A Program:

Közös Ujítással Létalapteremtõ Csoport

A KULCS program alapvetõen négy fázisból áll:

= Csoportos alkotás

= Piacravitel elõszervezése

= Felkészülés a vállalkozásra

= A vállalkozás beindítása

1. Csoportos alkotás

Az értékelemzés (ld. Módszer) erre a rétegre adaptált változata segítségével a résztvevõk által kiválasztott mûszaki problémát oldjuk meg. A téma - a termék - kiválasztásánál alapvetõ szempont a konkurenciamentesség, tehát új dolgot kell létrehozni és gyártani. A vevõk igényeinek feltárása alapján fogalmazzuk meg az ellátandó funkciókat, majd ezekre ötletözönnel ("brainstorming"-al) keresünk megoldási lehetõségeket, és ezekbõl választjuk ki a szerintünk legmegfelelõbb variációt. Azonos, de gyorsabb módon határozzuk meg a célszerû technológiát, a felhasználandó anyagok körét is. A csoport ezt a fázist bentlakásos rendszerben végzi. A munka egy hétig (7 napig) tart, ez szükséges a résztvevõk összeszoktatásához is.

2. Piacravitel elõszervezése

A második fázisban még mindig együtt marad a csoport, de már nem bentlakásos módon, és elkezdi munkamegosztással a piacravitel elõkészítését. Keres szállítókat, vevõket, tesztelteti a terméket, keresi a gyártás lehetséges helyét. Ez tárgyalásokkal, kommunikációval jár, melyekre szituációs játékokkal készülnek fel a résztvevõk. Az információk birtokában összeállítjuk az üzleti tervet, a felfejlõdés fokozatait meghatározzuk. A munka során fény derül az egyéni képességekre, hajlamokra, és a fejlesztendõ ismeretekre is. Ez lesz az alapja a harmadik fázisnak.

3. Felkészülés a vállalkozásra

A munkanélküliek nem rendelkeznek sem tõkével, sem megfelelõ szaktudással egy vállalkozás beindításához. A terv birtokában már lehet pályázatokat benyújtani különbözõ alapokhoz, szponzorokat keresni az induláshoz. Az elsõ két fázis feltárta rejtett képességeiket, hajlamaikat a munkamegosztásban szívesen és kompetensen vállalandó szerepükre.

A jelen szakasz egyik feladata a szaktudás megszerzése, tehát a résztvevõk közös megbeszélés alapján átképzésekre jelentkeznek a vállalkozás szakszerû beindítása érdekében. Motivációjuk, hogy az általuk kitalált terméket meg is szeretnék csinálni.

A másik feladat a beindulás anyagi feltételeinek megteremtése; a szükséges eszközök, anyagok felkutatása, illetve beszerzése, az ehhez szükséges források feltérképezése, prototipus készítése, jogi feltételek kialakítása, pályázatok készítése.

4. A vállalkozás beindítása

A megalakulás után kb. 1 évig kell patronálással, konzultációs lehetõséggel segíteni az új vállalkozást a beindulás nehézségeinek áthidalására. Ez irányulhat a szervezeti rend kialakítására, kereskedelmi kapcsolatok kiépítésére, a könyvelés felvállalására, mûszaki szakértõ biztosítására, pályázatok készítésére, stb.

AZ ISKOLÁBAN                        VISSZA A KULCSRA