energia klub programok akciok
konyvespolc fotoalbum linkek

Energia Klub
Környezetvédelmi Egyesület
Vissza honlapra - Drótposta: energia@c3.hu

mohi
Tiltakozó akció a Mohi atomerômű üzembehelyezése ellen

Budapest, Szlovák Nagykövetség, 1998 május 28



SAJTÓNYILATKOZAT


Magyar környezetvédô szervezetek elítélik a Mohi atomerôemű üzembehelyezését


Csatlakozva a nemzetközi tiltakozási hullámhoz, magyar környezetvédô szervezetek képviselôi a Szlovák Köztársaság budapesti képviselete elôtt holnap transzparensekkel tüntettek, elítélve az erômű napokban esedékes üzembe helyezését.

A Budapesttôl mindössze 80 km-re található létesítmény sem a szlovák, sem pedig a nemzetközi biztonsági követelményeknek nem felel meg. Az erôművet vizsgáló, és a beindítás elhalasztását javasló nemzetközi szakértôcsoport szerint a reaktortartály rossz minôsége miatt 5-10 éven belül balesettôl lehet tartani, 20-25 év múlva pedig teljes felújításra lesz szükség. Az üzemelô erôműben a reaktortartály óhatatlanul sugárzóvá fog válni.

A biztonsági elôírásokat már az építkezés közben sem tartották be. Nem megfelelô az alapozó beton minôsége, ami elsôsorban földrengésbiztonsági szempontból ad okot aggodalomra. A mű nem rendelkezik a sugárzás kijutásának meggátolására szolgáló ún. containmenttel. Építésén fegyencek dolgoztak, akik munkafegyelme aligha felel meg egy ilyen létesítmény esetében megkívántnak. Mindezen okok miatt a szlovák nukleáris hatóságok több ízben pénzbírsággal sújtották a beruházót.

Az erômű biztonságos üzemeltetésének hiányosságait tetézi a szlovák hatóságok és nukleáris ipar titkolódzása, az elvárható tájékoztatás hiánya. Mindeféle eszközzel próbálták gátolni és aláásni a nemzetközi szakértôcsoport munkáját: az osztrák kormánnyal kötött megállapodás értelmében tanulmányozásra átadandó dokumentumokat visszatartották, arra hivatkozva hogy azok az EdF illetôleg a Siemens tulajdonában vannak. Hasonlóan állnak hozzá a lakossági tájékoztatáshoz is.

Ebben a helyzetben a magyar kormány mindössze egy merôrendszer felállítását látta szükségesnek, ezen kívül semmit sem tett. Sôt, pénz hiányában a nullszintméréseket is a tervezettnél kevesebb helyen végezték el, állandó megfigyelés pedig csak egy ponton, Vámosmikolán lesz. Ez egy esetleges sugárszennyezés esetében aligha fogja biztosítani a magyar lakosság idejekorán történô tájákoztatását és a szükséges intézkedések megtételét.


Az akció szervezôje: az Energia Klub és az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület, az alábbi szervezetek közreműködésével:

Alba Kör, Duna Kör, Életfa Környezetvédô Szövetség, E-MISSZIÓ Egyesület, GATE Zöld Klub, Hajdúböszörményi Ifjúsági Természetvédô Kör, Hulladékgazdálkodási Munkaszövetség, Kiss Ferenc Csongrád megyei Természetvédelmi Egyesület, Kerékpárral Közlekedôk Országos Szövetsége, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Magyar Természetvédôk Szövetsége, Reflex Környezetvédelmi Egyesület, Zöld Zala Természetvédô Egyesület