A növényi kórokozók által okozott betegségek

A betegséget okozó növényi szervezetek közé soroljuk a baktériumokat, a gombákat és a vírusokat.

A vírusbetegségek termesztett növényeink esetében nagyon gyakoriak. A védekezés csak megelőzésre szorítkozik. Vírusbetegségek a kaktuszoknál is előfordulnak. Vírusok okozta tünetek: a normális zöld szín eltűnése, sárga csíkosság, foltosság, rendellenes növekedés.

A gombabetegségek legtöbbjének kedvez a nedves, meleg környezet, a gombák szívesen támadják meg a laza szöveteket. Az edzett, nitrogénnel nem hízlalt növényeket sokkal ritkábban támadják meg a kórokozók. A gombabetegségek különösen veszélyesek a fiatal magvetésre. A fiatal magoncok szik alatti szára fogékonyabb a fertőzésekre. Legfontosabb feladat tehát a megelőzés (csávázás, talajfertőtlenítés). Lényegesebb gombabetegségek a következők:

Phytophtorás - lágyrothadás (Phytophtora cactorum): a felületen fehér penészgyep, a szövet belsejében rothadás látható. Főleg a fiatal magoncokat támadja. A megelőzés valamint a gyanús növények eltávolítása jelenti a védekezést.

Kaktuszok nedves szártőrothadása (Helmithoshorium cactivorum): a növény tövénél sötét rothadási helyek láthatók, a szövetek puhulnak, a növény eldől. Főleg a fiatal magoncokat károsítja. A védekezés: az előbbiekhez hasonlóan.

Szürkepenész (Botrytis cinerea): a növényrészek megbarnulnak, rothadás, szürke-szürkészöld penészgyep jelenik meg. Védekezés: magvetéskor csávázás és talajfertőtlenítés, később pedig gombaölőszerekkel történő permetezés.

Fusariumos rothadás (Fusarium oxysporum): a szár alsó részeiben illetve alulról felfelé haladva az edénynyalábgyűrű barnul. Védekezés: az elbarnult részek eltávolítása, tömény alkohollal fertőtlenítés majd beszárítás után gyökereztetés.

Fenésedés (Gloeosporidium opuntiae): barna, később besüllyedő foltok jelennek meg. Védekezés: rézkénporral porozás, 6%-os bordói lével permetezés.

Feketefoltosság (Phoma torrens): a kör vagy félkör alakú piszkosfekete foltok találhatók az idősebb részeken. A Mammillariákon a gombás foltok általában a mammák tövénél helyezkednek el. Védekezés: szerves gombaölőszerekkel.

Szabó Krisztina