Szelektív hulladékgyűjtési körkép

Lakótelepi mintagyűjtés a fővárosban

Ha az átlagpolgárt érdekeltté teszik a szelektív gyűjtésben, és megfelelő körülményeket is biztosítanak hozzá, akkor igenis hajlandó a fegyelmezett és hatékony együttműködésre. Ezt már több magyarországi kezdeményezés is bizonyította, melyek közül az egyik legfigyelemreméltóbb talán az Örs Vezér Téri Fák Környezetbarát Egyesületének munkája.

A szervezet azzal a céllal jött létre, hogy mintatelepet létesítsen a lakótelepi szelektív hulladékgyűjtés eredményes megvalósíthatóságának igazolására; minél több lakóházban kialakítsa a gyűjtési rendszert; illetve csökkentse az elszállítandó szemét és a kifizetésre kerülő szemétdíj mértékét. Az egyesület hivatalos megalakulását másfél éves felkészülés előzte meg, melynek során megvizsgálták a telepen élők szemetelési szokásait, mobilizálhatóságát és motiválhatóságát a szelektív gyűjtés terén, és elindítottak egy kísérleti gyűjtést.

Munkaterületük egy 172 lakásos panelház (470 lakó) az Örs vezér tere 11– 14. szám alatt, valamint egy különálló 12 lakásos társasház (33 ember). Miután megteremtették a tárgyi feltételeket, és tájékoztató anyagokkal felhívták a lakástulajdonosok figyelmét a szelektív gyűjtés lehetőségére, jelentőségére, módjára, illetve a várható költség-megtakarításra, hozzáfogtak a gyakorlati kivitelezéshez. Első körben megkérték a résztvevőket, hogy a lépcsőházak alagsorában kialakított központi helyre vigyék a különgyűjtött hulladékot. Mivel erre a felhívásra csak a lakók 20– 25 százaléka reagált, egy második – az ott élők számára kényelmesebb – rendszert dolgoztak ki, vagyis hetente egyszer a szemétledobó helyiségekbe kirakott hasznosítható hulladékot az egyesület egyik munkatársa továbbítja a gyűjtőhelyre. Ezzel a módszerrel elérték, hogy mostanra a lakók döntő többsége elkülönítetten kezeli az otthonában keletkező szemetet, mégpedig igen fegyelmezetten és nagy hajlandósággal. Három év alatt 11 tonna papírt, 900 kg műanyagot, 2,3 tonna üveget, 371 liter használt étolajat, 35 kg fémet és hatalmas mennyiségű szárazelemet gyűjtöttek össze és juttattak el feldolgozókhoz, a szemétdíj pedig 15 százalékkal csökkent.

Pécs, a szelektálás fellegvára

Napjainkban Pécs a szelektív gyűjtés egyik élenjárója, a városban megindult a szelektív csomagolóeszköz-hulladék gyűjtése, mely a papír, a műanyag, a fém és az üveg csomagolóeszközökre terjed ki, ezen kívül a gumiabroncs gyűjtése is megoldott.

A gyűjtés szervezője és fenntartója a Biokom Kft., mely 1996-ban a KTM pályázatán elnyerte programgazdai feladatok ellátásának jogát a csomagolóeszköz és gumiabroncs hulladékok több dunántúli megyében történő szelektív gyűjtésének koordinálására, illetve a gyűjtés megszervezésére saját működési területén. A szervezett gyűjtés ez év elején indult meg.

Az alkalmazott módszer a konténerszigetes rendszerhez hasonlítható leginkább. A város lakótelepi övezeteiben, forgalmas csomópontjain gyűjtőpontokat alakítottak ki, melyeken három, 1,3 m3-es zöld, sárga, kék, UFO-nak becézett edény található. Az üveg, műanyag és papír gyűjtésére alkalmas speciális konténerek, kukák, amelyek elsősorban bedobónyílásaik szűk méretével térnek el hagyományos társaiktól, a felületükön elhelyezett részletes tájékoztatókon túlmenően, fizikai kényszerrel is orientálják a lakosságot, hogy ne ezekbe helyezze el a vegyes szemetet. A jelenlegi 48 ilyen gyűjtőhelyen heti egyszeri ürítés szükséges.

A családi házas övezetben a járdaszéli módszernek megfelelő „házhoz menő" gyűjtés működik. A szállítást itt hatrekeszes felépítménnyel rendelkező – az érkezést rövid dallammal jelző – tehergépkocsi végzi meghatározott járatprogram szerint a délutáni órákban. A városban hulladékudvarok is működnek, ahol a lakosok ellenőrzött körülmények között helyezhetik el a hasznosítható hulladékot.

Pécsett a papír- és a műanyaghulladékértékének növelése céljából üzembe állítottak egy utóválogató és bálázó csarnokot.

Az előfeldolgozásnak megfelelő tevékenység keretében a vegyes gyűjtött papírhulladék fajtákra válogatása és bálázása történik. Ezzel kedvezőbb piaci feltételeket teremtenek a hulladék értékesítésének.

1998. december 3-án pedig egy európai színvonalú, évi 15 ezer tonna hulladék előfeldolgozására alkalmas hulladékkezelő központ megnyitására került sor Pécsett, melyben 2 válogatósor segítségével kézzel 6, géppel 3 anyag utóválogatására nyílik lehetőség. Összegezve elmondható, hogy Pécs városa tette meg az első érdemi lépéseket egy tartósan működőképes szelektív hulladékgyűjtő rendszer kialakítása érdekében.

Balaton-felvidéki gyűjtőprogram

A magyar tenger északi partján, a turisták egyik paradicsomában több mint három éve indult szelektív gyűjtési program. A szép sikereket elért kezdeményezés azon kevesek egyike, mely mai napig működik, fejlődik. Az első két település, mely megkezdte a gyűjtést, Balatonalmádi és Fűzfő voltak. Egy év múlva Balatonkenese is csatlakozott, végül 1997 elejétől Zirc, Pápa és Várpalota egyes részeit is a gyűjtésbe szervezték. Jelenleg 22 ezer háztartás közel 50 ezer lakója gyűjti elkülönítetten a papírt, műanyagot és az üveget. A gyűjtés a lakóövezetek összes típusában főként „házhoz menő" járdaszéli és konténerszigetes módszerrel történik, vagyis az edény a házakban éppúgy megtalálhatók, mint a közterületeken. Ily módon évente mintegy 80 tonna papírtól, 5 tonna műanyagtól, 8 tonna üvegtől menekülnek meg a környékbeli hulladéklerakók. Egyedül a papír bálázását végzik, a többi hulladék közvetlen gyűjtés után kerül a hasznosítókhoz. A fenntartás a hulladékok értékesítéséből származó bevételek mellett még egyéb támogatásokat is igényel.

A lakosság hozzáállását illetően csak elismeréssel tudnak nyilatkozni a gyűjtés szervezői, de itt kell megjegyezni, hogy a helyi média bevonásával, szórólapok, kiadványok terjesztésével lefolytatott elő- és felkészítés rendkívül alapos volt.

A három éve töretlenül fejlődő gyűjtés irányítóinak lelkesedését tükrözik a közeljövőben megvalósítani kívánt tervek is. Ezek között szerepel egy komposzttelep létesítése után a komposztálható hulladék gyűjtésbe vonása.

(KukaBúvár)