Csak egy...

Pigniczki Ágnes    2003

    Csak egy... A pontok helyére tetszőlegesen beírható hörcsög, róka, fóka, ha bundára, vagy tyúk, disznó, marha, ha ételre gondolunk. Esetleg az, hogy bika, ha férfigőgről, bátorságról van szó.
    Csak egy... A pontok helyére tetszőlegesen beírható például ez: kokas. S akkor a csurgónagymartoniak virtusságára lehetünk büszke magyarok. Lám, mit nekünk bikaviadal, egymást marcangoló vérebek, a mi bátor férfiaink földbe ásott kakas ellen küzdenek. Méghozzá bekötött szemmel! A kakas, kokas pedig mindenképpen fazékba kerül. S hogy a finom ebédhez kis játékkal csinálnak jó étvágyat, kinek fáj az. Legfeljebb a kakasnak. Az meg csak egy állat, tárgya az ember (EMBER) szórakoztatásának. Ehhez képest a gyógyszerkutatáshoz felhasznált egerek, nyuszik, cicák és kutyák teljes joggal lehetnek büszkék arra, hogy ők a tudományért áldozhatják életüket, az emberek gyógyulásáért vagy szépségéért - lásd: kozmetikai ipar - szenvedhetnek kínhalált.
    Más joguk úgy sincs, hisz az ember képes erejüket legyűrve, a kísérletekhez legmegfelelőbb helyzetben rögzíteni ezeket az állatokat. S hogy fülét se sértse a panaszos cincogás, nyávogás, makogás, nyüszítés, kiiktatja az állatok hangját a kísérletek során. (Átvágja a hangszalagokat.) Hiszen nem kísérleti alanyok véleményére, csupán azok testének fizikai reakcióira kíváncsi, szigorúan tudományos alapon.
    Az egészben az az észbontó, hogy ha beteg vagyok én is beveszem a gyógyszert. Ha szeretteim szenvednek, nem érdekel hogyan tesztelték a szert, a fontos, hogy hasson! Ki a hazug? Én, aki megborzongok egy hangtalanul üvöltő majomportrén? Én, aki műbőr cipőt és műszőrme bundát használok, mert szeretem az állatokat...? S megveszem a mirelit csirkét - élőt még soha le nem vágtam - , disznókarajt, mert szeretem a pörköltet és a rántotthúst is?! Vagy az a hazug, aki állatkísérleteket folytat, aki a munkáját végzi, amikor felsebzi a majom bőrét és beledörzsöli a vizsgálandó anyagot, kipeckeli a nyuszi szemhéját, belecsöpögteti a festéket és vizsgálja az állat lassú megvakulását, szemének elroncsolódását, a kísérleti alany kínhalálát? Hazug-e az, aki betegséget fecskendez a cica, kutya, majom szervezetébe és inkább ideológiát gyárt a lét nagy kérdéseiről, mintsem válaszolna arra, mit érez, mikor belenéz az általa nap mint nap megkínzott állat szemébe? (Vajon hány kutató tud belenézni azokba a szemekbe?)
    Mennyivel van több joga az embernek, hogy módszeresen halálra kínozza az állatokat, mint például egy kutyának, hogy széttépjen és megegyen egy embert?
    Mi a megoldás? Nem tudom. Szépség és egészség: ezeket szolgálják elsősorban az állatkísérletek. A szépség kínhalállal kikísérletezett kellékeiről lemondok. S természetesen tudom azt is, hogy nagy különbség van a csurgónagymartoni kokasütők, a kutya- vagy bikaviadalokat rendezők és a gyógyszergyári kísérleti laboratóriumok ténykedése között, de az állatok szemszögéből azt hiszem ez teljesen lényegtelen.

********************
 Erőszakellenes Oldalak           Kéziratok, újságcikkek (Farkas Henrik)
Ez az oldal a Soros Alapítvány támogatásával olvasható az Interneten.