energia klub
energia klub programok akciok
konyvespolc fotoalbum linkek

Energia Klub
Környezetvédelmi Egyesület
Vissza honlapra - Drótposta: energia@c3.hu
angol valtozat

Az Energia Klubról


TÖRTÉNET

Az Energia Klub az 1991-es tatai környezetvédô nemkormányzati szervezetek országos találkozóján összegyűlt, energetikai kérdésekkel foglalkozó szervezetek támogatásával jött létre az ETK (ELTE Természetvédelmi Klub - azóta E.L.T.E., Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület) munkacsoportjaként.

A kezdeményezést számos helyi szervezet és magánszemély támogatta, támogatja a mai napig.

Ebben a szervezeti formában működtünk 1995 szeptemberéig, amikor is önálló egyesületként jegyeztek be bennünket. A váltást formai okok, valamint tevékenységünk kiterjedése igényelte.

AZ ENERGIA KLUB CÉLJAI

Céljainkat és terveinket tíz pontban fogalmaztuk meg, amelyeket munkánk során szemünk elôtt tartunk, és mind a mai napig aktuálisnak érzünk.

1. pontosan és részletesen megismerjük a hazai energiapolitikai döntések elôkészítésében közvetlenül, vagy közvetve résztvevô intézmények, érdekcsoportok elképzeléseit;

2. részt akarunk venni az ország energiapolitikai koncepciójának kialakításában;

3. felhívjuk a figyelmet a nemzetközi egyezmények aláírásával vállalt kötelezettségeink és az energetikai döntések közti összefüggésekre;

4. felhívjuk a figyelmet az üvegházhatás problémáira, a globális felmelegedés stabilizálásából ránk háruló feladatokra;

5. a fentieknek hangot adunk az energiapolitikai koncepció társadalmi vitája során;

6. olyan kisléptékű modellkísérleteket kezdeményezünk és segítünk elindítani, amelyek lehetôséget adnak annak bizonyítására, milyen és mekkora környezeti és gazdasági elônyök származnak az energiahatékonyság és a megújuló energiák használatából; tanulmányokat és közérthetô kiadványokat készítünk független energetikai szakemberek bevonásával a környezetbarát energiapolitika elemeirôl;

7. tanáccsal, információval szolgálunk minden hozzánk fordulónak különféle energetikával kapcsolatos kérdésekben;

8. terjesztjük az energiahatékonysággal kapcsolatos ismereteket népszerűsítô fórumok, kiadványok segítségével;

9. részt veszünk az energetikával kapcsolatos törvények kialakításában, a törvények és végrehajtási rendeletek megalkotásakor a környezeti szempontok megjelenítése érdekében;

10. és nem utolsó sorban képviseljük az atomenergia mentes jövôt.

TEVÉKENYSÉGEINK

Működésünket öt területre oszthatnánk fel:

- Energia politika

- Megújuló energiák és energiahatékonyság

- Atomenergia

- Támogatás és képzés

- Egyéb

Energia Politika

Egész tevékenységünket átfogó terület, az Energia Klub elsô lépéseit is ezen az ösvényen kezdte meg.


Megújuló energiák és energia hatékonyság

Tevékenységünknek ezt az oldalát nevezhetnénk az előre mutató, pozitív megközelítésnek. Míg az atomenergia és a további fosszilis energia fejlesztésnek elutasításával a szennyező energiafajták felhasználása ellen lépünk fel, addig ez az a terület, amellyel alternatívát kínálunk az általunk ellenzett megoldásokra. Hisszük és tudjuk, hogy csak a decentralizált, az alternatív forrásokon alapuló energia ellátásnak van jövője.


Atomenergia

Az Energia Klub az atomenergia felhasználására egyhangú és határozott nemet mond, ugyanakkor mindig kész érveit és az alternatívákat is felsorakoztatni.


Támogatás és képzés

A megszerzett tudásnak nem sok értéke van, ha azt nem adják tovább. Azt gondoljuk, a fennállásunk 7 éve alatt elég ismeretre tettünk szert ahhoz, hogy megoszthassuk másokkal.


Egyéb

Az idő előrehaladtával és kapcsolataink bővülésével egyre több kampánnyal, országos és nemzetközi programmal, illetve a zöld mozgalom általános ügyeivel kerültünk kapcsolatba. Ezt most már tudatosan erősítve számos olyan programba és kampányba kapcsolódtunk be, mely nem csak energiával kapcsolatos.

MUNKATÁRSAINK

Ámon Ada, közgazdász. A törvénykezési-, lobby- és energiamegtakarítási programok koordinátora. A Környezetgazdász Kör alapító tagja.

Foltányi Zsuzsa, biológus-vegyész mérnök. Az Energia Klub alapító tagja, most önkéntesként vesz részt annak munkájában.

Lugosi Krisztián, fizikus-csillagász. Fô területe a hazai atomenergia, és az e köré szervezôdô kampányok koordinálása. Önkéntes.

Tóth Zsuzsa, villamosmérnök. Az Energia Klub megújuló energiaforrásaival kapcsolatos kampányait, programjait, valamint az iskola programot koordinálja.

Nathalie Francoeur, történész és angol-francia és Thai Chi tanár. A FAIRE program koordinátora.

Fehér Hajnalka, I.E.B. program koordinátor.

Hámori Brigitta

Mátraházi Zoltán

Alyson Ewald, angoltanár és non-profit szervezô. A FAIRE program koordinátora.