Elõzõ Következõ
Kedves Kismama!

Gyermeke születésével nagy változás történik az életében. Átalakul napirendje, meg változik kapcsolata a világgal. Újra kell gondolnia, hogyan fogja élni mindennap jait a kisgyermekkel, úgy, hogy ne adja fel teljesen eddigi életét. Nagyon jól tudjuk hogy a csecsemõ testi és lelki egészsége érdekében igen fontos a szoptatás. Ahhoz viszont, hogy elegendõ tej termelõdjön, a kisbabát mindig mellre kell tenni, amikor éhes. Az anya és a gyermek tehát szinte egymáshoz van kötve, legalább az elsõ ha hónapban. Van olyan anya, akinek ez természetes, sõt, örömteli állapot - de van olyan is, aki nehezen tudja elképzelni, hogy otthon maradjon a gyermekkel, vagy mindenhová magával vigye a kicsit, ezért inkább lemond a szoptatás elõnyeirõl.
Az igény szerinti és hosszú távú szoptatás - annak ellenére, hogy ez a természetes - sok kisebb-nagyobb gyakorlati problémát rejt magában. Kiadványunkkor abban szeretnénk segítséget nyújtani a kisbabát nevelõ családoknak, hogy megta lálják a számukra és a gyermek számára is megfelelõ életmódot, nevelési szem/éle tet, és gyakorlati megoldásokat.
Nem titkolt célunk az is, hogy felhívjuk a figyelmet a csecsemák és a csecsemé nevelõ anyák szükségleteire. Hogy arra bíztassunk mindenkit: tegye kényelmesebbé a társadalmat a kismamák és kisbabák számára. Legyen elfogadott a házon kívûli szoptatás, épüljenek az intézményekben szoptató szobák, pelenkázóhelyek, gyermekjátszók. A csecsemõ és édesanyja ne megtûrt, hanem várt vendég legyen mindenütt.

Valósuljon meg a bababarát társadalom!

A szoptatásról általában

Az egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja, hogy a gyermek hat hónapos koráig kizárólag anyatejet kapjon, egy éves korig a táplálék túlnyomórészt anyatej legyen, helyi élelmiszerekkel kiegészítve. A gyermek két éves koráig, vagy annál tovább is tarthat a szoptatás idõszaka. A szoptatás abbahagyásának idejét a gyermekre bízhatjuk, kivéve, ha az elválasztásnak komoly egészségi indoka van, vagy, ha az anya már tehernek érzi a szoptatást.

Szerencsére Magyarországon kezdetben szinte minden anya szoptatja újszülöttjét. Ezzel a gyermek a legjobb indítást kapja az élethez: nincs más olyan módja a csecsemõtáplálásnak, ami ennyire megbízhatóan biztosítaná a gyermek egészségét és testi, lelki fejlõdését.

Az anyatej termelését a gyermek étvágya szabályozza: minnél többet szopik a gyermek, az anyának annál több teje lesz.

Nézzük meg, mi az alapja a sikeres szoptatásnak

A gyermek igény szerinti szoptatása. Tegyünk félre órát, mérleget, hagyatkozzunk a gyermek éhségére. Legalább napi 8-12 szoptatásra kerüljön sor a kezdeti idõkben. Az egészséges gyermek jelezni fog, ha éhes. (A gyenge vagy beteg gyermeket két-három óránként kíméletesen fel kell ébreszteni és megszoptatni.)

Szoptasson éjszaka is! Az anyatejet a gyermek szervezete igen gyorsan megemészti. Az elsõ hetekben szinte biztos, hogy a baba éjszaka is megéhezik. Az éjszakai szoptatásnak nagy szerepe van abban, hogy elegendõ tej termelõdjön.

Ne adjon kiegészítést - a fiatal csecsemõ szervezete éretlen arra, hogy más táplálékot megemésszen. A korai gyümölcs és fõzelék adása meggátolja az anyatej tökéletes felszívódását, ami vashiányhoz vezethet. Ráadásul a kiegészítõ táplálék elveszi az étvágyat és a helyet az anyatejtõl.

Ne használjon cumit, cumisüveget! - A cumi használata ronthatja a szopás technikáját. A cumizó gyermek kevesebb idõt tölt a mellen: ez a tejtermelés csökkenéséhez vezethet.

Az anyatejjel nem lehet takarékoskodni! Ha ritkábban szoptat, hogy egy etetésre több tej jusson, úgy kevés inger éri a mellet, és egyre kevesebb teje lesz. A gyakori szoptatás viszont "visszahozza" az apadó tejet.

Hagyja, hogy a baba az egyik mellbõl addig szopjon, amíg akar, csak ezután kínálja oda a másikat! Így a gyermek elegendõ zsírdús hátsó tejhez jut. Nagyon változó, hogy egy kisbaba milyen gyakran és mennyi ideig akar szopni. Van, aki csak öt percig, és csak az egyik mellbõl, míg a másik komótosan, akár fél óráig, vagy tovább is szopik, és mindkét mellbõl kér. Ha gyermekre bízzuk, hogy milyen gyakran és mennyi ideig szopjon, akkor a saját igényének megfelelõ minõségû és mennyiségû tejhez fog jutni.

