Elõzõ  

GYAKORLATI TANÁCSOK

Igény szerinti szoptatás

Ha belegondolunk, hogy mi, felnõttek is mennyire különbözünk alkat és étvágy szempontjából, dõreségnek tûnik egy csecsemõtõl elvárni azt, hogy ugyanannyit egyen, és ugyanolyan ütemben hízzon, mint "átlagos" kortársai. Kezeljük gyermekünket önálló egyéniségként! Bízzunk benne, hogy egészséges ösztöneinek engedelmeskedve annyit fog enni, amennyire szüksége van. Az anyatej kb. két óra alatt kiürül a csecsemõ gyomrából. A legtöbb baba az elsõ hónapokban kialakít egy egyéni napirendet, a saját igényének megfelelõen. Van, aki másfél óránként szopik, olyan is akad, aki majdnem négy órát pihen két evés között. A szopások közt eltelt idõ napszakonként is változhat. Figyeljünk a kisbabánkra, próbáljunk alkalmazkodni szopási igényéhez. Ha ezt tesszük, néhány hét alatt a tejtermelés beáll arra a szintre, amire a kicsinek szüksége van.
Az igény szerinti szoptatás azonban nem jelenti azt, hogy a kisbabát egész nap szoptatni kell. Nem biztos, hogy a nyugtalanság mindig éhséget jelez. Lehet, hogy a baba csak az édesanyja közelségét, egy kis ringatást, vagy éppen nyugalmat szeretne. Ha a szoptatás rendszeresen több, mint egy óráig tart, vagy a mellbimbó kisebesedik, forduljon szakemberhez!
Annak ellenére, hogy a legtöbb gyermek kialakítja sajátos napirendjét, számíthatunk arra, hogy a kicsi idõnként a szokásosnál többször akar szopni. Ennek oka lehet, hogy a gyermek fejlõdésében ugrásszerû növekedés következett be, ezért hirtelen több táplálékot igényel. Ilyenkor az anyatej mennyisége csak pár nap kéJséssel tudja követni a baba szükségletét. A néhány napos átmeneti idõszakban nem tápszeres kiegészítésre van szükség, hanem gyakori szoptatásra, így növelhetjük az anyatej mennyiségét.


Szoptatás házon kívül

Az igény szerinti szoptatás, fõleg az elsõ hónapokban, szinte összeköti az anyát és a gyermeket. Szerencsére ezt a legtöbb anya természetesnek tartja, és nem esik nehezére, hogy együtt legyen kisbabájával. Legjobb, ha az elsõ hónapokat a terhesség meghosszabbításaként fogjuk föl. Ez nincs is távol az igazságtól, hiszen az emberi csecsemõ ebben az idõszakban majdnem olyan gyámoltalan, mint magzat korában. Ez az állapot azonban nem jelenti törvényszerûen az anya rabságát. Mivel igény szerinti, kizárólagos szoptatás esetén sem mérlegre, sem fejésre nincs szükség, a szoptatás nincs helyhez kötve: a kismama bárhol, bármikor megetetheti gyermekét. Sok anya természetesnek tartja, hogy az utcán, orvosi rendelõben, hivatalban, vagy bárhol mellre tegye a kisbabát. Mások zavarba jönnek ennek a lehetõségnek még a gondolatától is. De hányan esznek hamburgert, fagylaltot az utcán? Miért éppen a kisbabákat kellene megfosztani attól a lehetõségtõl, hogy csillapítsák éhségüket? Ha a kismama a gyermek szemével nézi a dolgot, nem fogja kínosnak tartani ezt a helyzetet, és természetesen viselkedik szoptatás alatt.
A tapasztalatok szerint ilyenkor a járókelõk észre sem veszik, hogy a baba eszik, és nem csak összebújik a mamájával. A szoptatáshoz csupán kényelmes, praktikus ruhára, és egy ülõhelyre van szükség. Legjobb, ha az anyuka bõ felsõrészt visel, ezt felhúzva, megfelelõ takarásban tudja mellre tenni gyermekét. Hideg idõben érdemes dekoltált vagy gombos alsóruhát is felvenni, így csak a mellet kell szabaddá tenni szoptatás alatt. Már nálunk is kapható a külföldön régóta népszerû. kifejezetten a diszkrét szoptatáshoz tervezett hálóing, póló, és ruha, melyen a mell felett rejtett suttelés fut végig, így teljesen feltûnés nélkül szoptathat benne a kismama.
Ha az anya nem talál szoptatásra alkalmas helyet, vagy zavarja a "közönség", bekérezkedhet egy irodába, vagy beülhet egy próbafülkébe, ahol kettesben lehet a kicsivel. Szerencsére egyre több helyen (nálunk elsõsorban nagyáruházakban, repülõtéren, templomokban) alakítanak ki babás szobát, ahol az anya kultúrált körülmények között tisztába teheti, megszoptathatja gyermekét.

Nagy segítség: a babahordozó kendõ

Útrakelni egy kisbabával nem mindig egyszerû dolog. Fõleg a városi családok vannak nehéz helyzetben, hiszen az elsõ hónapokban használható babakocsival nehéz közlekedni, jármûre szállni, lépcsõzni. Ha több gyerekkel vágunk neki, az még bonyolultabbá teszi a helyzetet. Jó megoldás ilyenkor a babahordozó kendõ használata. Kendõben már a kis újszülött is szeret utazni: édesanyja testmelegét, illatát és járásának ringását érezve szinte mindig békésen szendereg, vagy szemlélõdik. Ha a mama kendõt használ, marad szabad keze a testvérek számára is, és könnyebben boldogul a közlekedéssel. A kendõ takarásában kényelmesen mellre (ehet tenni a babát.


Totyogók szoptatása

Sok tévhit kering a hosszú távú szoptatás káros mivoltáról. A tapasztalatok és a legújabb kutatások azonban azt mutatják, hogy az egy éves kor utáni szoptatás számtalan elõnnyel jár, mind a gyermek, mind az anya számára. Ezek közül a legfontosabb a gyermek immunológiai védelme, a késõbbi krónikus betegségek megelõzése, az anya-gyermek kapcsolat elmélyítése, az anya védelme emlõrák és csontritkulás ellen, és a testvérek közötti nagyobb korkülönbség biztosítása.
Ha külsõ (pl.. munkába állás, tervezett mûtét stb..) vagy belsõ érzelmi ok miatt az anya akarja megszabni a teljes elválasztás idejét, akkor csökkentsse fokozatosan a szoptatások számát. Munkába állás, bölcsõdébe iratás miatt azonban nem kell a gyermeket elválasztani: a reggeli-esti szoptatást még hosszú hónapokig meg lehet tartani.
Ha az anya úgy dönt, hogy a gyermekére bízza a teljes elválasztódás idejét, továbbra is folytathatja az igény szerinti szoptatást. A legtöbb kisbaba féléves kora után már nem merül el olyan mélyen a szopásban, mint azelõtt: egyre kevésbé a táplálkozásért, mint inkább az érzelmi feltöltekezésért kéredzkedik mellre. A nagyobbacska gyerekek már mindenki számára érthetõen jelzik, hogy szopni akarnak. Idegenek elõtt ez sok anyát feszélyez, másokat nem. Egy egyévesnél idõsebb gyereknek már meg lehet mondani, hogy bizonyos helyzetekben (buszon, utcán) nem szophat, otthon vagy a nagymamánál viszont igen. Ha azonban az anyát nem zavarja, nyugodtan szoptathat bárhol, ahol a gyermek kívánja.
A hosszú távú szoptatás nem egyenlõ az évekig tartó rabsággal: egy nyolc-kilenc hónapos gyermeket már gond nélkül rá lehet hagyni a nagymamára, ha színházba, moziba mennének a szülõk. A gyermek az édesanyja nélkül, egy általa megszokott és szeretett személy mellett a legapróbb lelki sérülés nélkül kibír egy-egy estét, sõt, egyéves kora után egy-két napot is. Ha nincs jelen az anya, a kisgyermek nem is akar szopni, más módon fogja keresni a biztonságot és az érzelmi támaszt.
A legjobb, ha a kicsi addig szophat, amíg ez mind az anyának, mind neki jól esik. Az, hogy egy gyermek mikor nõ ki a szopás iránti igénybõl, nagyon változó. Ez az idõszak másfél éves és három éves kor között szokott eljönni. Ekkor a család életében új korszak kezdõdik. Egyben biztosak lehetünk: a szoptatással töltött hónapok, évek jól megalapozzák a gyermek testi, lelki és szellemi fejlõdését.

 

 
Elõzõ