(1997/2. számból)

A Hitelgarancia Rt. az MRP-krõl


Számos, gyakran egymásnak is ellentmondó vélemény hangzott el korábban az MRP-s cégek eredményes mûködtethetõségével és a felvett MRP hitelek finanszírozhatóságával kapcsolatban a pénzintézeti szféra berkein belül. Ezért jártunk utána annak, hogy is néz ki az MRP-s vállalkozások fizetõképessége. A mindenkit élénken foglalkoztató témáról Aladics Sándort, a Hitelgarancia Rt. vezérigazgató-helyettesét kérdeztük, aki az intézmény fennállása óta követi figyelemmel az ügyfélkörükbe tartozó cégek mûködését.

- Hogyan alakultak az MRP-s garanciaigénylések a Hitelgarancia Rt. megalapítása óta?

- A Hitelgarancia Rt. 1993 és 1996 között 885 millió forint MRP hitelt garantált, ebbõl a legnagyobb összegû tétel 1993-ban mintegy fél milliárd forint, 1994-ben megközelítõleg 380 millió forint volt, 1995-ben ez csupán 3 millió forintot ért el, és 1996-ban egy 65 millió forintos MRP hitelt garantáltunk. Eddig nagyon kedvezõek a tapasztalataink az MRP hitelekkel kapcsolatban mind a törlesztés, mind a saját minõsítésünk szerint. A megfigyelt körben bukás nem volt. Olyan ügyfélkörünk van, ahol eddig csak kamattörlesztésre került sor a türelmi idõ alatt. Az elmúlt év végéig a garanciadíj fizetéssel probléma nem volt. Az ügyfélkörünkbe tartozó MRP szervezetek zöme idén kezdi a tõkerész törlesztését.

- A tõketörlesztés elkezdése hogyan érinti várhatóan az MRP-s cégek mûködését?

- Az eddigi tapasztalataink alapján az MRP szervezetek által megvásárolt vállalkozások üzleti elgondolásaik mentén haladnak kisebb- nagyobb zökkenõkkel, de a mi meglátásunk szerint az MRP hitelek bukásveszélye nem áll fenn. Egy-két helyen tapasztaljuk, hogy az MRP eredeti tulajdonosi összetételén belül vannak változások a kilépõ dolgozók esetében, de ez tulajdoni szerkezeti változásokat - legalábbis a mi portfoliónkban - nem eredményezett.

- A kereskedelmi bankok képviselõin keresztül milyen visszajelzések érkeznek az MRP szervezetek vagy MRP-s cégek mûködésérõl?

- Általában az E-hiteles ügyfélkörünkkel kapcsolatosan az a kereskedelmi bankok tapasztalata - ami inkább az 1994-es és 1995-ös idõszakra volt jellemzõ -, hogy az eszközfinanszírozással kapcsolatos problémák azért fennállnak, az ehhez szükséges vagyoni fedezetek nem teljesen biztosíthatók. Ugyanakkor a pénzintézetektõl is az a jelzés érkezett felénk, hogy ennek ellenére finanszírozhatók és mûködnek ezek a vállalkozások.

- A bankok milyen segítséget tudnak adni ahhoz, hogy a forgóeszköz finanszírozási problémák megoldódjanak?

- Néhány esetben olyan megoldásokkal próbálkoznak, hogy bizonyos fedezeti kört kiengednek a rendszerbõl, és ezzel lehetõséget adnak az eszközfinanszírozáshoz szükséges banki fedezetekre, vagy eladott vagyonrészek pótolják a forrásokat. A Hitelgarancia Rt-nél jelentõs változás az, hogy tavaly óta van mód az MRP hitelek esetleges utólagos garantálására. Ez várhatóan idén válhat a bankok aktív magatartásává, amikor a tõketörlesztések elkezdõdnek, és esetleg egy-két MRP hitel visszafizetését kockázatosabbá kell minõsíteni. Egyelõre még lassú gazdasági növekedést tapasztalunk ezeknél a cégeknél, ezért - ha a bõvülés gyorsítása érdekében valóban szükség van többlet forgóeszköz beruházási finanszírozásra - a Hitelgarancia Rt-t ez ügyben igénybe vehetik. Ezesetben - amikor tehát egy MRP hitelt próbálnak velünk utólagosan garantáltatni - az a feltételünk, hogy egyrészt az adott MRP hitel problémamentes legyen, illetve hogy láthatók legyenek azok az üzleti aktivitások, amik ténylegesen szükségesek és hasznosak az MRP által megvásárolt gazdálkodó szervezet számára.

- Érzékelhetõ-e a kereskedelmi banki szférában, hogy a kedvezõ tapasztalatok alapján pozitívabbá vált az MRP hitelek, illetve az MRP-s vállalkozások megítélése?

- Ezek a cégek általában olyan tartalékkal rendelkeznek, hogy normális gazdálkodás és menedzsment mellett, megfelelõ piaci munkával az MRP hitel fizethetõ. Ezt a kereskedelmi bankok is érzékelik. Személyes véleményem, hogy friss tõke bevonásával a finanszírozási nehézségek is megoldhatók. A mi portfóliónkban jellemzõen a nagyobb, 50 százalék körüli MRP tulajdonok vannak, ahol a menedzsment az MRP tagjaként, a cég egész kollektívájának együttmûködésével kívánja a vállalkozást jobbá tenni. Azt láttuk, hogy számunkra azok az MRP szervezetek tûnnek kockázatmentesebbnek, ahol a tulajdoni arány nem haladja meg az 50 százalékot, de több, mint 5 százalék, és ahol az MRP és a többi tulajdonos között van egy egészséges mûködtetési kényszer és akarat. Úgy látom, hacsak valami szervezeti probléma nem robbantja szét az MRP szervezetet, akkor ez egy tartósan mûködtethetõ tulajdoni forma.

- Milyen szabályozási változások várhatóak?

- A Hitelgarancia Rt. életében 1997. január 1-tõl 400 millióra növekedett az egy vállalkozás számára nyújtható garancia. Ez azoknál az MRP szervezeteknél, melyek viszonylag nagyobb E-hitellel rendelkeznek, módot ad arra, hogy a forgóeszköz és beruházás-fejlesztési finanszírozásukat is - úgymond - garantálni tudjuk. Kedvezõ változás az is, hogy ha beruházási hiteleket vesznek fel az MRP szervezetek által mûködtetett társaságok, akkor ehhez - ha megkapják az állami kamattámogatást - mi díjkedvezménnyel nyújtunk garanciát. Továbbá, ha az MRP szervezet által mûködtetett vállalkozás elsõ osztályú adósnak minõsül, 50%-os díjkedvezménnyel nyújtunk garanciát.

VISSZA A TARTALOMHOZ

VISSZA A KEZDÕLAPRA