[Fedlap,fejléc]


Sterilizálás autoklávban
(MU-GE 09.72.)

1. Cél: Fizikai hatással a sterilizálásra kerülő fém műszereken, egyéb fém, gumi, többször használatos műanyag eszközökön elpusztítani, illetve inaktiválni a mikroorganizmusokat,

valamint ezek összes nyugvó ( latens, anabiotikus) formáit.

2. Alkalmazási terület: Diagnosztikus és terápiás beavatkozásokhoz használt fém műszerek, egyéb fém, gumi, többször használatos műanyag eszközök autoklávban történő sterilizálása. A Fül- Orr- Gégészeti biztonsági sterilizálóban.

3. Meghatározások :

Sterilizálás: csíramentesítés.

Autokláv: olyan sterilizáló készülék, melynek munkaterében létrehozott túlnyomásos, telített vízgőz hatására, az előírt paraméterek betartása mellett jön létre a munkatérbe behelyezett anyagok sterilitása.

Kondenzvíz: lecsapódott vízgőz

4. Hivatkozások: TÁJÉKOZTATÓ A STERILIZÁLÁSRÓL

A betegellátásban alkalmazható sterilitási eljárások

Harmadik, átdolgozott, bővített kiadás

Írta és szerkesztette: Dr. Pechó Zoltán

Dr. Milassin Márta

5. Eljárás leírása:

Eszköze:MA-5403 típusú duplafalú autokláv

5.1. Autokláv előkészítése:

Az előkészítést mindig a gyár által kiadott Műszerkönyv használati utasításának megfelelően végezzük.

Saját gőzellátású, kézi vezérlésű, két köpenyes, gravitációs autokláv esetén:

5.2. Rakomány előkészítése:

Úgy készítjük elő a rakományt, hogy az azonos autoklávozási módot és paramétereket igénylő csomagok egy csoportba kerüljenek.

Két csoportot alakítunk ki:

5.3. 121 Celsius fokon sterilizálandó anyagcsoportok:

 

5.4. 134 Celsius fokon sterilizálandó anyagcsoportok:

5.5. Munkatér megtöltése:

Az autokláv munkaterébe behelyezzük az előkészített csomagcsoportot. Egyidejűleg, egy folyamatba vagy csak 121 fokon vagy csak 134 fokon sterilizálható anyagok kerülhetnek.

A munkateret csak 2/3 részéig szabad rakománnyal kitölteni és a berakatott anyagokat lazán úgy kell behelyezni, hogy közöttük a gőz szabadon áramolhasson. Csomagot közvetlenül a munkatér aljára, vagy oldal, illetve fedőlapjához helyezni nem szabad.

5.6. Felfűtés:

Az autokláv tetejét lecsukjuk, majd a zárócsavarokkal rögzítjük úgy, hogy mindig átlósan, a szemközti csavarokat húzzuk meg. A légtelenítő csapot kinyitjuk, majd bekapcsoljuk a fűtést. Az autokláv bekapcsolásának időpontjától a csíramentesítési ciklus végéig a kezelő személy köteles folyamatosan a készülék mellett tartózkodni, és a sterilizálási folyamatot, valamint az autokláv jelzőkészülékeit állandóan ellenőrizni. A felfűtés addig tart, míg az autokláv saját gőzfejlesztő kazánterében a víz felforr és a szelepen a gőzáramlás megindul.

5.7. Légtelenítés: A légtelenítő szelepet mindaddig nyitva hagyjuk, míg azon át sűrű, tejfehér gőz áramlik. Ezután a légtelenítő csapot zárjuk. A kazántérben kialakuló túlnyomás emelkedése közben a kazántér légtelenítő csapját többször rövid időre megnyitjuk, hogy a visszamaradt levegő eltávozhasson. Amikor a 2-2,5 kp / cm2 túlnyomás kialakult, a munkatér légtelenítő szelepét kinyitjuk és a gőzbeeresztő csap lassú kinyitásával a gőzfejlesztő kazánból a gőzt a munkatérbe engedjük. A gőzbeeresztő szelepet a sterilizálási idő leteltéig nyitva hagyjuk. A légtelenítő vezetékbe beépített hőmérőnek 100-105 fokot kell mutatnia. Eközben a munkatérben a rakomány előmelegítése megtörténik, 50-60 fokra.

5.8. Hőmérséklet kiegyenlítés:

A légtelenítő szelep zárásával kezdődik. Ebben a munkafázisban történik az autokláv munkaterében levő anyagoknak az előírt 121 fok vagy 134 fok hőmérsékletre történő felmelegedése. A munkatérbe helyezett rakomány különböző idő alatt melegszik fel és veszi át a sterilizálási hőmérsékletet.

Fém műszerek és eszközök: 2-5 perc

Gumi, többször használható műanyag eszközök : 2-5 perc

Műtéti textíliák, kötszerek: 5-10 perc

5.9. Munkatérben a túlnyomás létrehozása:

Ebben a szakaszban a gőzfejlesztő kazán szelepe nyitva van. A munkatér légtelenítő csapját időnként, rövid időre ki kell nyitni, hogy a munkatérben keletkező túlnyomást, valamint a kondenzvizet és a csomagokból kis mértékben továbbra is kiszivárgó levegőmaradványt eltávolítsuk, ezzel a csírátlanítás hatásfokát fokozzuk.

