4. cikkely Tájékoztatás és oktatás

4.1 A kormányoknak felelõsséget kell vállalniuk annak a biztosítására, hogy a csecsemõk és kisgyermekek táplálásáról elfogulatlan, a valóságnak megfelelõ tájékoztatást kapjanak a családok és azok, akik a csecsemõk és kisgyermekek táplálkozásával foglalkoznak. E felelõsség ki kell, hogy terjedjen akár az információ tervezésére, nyújtására, kivitelére és terjesztésére, akár ellenõrzésére.

4.2 A várandós asszonyok, a csecsemõs és kisgyermekes anyák számára készült, a csecsemõtáplálással foglalkozó írott, szóbeli vagy szemléltetõ tájékoztató és oktató anyagoknak világos információkat kell tartalmazniuk valamennyi következõ pontról:

  • a) a szoptatás elõnyei és felsõbbrendûsége;
  • b) az anya táplálkozása, felkészülés a szoptatásra és annak fenntartására;
  • c) a részleges hozzátáplálás megkezdésének hátrányos hatása a szoptatásra;
  • d) a már megkezdett mesterséges táplálásról a szoptatásra való visszatérés nehézsége; végül
  • e) ahol arra szükség van, ott a gyárilag elõállított vagy otthon elkészített csecsemõtápszerek
    megfelelõ használata.

Ha ezek az anyagok a csecsemõtápszerek alkalmazására vonatkozó információkat tartalmaznak, szólniuk kell használatuk szociális és pénzügyi vonatkozásairól; a nem megfelelõ ételek és táplálási módszerek egészséget veszélyeztetõ hatásáról, és különösen arról, hogy milyen veszélyes az egészségre nézve a csecsemõtápszerek és az egyéb anyatejpótlók felesleges és helytelen használata. Ezen anyagokban nem lehet olyan kép vagy szöveg, amely ideálisnak tünteti fel az anyatejpótlók használatát.

4.3 Információs és oktatási segédeszközöket vagy anyagokat a gyártók és forgalmazók csak a megfelelõ kormányhatóság kérésére vagy írásos jóváhagyásával adományozhatnak, vagy pedig a kormány idevágó irányelvei betartásával. Az ilyen felszerelés vagy anyag viselheti az adományozó cég/vállalat nevét vagy emblémáját, de nem utalhat a jelen Kódex hatálya alá esõ termékekre, és kizárólag az egészségügyi ellátó rendszeren keresztül terjeszthetõ.

5. cikkely A nagyközönség és az anyák

5.1 A jelen Kódex hatálya alá esõ termékeket tilos a nagyközönség számára hirdetni vagy más formában reklámozni.

5.2 A gyártók és forgalmazók nem láthatják el sem közvetve, sem közvetlenül a várandós asszonyokat, az anyákat és családtagjaikat olyan termékek mintáival, amelyek a jelen Kódex hatálya alá esnek.

5.3 E cikkely 1. és 2. pontjának megfelelõen tilos helyszíni reklámot folytatni, árumintákat adni, vagy az eladást ösztönzõ bármilyen más reklámfogást alkalmazni közvetlenül a fogyasztó felé a kiskereskedelem szintjén, mint p1. speciális kiállítások, árengedményre jogosító szelvények, . nyeremények, kiárusítás, reklámtermékek és árukapcsolás, a jelen Kódex hatálya alá esõ termékek esetében. Ez a rendelkezés nem korlátozza olyan árképzési politika és gyakorlat kialakítását, amelynek a célja az, hogy hosszú távon alacsonyabb áron adja a termékeket.

5.4 A gyártók és a forgalmazók nem ajándékozhatnak a várandós asszonyoknak vagy a csecsemõs és kisgyermekes anyáknak olyan árucikkeket vagy eszközöket, amelyek az anyatejet helyettesítõ termékek alkalmazását vagy a mesterséges táplálást propagálják.
5.5 A piacszervezõk üzleti tevékenységük során semmiféle közvetlen vagy közvetett kapcsolatot nem létesíthetnek várandós asszonyokkal és csecsemõs vagy kisgyermekes anyákkal.


6. cikkely Az egészségügyi ellátó rendszerek

6.1 A tagállamok egészségügyi hatóságainak megfelelõ intézkedéseket kell tenniük arra, hogy ösztönözzék és támogassák a szoptatást és propagálják a jelen Kódex elveit, valamint megfelelõ információkkal és tanácsokkal kell ellátniuk az egészségügyi dolgozókat feladataik felelõsségteljes ellátását illetõen, beleértve a 4.2 cikkelyben részletezett információkat.

6.2 Az egészségügyi ellátó rendszer semmilyen létesítménye sem használható fel csecsemõtápszerek vagy a jelen Kódex hatálya alá esõ más termékek népszerûsítésére. A Kódex azonban nem zárja ki az információterjesztést az egészségügyi szakemberek számára, ha az a 7.2 cikkelyben foglaltak szerint történik.

6.3 Az egészségügyi ellátó rendszerek létesítményei nem vehetõk igénybe a jelen Kódex hatálya alá esõ termékek kiállitására, a rájuk vonatkozó plakátok vagy falragaszok kihelyezésére, valamint a gyártók vagy forgalmazók által rendelkezésre bocsátott olyan anyagok szétosztására, amelyek nem szerepelnek a 4.3 cikkelyben.

6.4 Az egészségügyi ellátó rendszer nem alkalmazhat olyan "lakossági tanácsadókat", "védõnõket/gondozónõket" vagy hasonló személyeket, akiket a gyártók vagy a forgalmazók küldenek vagy fizetnek.

6.5 Az akár gyárilag, akár otthon készült csecsemõtápszerekkel való táplálást kizárólag egészségügyi dolgozók, vagy szükség esetén szociális dolgozók magyarázhatják el, és csakis azoknak az anyáknak vagy családtagoknak, akik rászorulnak ezek használatára. Az adott tájékoztatásnak világosan meg kell magyaráznia, hogy milyen veszélyekkel jár a helytelen használat.

6.6 Intézmények vagy szervezetek ellátása a Kódex hatálya alá esõ csecsemõtápszerekkel vagy egyéb termékekkel adományként vagy leszállított áron megengedhetõ, akár az intézményen belül használják fel ezeket. akár az intézményen kívül osztják szét õket. Az ilyen készletek csak olyan csecsemõknek adha-tók. akiket anyatejpótlókkal kell táplálni. Ha ezeket a készleteket az intézményen kívüli használatra osztják szét, úgy ezt csak az illetékes intézmények vagy szervezetek végezhetik. A gyártók és a forgal-mazók az ilyen adományokat vagy alacsony áron történõ eladásokat nem használhatják fel a forgalom fokozására.

6.7 Ha a Kódex hatálya alá esõ csecsemõtápszerbõl vagy egyéb termékekbõl álló adományokat valamely intézeten kívül osztják szét, akkor az intézménynek vagy szervezetnek biztosítania kell a készletek hozzáférhetõségét mindaddig, amíg az érintett gyermekeknek rászorulnak. Mind az illetékes intézményeknek és szervezeteknek, mind az adományozóknak szem elõtt kell tartaniuk ezt a felelõsséget.

6.8 A 4.3 cikkelyben meghatározott termékek között nem szereplõ további felszerelések és anyagok, amelyeket valamely egészségügyi ellátó rendszernek adományoznak, viselhetik egy vállalat nevét vagy emblémáját, de nem utalhatnak olyan szabadalmazott termékre, amely a jelen Kódex hatálya alá esik.



elõzõ következõ