Munkavállalói Tulajdonlás

A Munkavállalói Résztulajdonosi Programról (MRP) szóló törvényt 1992 júniusában fogadta el az Országgyûlés.

A törvény célja a munkavállalók tulajdonszerzésének ösztönzése az õket foglalkoztató társaságban. Az MRP keretében Magyarországon bejegyzett részvénytársaság vagy korlátolt felelõsségû társaság részvényeit, illetve üzletrészeit a társasággal jogviszonyban álló személyek szerezhetik meg.

MRP akkor szervezhetõ egy ilyen társaságnál, ha a munkavállalók legalább 25 százaléka támogatja a szervezõbizottság megalakítását, valamint a munkavállalók legalább 40 százaléka hozzájárul az MRP szervezet létrehozásához. Az MRP szervezetben való részvételre és így a megvásárolt tulajdonból való részesedésre azok a munkavállalók jogosultak, akik legalább fél éve és legalább félállásban a társaság alkalmazásában állnak.

Az MRP indításának további lényeges feltételei:

- a társaság hozzájárulása az MRP szervezet létrehozásához,

- megvalósíthatósági tanulmány elfogadtatása a finanszírozóval,

- bírósági bejegyzés az MRP szervezet megalakításáról.

A tulajdonvásárláshoz a törvény kedvezményes hitel felvételét vagy a részletfizetés lehetõségét is biztosítja. A hitel maximális mértéke a vételár 50 százalékáig terjedhet, összege azonban nem korlátozott. A kamat mértéke 3 százalék, ehhez járul maximum 4 százalék kereskedelmi banki kamatrés. A futamidõ legfeljebb 15 év, a türelmi idõ ezen belül legfeljebb három év lehet. A társaság adózás elõtti eredményének legfeljebb 20 százalékával támogathatja az MRP szervezet által felvett hitel törlesztését.

Mindezek a kedvezõ feltételek a jelenleg hatályos szabályozás szerint azonban kizárólag akkor vehetõk igénybe, ha az MRP szervezet állami tulajdont vásárol. Magántulajdon vásárlása esetén a vételár finanszírozásának feltételei a magántulajdonossal és más érintettekkel való alkuban alakítandók ki.

Az MRP szervezeten belül az elõírás szerinti felelõsségi viszonyokat (jogokat és kötelezettségeket), és a törvényi szabályozás további részleteit lásd az 1992. évi XLIV. törvényben.

 

Vissza a fõoldalra...