5.10. Előírt paraméterek megtartása 121 fokon:

121 fok hőmérséklethez 1,1 kp/cm2 túlnyomás tartozik, sterilizálási idő 20 perc.

5.11. Előírt paraméterek megtartása 134 fokon:

134 fok hőmérséklethez 2,1 kp/cm2 túlnyomás tartozik, sterilizálási idő 10 perc.

5.12. Túlnyomás megszüntetése:

Ha áramkimaradás vagy műszaki hiba miatt a hőmérséklet tartósan csökken vagy ingadozik, a sterilizálási folyamatot meg kell ismételni. Ha a művelet végrehajtása során az előbb leírtak közül egyik hibalehetőség sem merül fel, a műveletet folytatjuk. A sterilizálási idő letelte után a munkatérben létrehozott túlnyomást megszüntetjük, a gőzt és kondenzvizet kiengedjük. Ekkor előbb a légtelenítő szelepet, majd ezután a gőzbeeresztő szelepet zárjuk el. A sorrend igen fontos, mert különben visszaszívás jöhet létre. A kazán még fűtés alatt van.

5.13. Szárítás:

A kondenzvíz elvezetése után szabad elkezdeni a szárítást. Visszamaradt kondenzvíz esetén a csomagok vizesek maradnak, a szárítás folyamata nem lesz tökéletes. A kondenzvíz elvezetésére a gőzsugárszivattyút használjuk, mely vákuumot eredményez, aminek következtében a steril anyagban és anyagon levő kondenzvíz fokozatosan párolog el. A gőzsugárszivattyú működéséhez először a kazántérhez kapcsolódó szárító-gőzkieresztő szelepet, majd ezt követően a munkatérrel összeköttetésben levő szárító-vákuum szelepet kell kinyitni. A szárítás folyamat alatt is fenntartjuk a fűtést. Ha a kazántéren levő nyomásmérő 1-0 kp/cm2 alá csökken a szárítást be kell fejezni. A szárítás időtartama legalább 15 perc, de nem haladhatja meg a 20 percet. A szárítási idő letelte után a munkatérből kivezető szárító-vákuum szelepet, majd ezután a gőzkieresztő szelepet zárjuk el. Végül megszüntetjük a fűtést. Ügyelni kell a szelepek zárásának sorrendjére, mert ellenkező esetben a steril rakomány utószennyeződhet.

5.14. Nyomáskiegyenlítés:

Légszűrő szelepet nyitjuk ki, melyen át szűrőharanggal ellátott steril szűrőn keresztül beáramló levegő megszünteti a munkatérben a vákuumot, kiegyenlíti a nyomást. Ezt a vákuum-nyomásmérő 0 állása jelzi.

5.15. Sterilizáló naplóba regisztrálás:

A sterilizálás folyamatát naplóban vezetjük, mely tartalmazza:

hőmérséklet

nyomás

- végén: idő(óra, perc)

hőmérséklet

nyomás

5.16. Munkatér kiürítése:

Az autokláv munkaterének ajtaját csak akkor szabad kinyitni, ha a nyomásmérő állása 0, a munkatér hőmérséklete 60 fokot nem haladja meg.

A csomagok kiemelésére azbeszt kesztyűt használunk.

5.17. Rakomány átmeneti tárolása, szárítása:

Az autokláv munkateréből kiemelt csomagokat megszáradásukig, lehűlésükig gondosan fertőtlenített, hőálló felületű asztalra helyezzük.

6. Felelősségi szintek:

Az autoklávot kezelő személy egyszemélyben felelős a sterilizálásnál leírt műveletek és paraméterek betartásáért, a készülék szakszerű üzemeltetéséért.

Sterilizálást csak vizsgával rendelkező személy végezhet.

Felelős: a műveletet végző műtősnő vagy műtőssegéd

Ellenőrzi: főműtősnő, főorvos, hygienikus szolgálat

Ellenőrzés módjai:

- Szúrópróbaszerűen a művelet végzésének megtekintése

-Biológiai tesztpreparátumokkal: -üzemelő készüléknél félévente

-új, vagy felújított készülék üzembe állításakor

minden esetben

-mikrobiológiai hatásvizsgálat nem megfelelő eredménye

és az azt követő műszaki felülvizsgálat után

-minden olyan műszaki hiba kijavítása, vagy alkatrészcsere

után, mely a készülék sterilizáló hatását befolyásol-

hatja

- minden olyan esetben, mkor a vizsgálat elvégzése egyéb

okok miatt indokolt

Tesztpreparátumok elhelyezése: a sterilizálandó rakomány közé úgy, hogy a

preparátumok kerüljenek a munkatér aljába, geometriai

középpontjába, valamint a munkatér felső részébe

-Kémiai indikátorok: indikátorcsík, indikátoros ragasztószalag, Browne folyadék-indikátorcső

A kémiai indikátorok önmagukban nem alkalmasok sterilizáló hatásfok

meghatározására. Csak bakteriológiai tesztpreparátumokkal történt

előzetes vizsgálat sosrán megfelelőnek bizonyult készülékben szabad

használni.

Minden egyes sterilizálási ciklusban a rakomány minden csomagjára

kell helyezni.

-Műszaki vizsgálatok: csak erre illetékes szakember végezheti.

7. Változtatási szolgálat:

8. Osztólista:


[Fedlap,fejléc]