplálásra, sem csecsemõtápszerek fõ alkotóelemeként való felhasználásra, címkéje nem tartalmazhat utasításokat arra vonatkozóan, hogy e célra hogyan lehet ezeket módosítani.

9.4 A jelen kódex hatálya alá esõ élelmiszertermékek címkéjén fel kell tüntetni valamennyi következõ pontot:

  • a) a felhasznált alkotóelemeket;
  • b) a termék összetételét vagy analízisét;
  • c) a megkívánt tárolási körülményeket; és
  • d) a gyártási tételszámot és a dátumot, ameddig a termék fogyasztható, figyelembe véve az adott ország éghajlati és tárolási viszonyait.
elõzõ következõ