Luc-Caldwell műtét
(MU-GE 09.08.02.9.5.)
1.Cél : Az arcüreg ventillációjának és drenálásának biztosítása, arcüreg-gyulladás szanálása, histológiai mintavétel.
2.Alkalmazási terület: Fül-orr-gége osztály műtőben, arcüreg-gyulladások gyógyítására, amennyiben konzervatív kezelés eredménytelen, és produktíc folyamat áll fenn, elsősorban odontogén eredetű gyulladás vagy tumorgyanú esetén, illetve kiterjedt szövődményes folyamatnál
3.Meghatározások: Luc és Caldwell szerzői nevek
4.Hivatkozások: Fül-orr-gégegyógyászat
Szerkesztette: Dr.Ribári Ottó
Írták: Dr.Bauer Miklós, Dr.Czigner Jenő, Dr.Lampé István, Dr.Ribári Ottó
Medicina. Budapest, 1990.
5.Eljárás leírása:
A műtét helyi érzéstelenítésben történik.
5.1. Tetracainos tamponok eltávolítása:
Az orrműtét végzése EU-GE.09.08.02. műveleti utasítás 5.3. szerint behelyezett tamponokat eltávolítjuk.
5.2. Helyi érzéstelenítés:
2%-os Procainum-hydrochloricum adrenalinos oldatával ( 100 mm érzéstelenítőhöz 2 ml Tonogént teszünk) infiltráljuk a alsó kagylót és a alsó kagyló alatt a laterális orrfalat, orrfeneket, valamint szájfelől a fossa canina előtti lágyrészeket, majd retromaxillárisan is adunk érzéstelenítő oldatot.
5.3. Műtét kivitelezése:
A szájcsarnokban ejtett metszésből feltárjuk a fossa caninát, melyen ablakot készítünk
( A n.infraorbitalis megkímélésére különös gondot fordítunk.) Áttekintjük az arcüreget, melynek irreverzibilis mértékben gyulladt proliferatív nyálkahártya részeit eltávolítjuk histológiai vizsgálatra. Tumorgyanú esetén szintén biopsiát végzünk. Igyekszünk megítélni a tumor kiterjedését, a csontos falak állapotát. Szükség esetén a rostasejtek is kitakaríthatók ebből a behatolásból.
Az alsó orrkagyló első pólusát resecáljuk. Az arcüreg medialis, azaz az orrüreg laterális
falán, az alsó orrkagyló alatt mindkét oldali nyálkahártyarész leválasztása után ablakot készítünk.
5.4.Műtéti terület reviziója:
Leszívás után áttekintjük a műtéti területet.
5.5. Drenálás:
Az arcüregbe Petzer kathetert helyezünk.
5.6.Tamponálás:
Az orrüregbe jodoformmal átitatott gézcsík tampont helyezünk.
5.7.Sebzárás
A szájnyálkahártya sebet csomós varratokkal zárjuk.
5.8. Szállítás kórterembe:
A beteget a műtőssegéd fekvőkocsin a kórterembe szállítja
6.Felelősségi szintek:
Végrehajtásért: az operatőr, a sterilitásért a műtősnő
Együttműködik: műtőssegéd
Ellenőrzi: főorvos, főműtősnő, hygienikus szolgálat
7. Változtatási szolgálat:
8. Osztólista: