Személyi segítők kézikönyve

Különös könyvet tart kezében az olvasó. Már a cím is elgondolkodtató, szokatlan, szinte rendhagyó: mit keres a "személy", illetve a "személyi" szó a "segítő" előtt? - S máris a lényeghez értünk. Ez a könyv bizony kicsit más, mint amelyekhez már hozzászokhattunk, mindenekelőtt szemléletben, tartalomban, de kialakulásának folyamatában, megvalósulásának formájában is. Elsősorban azoknak készült - tananyagként, továbbá bármikor kéznél lévő ismeretforrásként - akik hivatásul választották azt, hogy sérült embertársaik mindennapos segítőivé váljanak. Fő üzenete az, hogy sérülten is lehet emberi módon élni, így ajánlható mindenkinek - mindenekelőtt sérült emberek hozzátartozóinak, barátainak - természetesen maguknak a sérült embereknek is (amennyiben vállalják, hogy szembesüljenek sorsukkal), hiszen róluk szól, értük van, nekik kíván szolgálni ez a kötet.
Létrejöttét elsősorban Zalabai Péternének köszönheti, aki körvonalazta a témaköröket és megkereste a szerzőket. Ő írta meg az első fejezetet, amely tartalmazza a célkitűzést és a megvalósulás útját is az Önálló Életvitel Mozgalom tükrében. Ugyancsak ő volt a kezdeményezője és motorja 1993-ban a könyv előzményének is tekinthető tanfolyamnak: a személyi segítők első - kísérleti jellegű - kiképzésének, amelyben e könyv több szerzője is részt vett. Minderről bővebben tájékoztatja olvasóinkat a Függelékben a Motiváció Mozgássérülteket Segítő Alapítvány bemutatása során.
Valamennyi szerző munkája ebben a kötetben jelenik meg először, tehát nem meglévő tanulmányok válogatásáról van szó. A szerzők szinte teljes szabadságot élveztek tartalmi, formai és terjedelmi kérdésekben egyaránt. Részben ebből adódik, - és ezt egyáltalán nem találom bajnak - az a sokszínűség, ahogyan megnevezik azokat, akik érdekében íródott a könyv. Az állapotot meghatározni hivatott "sérült", "fogyatékos", "mozgássérült", "mozgáskorlátozott", "rokkant", "hátrányos helyzetű", "akadályozott", "fogyatékossággal élő" megnevezéseket gyakran követi az "ember" szó, ami formailag és tartalmilag egyaránt a nagyobb közösséghez - az egész emberi társadalomhoz - való szerves tartozást sugallja. Hasonló gyakorisággal fordulnak elő az ember és ember közti kapcsolatokra utaló megnevezések a "sérült /ember/ társ", "gondozott", "ápolt" és "páciens", továbbá a könyv szellemiségét még jobban képviselő "segített" vagy "kliens" megnevezés. - Az utóbbinál érdemes egy kicsit jobban elidőznünk: a "kliens" (ügyfél) ilyetén használata még kissé szokatlan a mindennapi nyelvben, hiszen tartalma is ritkán valósul meg, mármint az, hogy a személy segítséget kér ugyan, de nehézségeinek megoldásánál nem vesztheti el sem a szabadságát, sem a felelősségét. - Mindezek után már egy kicsit közelebb kerültünk a "személyi segítő" meghatározásához is, aki egy olyan segítségre szoruló emberrel van kapcsolatban, aki szuverén egyéniség, "kliens" - gondoljunk itt a szó "megbízó" értelmére is -, akivel egyenrangú viszonyba kerül. E kapcsolat milyenségét a könyv szinte valamennyi fejezete bőven és sokféle szempontból tárgyalja.
Az egyes fejezetek nemcsak témájukban különböznek, hanem az átadni kívánt anyag jellegében is. Van, ahol a tárgyi ismeretek közlése a fő cél, máshol pedig a szemlélet kialakítása került előtérbe. A két szempont végül is kiegészíti egymást - olykor az egyes fejezeteken belül is -, a könyv egésze egységet alkot. - Az esetleges tartalmi átfedések közül sikerült kiküszöbölni azokat, amelyek során az egyes szerzők olyan részismereteket közöltek, amelyeket más szerzőtársuk teljes alapossággal kifejtett. Némi átfedés viszont megengedhetőnek tűnt olyan esetekben, ahol különböző felfogások kerültek napvilágra, avagy megsérült volna a kihagyás során a tárgyalás egysége. - A minél pontosabb megértés céljából az új fogalmakat és az idegen szavakat a szövegen belül zárójelben lévő magyarázat követi. - A könnyebb tanulhatóság érdekében kérdéseket és feladatokat is találhatnak olvasóink, tanulóink az egyes részek illetve fejezetek után.
Szerzőink többsége munkáját irodalomjegyzékkel egészítette ki. A címfelvételek egy része előadás, kézirat, szakdolgozat, továbbá konferenciák anyaga, értéküket a gyors információ áramlás ténye növeli. Az idegen nyelvű hivatkozások egy részénél szerzőink a címek magyar megfelelőjét is közlik, ami kétségtelenül megkönnyíti a tájékozódást.
Itt ragadom meg az alkalmat, hogy köszönetet mondjak a Soros Alapítványnak, amely anyagi támogatásával lehetővé tette a könyv létrejöttét.
Szeretnék köszönetet mondani lektorunknak dr. Kullmann Lajosnak, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgató főorvosának, a Magyar Rehabilitációs Társaság nemzetközi titkárának azért, hogy nagy elfoglaltsága ellenére időt szakított a kötet számára, és értékes gondolataival, megjegyzéseivel és javaslataival volt szíves támogatni munkánkat.

Budapest 1997. augusztus 20.

A kéziköny az alábbi témákat taglalja:

ELŐSZÓ
BEVEZETÉS ÉS CÉLKITŰZÉS
I. Zalabai Péterné: Önálló életvitel és személyi segítés
TÁRSADALOM ÉS SÉRÜLT EMBEREK
II. Detrich Zsuzsanna: A szociális gondoskodás intézményrendszerei
III. Ohly Éva: A személyi segítő munkája a szociálismunkás szemével
IV. Dr. Rupp Mária: Egy kis pszichológia és néhány jótanács
V. Debrecenyi Károly István: Segítő találkozás és segítő beszélgetés - mentálhigiénés szempontok
SÉRÜLTSÉG ÉS ÉLETMÓD
VI. Névery Katalin: Útmutató vak embereket segítőknek
VII. Litavecz Anna: Ismeretek a hallássérültekről
VIII. Dr. Kállayné Őry Csilla: Mozgáskorlátozott emberek habilitációja és rehabilitációja
IX. Dr. Ferenczyné Dóra Tamara: Ápolás és gondozás
X. Dallos Éva: Speciális ellátások és gyakorlati fogások mozgáskorlátozott emberek segítése során
XI. Dr. Polinszky Tibor: Az épített környezet átalakításának általános ismeretei
FÜGGELÉK
1. Zalabai Péterné: A Motiváció Mozgássérülteket Segítő Alapítvány bemutatása
2. Néhány szó a szerzőkről

A kiadvány - egy hetes átfutási idővel - megrendelhető itt, vagy az alapítvány címén.
Ára: 1.400.- Ft