HAMLET TRUST&LÉLEK-HANG EGYESÜLET REGIONÁLIS MŰHELY
SIÓFOK, 1998. OKTÓBER 2-5.
KERESZTEZŐDÉSEK ÉS KAPCSOLATOK - AZ ELMEEGÉSZSÉGÜGYI CIVIL SZERVEZETEK FEJLESZTÉSE


1. Megnyitó és a program ismertetése
A két szervező intézmény képviselője (Gombos Gábor, Jo Lucas) köszönti a résztvevőket, majd ismertetik a program vázlatát, bemutatva az előadókat, stb. Az első értékelő lap kitöltése.

2. Ráhangoló előadás - Mi a célunk?
Az elmeegészségügyi önsegítő szervezetek világában gyakran csak a rövidtávú kérdésekkel foglalkozunk. Túlélheti-e szervezetünk a következő évet? Mikor kezdhetjük el végre az új projektünket? Néha hasznos felszabadulni a hétköznapok korlátaitól és végiggondolni, mit is akarunk valójában, s közben nem aggódni azon, hogyan valósíthatjuk meg azt. Jim Read megosztja a résztvevőkkel elképzelését arról, hogy milyennek kellene lennie az érzelmi-mentális szenvedést megtapasztalt emberek életének, s hogy ő milyen szerepet gondol a szakembereknek és az ellátásnak.

3. Nem tervezett találkozások
Lehetőséget ad a résztvevőknek, hogy az előzetes programban nem szereplő találkozókat szervezzen, azok témáját és helyszínét meghirdethessék.

4. Projekt beszámolók
Ez a szekció nyitott mindenki részére. Jo Lucas, a Hamlet Trsust igazgatónője bemutatja a Hamlet Trust ösztöndíjprogramját. Ezt követően néhány olyan szervezet tart 5 perces beszámolót a projektjéről, akik az elmúlt 12 hónap során a Hamlet ösztöndíját élvezték (a szlovén Altra, Alternatíva, Paradox és Mavrica, az azeri Kaszpi Elmeegészségügyi Egyesület, az Örmény Elmeegészségügyért Alapítvány, a litván Biciules és Fogyatékos Információs Konzultációs Iroda). Két, a régióban aktív nemzetközi szervezet is bemutatja munkáját 10-10 percben (Central European Mental Disability Advocacy Project - Judy Klein, European Network of (ex)Users and Survivors of Psychiatry - Gombos Gábor).
 

5. Műhely - Hálózatépítés
Két párhuzamosan futó műhely lesz a hálózatépítés témakörében:
(i) Mit és hogyan? (Thurstine Basset) - ötletbörzével kezd, amely feltárja, hogy a résztvevők számára mit jelent a hálózatépítés. Ezután a résztvevők papírra rajzolják saját hálózataikat. A rajzokat közösen megbeszélik, majd megvizsgálják, hogyan lehetne a meglévő hálózatokat bővíteni.
(ii) Ne fedezdd fel újra a kereket (Judy Klein) - e műhely arra koncentrál, hogyan tudják a régióbéli civil szervezetek optimalizálni saját erőforrásaik és tudásuk kiaknázását az információ, kapcsolataik és készségeik kicserélésével. A sikeres hálózatépítés konkrét példáit fogják megvizsgálni, s megbeszélik, hogy e munkájuk során milyen kihívásokkal kellett szembenézniük.

6. Műhely - Együttműködés (ápolók és ápoltak)
Két műhely zajlik párhuzamosan:

(i) Kereszteződések és kapcsolatok (Thurstine Basset) - e műhely kizárólag ellátórendszerbeli szakemberek számára nyitott és arra keres példákat a résztvevők saját munkájában, hogyan lehet eredményesen együttműködni az ápoltakkal. A résztvevők történeteket mesélnek el a gondozottakkal vaégzett munkájukról. Megkeresik a jó példák közös vonásait, hogy a példás gyakorlat alapelveit megfogalmazhassák.

(ii) Programozott válaszok? (Dusica Grgic) - Hangokat hallassz? Üzeneteket kapsz a TV-ből? Látsz olyasmit, amit mások nem? Hogyan lehet ezeken az élményeken túljutni? Hogyan segíthetjük a másik embert, akinek ilyen élményei vannak? A résztvevők megkísérlik megérteni ezeket a megtapasztalásokat és megvizsgálják, hogyan lehet azokkal boldogulni.

7. Video bemutatók (1) - Vizuális képek az elmeegészség(ügy)ről
Thurstine Basset egy kb 90 perces szekciót vezet, melyben angliai és közép- kelet-európai videó műsorokból néznek meg részleteket. Minden felhasznált filmnek fontos elmeegészségi üzenete és felhasználói (ápolti) perspektívája van. Mind filmdrámák, mind dokumentumfilmek részletei elemzésre kerülnek.

8. Video bemutatók (2) - A mentális zavarról szóló kép(zet)ek dekonstrukciója
Robert Hayward bemutat néhány video részletet, amit a résztvevők kritikusan értékelnek. Ezután közösen összeállítanak egy listát arról, hogyan javíthatók a rólunk szóló kép(zet)ek.

9. Nem tervezett találkozások - Regionális Hálózatok
Alkalmat ad a létező és alakulófélben lévő regionális hálózatoknak, hogy stratégiáikat kimunkálhassák.

10. Műhely - Elmeegészségügy
Két párhuzamos műhely zajlik:
(i) A mentális zavar modelljei (Jim Read) - ez a műhely csak pszichiátriaviselt embereknek nyitott. Különféle módokon lehet az elmezavarról gondolkodni. A lehetséges nézőpontok elemzése történik a műhelymunka során.
(ii) Nők és az elmeegészség (Jasna Russo) - Kizárólag pszichiátriaviselt nők számára!

11. Vita - A globalizáció - áldás vagy átok a régió elmeegészségügyi civil szervezetei számára?
Gombos Gábor vezetésével ezt az aktuális kérdést vitatják meg a résztvevők. A vita mindenki számára nyitott. A vita eredményeként a Hamlet Trust jövőbeli stratégiáját is próbáljuk meghatározni.

12. Kötetlen eszmecsere
A hajókirándulás alkalmat termet kötetlen beszélgetésekre.

13. Konzultációk a Hamlet Trust munkatársaival
A hajókirándulás alatt a Hamlet munkatársaival - előzetes jelentkezés alapján - személyes megbeszélést lehet folytatni.

14. Záró plenáris ülés
Gombos Gábor és Robert Hayward a hétvége alatt felmerült kulcskérdéseket fogalmazza újra. Összegyűjtik az értékelő lapokat. A jövőbeli tréningekre javaslatokat lehet tenni.