Akadálymentesen épített környezet - Ajánlatok kereskedelmi egységek bejáratának és belső tereinek kialakításához

 

 

"Rokkantak számára tervezni annyi,

mint az egész világ számára tervezni."

 

 

Ez a rövid mondat magába foglalja azon elvet, melyet az akadálymentes környezet kialakításakor szem előtt kell tartani. Érthetővé és elfogadhatóvá teszi mindenki számára azt a tényt, hogy az épített környezet nem lehet diszkriminatív, annak minden ember számára nyitottnak és bejárhatónak kell lennie.

A kiadvány egy sorozat első kötete, amely segítséget kíván nyújtani építetőinek, tervezőnek, berendezőnek egyaránt ahhoz, hogy a felépült építményt függetlenül fizikai állapotától bárki használni tudja. A kiadványban javasolt megoldások alkalmazása a rokkant emberek igényeit figyelembevevő tervezés és megvalósítás, többletköltséget nem igényelnek, kizárólag a problémára való nagyobb odafigyelést.

A megoldások által elérhető, hogy a rokkant emberek komfort érzete javuljon, egyenértékűbb állampolgári életet élhessenek.

Köszönet a Fővárosi Önkormányzatnak és a De juRe Alapítványnak, hogy a kiadvány szellemével és céljával egyetértve anyagi hozzájárulásukkal segítették a megjelenést.

  

 

A fordítás a MIGROS-GENOSSENSCHAFTS-BUND kiadványa alapján készült.

 

Fordította:

Megyeriné Aradi Sylvia

Szakmai lektor:

dr. Polinszky Tibor

Magyar nyelvi lektor:

Kriksz Júlia

Fedélterv:

Bartos István

 

A kiadvány megtekintése

 

Az ebben a témakörben korábban megjelent kiadványok mind azzal kezdődtek, hogy megpróbálták érzékeltetni a téma fontosságát. Eddig ugyanis az üzemeletető, az építtető, illtetve a tervező belátására volt bízva, hogy mennyire és milyen módon biztosította egy létesítmény akadálymentes használatát a fogyatékos emberek számára.

 

Törvényben előírt kötelezettség

Ez a kiadvány már nem a meggyőzést, hanem a követelmények teljesítésének segítését helyezte középpontba.

"Az építmény kialakítása, felújítása, átalakítása során biztosítani kell: …a mozgásukban korlátozott személyek részére is a közhasználatú építmények esetében a biztonságos és akadálymentes használhatóságot." 34.§, 4/c

A közelmúltban három új törvény is született a fogyatékos emberek akadálymentes környezetének biztosításával kapcsolatosan.

Az épített környezet kialakításáról és védelméről, a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségéről, valamint az országos településrendezési és építési követelményekről szóló új törvények, és az azokhoz kapcsolódó új rendelkezések több korábbi jogszabályt, előírást és ajánlást is érvénytelenítettek, vagy értelmetlenné tettek. Ezért ma mind a résztvevők, mind pedig a terveket elbíráló szakhatóságok számára nehéz feladat a megfelelő információk beszerzése és áttekintése.

Tervezési segédlet új médián

A kiadvány ezen próbál segíteni, amikor CD lemezen, internetes böngésző technikával, több száz oldalon teszi közzé a vonatkozó hazai előírásokat, a hazai és az EU ajánlásokat. A konkrét megoldásokat több mint 800, értékeléssel is ellátott ábra és fénykép illusztrálja. A lemezen a "hagyományos" információs anyagot egy több mint 200 rajzot tartalmazó CAD ábragyűjtemény egészíti ki, amelyben a tervezők további felhasználásra, átszerkesztésre alkalmas rajzokat, megoldásokat, szimbólumokat találnak a Magyarországon elterjedt építészeti programok formátumában.

A közhasznú épületek üzemeltetői számára azért hasznos ez a kiadvány, mivel az 1997. évi LXXVIII. az Épített környezet kialakításáról szóló törvény előírja:

"A törvény hatálybalépését követően két éven belül …a 34.§, 4/c pontjában foglaltak megvalósítására a Kormány az állam tulajdonában, illetőleg a helyi önkormányzatok a tulajdonukban lévő építményekre vonatkozóan programot dolgoznak ki."

A szerzők

A kiadvány tartalmi részére garanciát jelent, hogy szerkesztésében Dr. Polinszky Tibor, a téma legnevesebb hazai szakértője is közreműködött. Rajta kívül Boross Adrienn építészmérnök, Nyitray Pál építész, valamint a Motiváció Mozgássérülteket Segítő Alapítvány szakemberei gondoskodtak az anyagok összegyűjtéséről és megfelelő rendszerbe foglalásáról.