Ha bizonytalan valamiben, keressen segítséget, mielõtt tápszerhez nyúl: szoptatást támogató, jól fölkészült tanácsadót, önsegítõ anyacsoportot! Ne higgyen a "károgóknak"! Mindenki tudna ikreket is szoptatni! A nehézségek általában átmenetiek, néhány nap alatt megoldhatók.

Mi a jele annak, hogy a gyermek elég táplálékhoz jut?


A csecsemõ egészségesnek látszik.
A csecsemõ napi négy óránál többet ébren van, aktív.

Korlátozás nélkül szopik, és csak anyatejet kap.

A tejleadó reflex mûködik

Napi hat nedves pelenka.

Laza, sárga széklet.

A csecsemõ gyarapodik.

Nem kevés a tej akkor sem:


Ha a mell már nem olyan telt, mint eleinte. Az elsõ napok teltségérzését nem csak a tej mennyisége, hanem a vérbõség és a szövet közötti folyadék felgyûése is okozza. A mell idõvel lágyabb, könnyebb lesz, az anya "üresnek" is érezheti, annak ellenére, hogy a tejtermelés zavartalan.

Ha a tej már nem folyik a nem szoptató mellbõl. A tejleadó reflex intenzitása idõvel gyengül, a gyermek viszont egyre hatékonyabb szopásra képes. Van olyan anya, aki soha nem érzi a tejleadó reflexet, mégis sikeresen szoptat.

Ha a gyermek este felé sírós. Nem csak az éhségtõl sírhat a csecsemõ. A babák 25%-a délutánonként minden látható ok nélkül síróssá válik. Ez nagyjából három hónapos korra elmúlik.

A babának nincs széklete minden nap. Pár hetes korban már nem minden kisbabának van széklete naponta. Az anyatej szinte tökéletesen emészthetõ, alig hagy salakanyagot maga után.

Miért nem jut elegendõ tejhez a csecsemõ?

Rövid ideig, vagy ritkán szopik.
Nem elég hatékonyan, nem jó technikával szopik.

Mi a teendõ, ha valóban kevés a tej?
Szoptasson éjjel-nappal, amilyen gyakran csak tud. (Legalább kétóránként.)

Kínálja meg a gyermeket többször is egymás után mindkét mellbõl. Ha teheti, pihenjen a babával együtt.

Ne adjon pótlást, csak ha elkerülhetetlen.

Ha a gyermek már kap pótlást, fokozatosan csökkentse annak mennyiségét.

Ha van rá ideje, két szoptatás között fejjen, mindkét mellbõl.

Bízzon benne, hogy sikerülni fog! Hónapokkal a szoptatás befejezése után is újra lehet indítani a tejtermelést. Van, aki örökbe fogadott gyermeket szoptat, úgy, hogy elõtte soha nem szült.

Keressen fel egy szoptatási tanácsadót vagy egy anyacsoportot!

Új ételek bevezetése

A gyermek féléves kora körül általában érdeklõdni kezd más táplálékok iránt is. Lehet, hogy ki is nõtt az elsõ két fogacskája. Ez jelzi azt, hogy az, anyatej mellett megkínálhatjuk egy kis fõzelékkel, vagy gyümölccsel. Ebben az életkorban - és nem hamarabb - jelennek meg a gyermek szervezetében azok az enzimek, amelyek lehetõvé teszik a nehezebben emészthetõ anyagok felszívódását és hasznosulását. A gyermeknek azonban ezután is ugyanúgy szüksége van az anyatejre, mint az elsõ félévben. A fõzelék és gyümölcspépek csak kiegészítésül szolgálnak. A szoptatás gyakoriságát tehát nem kell csökkenteni, engedjük, hogy továbbra is a gyermek már kialakult szopási rendje érvényesüljön. Az sem baj, ha a kicsi nem pont féléves korban, hanem néhány héttel elõbb, vagy késõbb kezd más táplálékot enni. Nem okoz hiánybetegséget, ha az elválasztás megkezdése késlekedik. Ha az anya a szoptatást folytatja nincs szükség elválasztó tápszer vagy tehéntej adására, hiszen az anyatej továbbra is a gyermek igényének megfelelõ mennyiségben termelõdik. Ezért, ha netán tápszer mintacsomagot kapna ajándékba, ne érezze magát kényszerítve annak kipróbálására. A mintacsomag osztogatása reklámfogás, nem az anya és a gyermek, hanem a gyártó cég érdekeit szolgálja.
A hozzátáplálás késõi megkezdése kényelmes az anya számára is: fél éves kor után nem kell az edényeket külön fertõtleníteni, kezelhetjük a baba tányérját, kanalát, poharát a család edényeivel együtt.

Elõzõ Következõ