Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
 
English version
 
Vissza a nyitólapra
 

      MME  HÍREK

* Mi történt a természetben? * Mi történt a madárvilágban? * 
* Mi történt a világban? *

A tények mellettünk szólnak
Többen támogatják a természetvédelmet hazánkban, mint eddig gondoltuk?
 
A hazai természetvédelmi egyesületek többsége számára szinte csak vágyálom az a társadalmi támogatás, amely sok külföldi szervezet munkáját rendkívül hatékonnyá teszi. A környezeti kultúra ezekben az országokban azt eredményezi, hogy az egyesületek nagy tömegeket tudnak megmozgatni, kiterjedt tagsággal rendelkeznek. Társadalmi súlyuknak megfelelõen közvetlenül vagy közvetve (pl. a tudatformálás útján) hangsúlyosan tudják a természetvédelem érdekeit képviselni a döntéshozók, gazdálkodók elõtt.

Jó példája ennek az Angol Királyi Madártani Egyesület (RSPB), amely több mint 1.000.000 tagot tart nyilván. A madarak védelme úgy látszik népszerû, hiszen hazánkban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tagdíjfizetõ tagsága meghaladja az 5.000 fõt. Az egyesület Kelet-Európa legnagyobb társadalmi természetvédelmi szervezete. Úgy tûnik, hogy az egyesület szellemisége, a társadalom felé küldött üzenete megfelelõ visszhangra talált. Azt, hogy sokak által elfogadott értékrendet képvisel, jól mutatja az a tény is, hogy a személyi jövedelemadó 1%-ából 1998-ban a hazai zöld szervezetek közül kiemelkedõen a legtöbbet, 5.200.000 forintot gyûjtött össze.

A huszonöt éve alakult egyesület ennek ellenére kevés támogatást tud más hazai forrásokból megszerezni. Az ún. ökoszponzorálás hazánkban még nem jellemzõ, a cégek nem áldoznak természetvédelmi célokra.  Az egyesület a társadalmi szervezetek részére osztható parlamenti pénzekbõl kiemelkedõen közhasznú tevékenysége és nagy társadalmi támogatása ellenére csak 400.000 forintot kapott.

Az alábbiakban vázolt közvélemény-kutatás eredménye jól mutatja, hogy a jövõben mind a gazdasági, mind a politikai szférának bizony számolnia kell a természetvédelmi érdekek támogatásával.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megbízásából a SZONDA IPSOS 1999. április 7-18. között személyes megkérdezésen alapuló közvélemény-kutatást végzett azzal a céllal, hogy feltárja  a magyar lakosság véleményét a természeti értékek védelmérõl, valamint arról, hogy vásárlói döntésük során preferálják-e azon cégek termékeit, melyek áldoznak a természetvédelemre. A vizsgálat kitért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ismertségének feltárására is.
A kutatásban megkérdezettek száma 1000 fõ volt, akik együttesen - nem, életkor és településtípus szerint - az ország felnõtt népességét reprezentálják.

A magyar lakosság véleménye Magyarország természeti értékeinek védelmérõl

Szinte minden felnõtt magyar állampolgár számára fontos dolog az ország természeti értékeinek védelme. Az emberek túlnyomó többsége (85%) elvi támogatását fejezte ki a természet megóvásával kapcsolatban. A lakosság  további 11%-a az elvi támogatás mellett tényleges természetvédelmi tevékenységet is végez.
Összességében hazánk természeti értékeinek védelmét a felnõtt lakosság 96%-a fontosnak tartja.
 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ismertsége

A lakosság 68%-a állítja, hogy hallott már a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületrõl, minden negyedik állampolgárnak az egyesület munkájáról, tevékenységérõl is van információja.
 

Vásárlási döntések

A lakosság 59%-a vásárláskor elõnyben részesítené egy olyan cég termékét, szolgáltatását, amely bevételébõl áldoz a természetvédelemre egy olyan céggel szemben, amelyik nem tesz ilyen ajánlatot.
 

Azt jelenti-e mindez, hogy várható, hogy a hagyományos szponzorálási területek mellé felzárkózik a természetvédelem támogatása is?
Mindenesetre a fenti közvélemény-kutatás eredménye arra mutat, hogy elõnyös lehet egy cégre nézve, ha marketing tevékenységében a természetvédelmi célok elfogadása, támogatása is megjelenik.
Ma ez még alig jellemzõ.

A közvélemény-kutatás eredményeinek részletes elemzése egyesületünknél rendelkezésre áll.

További információk:

Drexler Szilárd
Tel.:  275-6267,  275-6247,  30/9999-859

 
© 1999, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület