Vissza a kezdőlapra

Vissza a tartalomjegyzékhez

 

Lánc, Egészségkárosodott Emberek Szervezeteinek Szövetsége

Chain Federation of People with Chronic Illnesses

1132. Budapest Váci út 14.IV.4.

tel/fax: (36-1)-349 27 16

A Lánc Egészségkárosodott Emberek Szervezeteinek Szövetségének kérvénye

2000. október 26.

Tisztelt Országgyűlés!

Az Országgyűlés 1998. március 16-án elfogadta a Fogyatékos Emberek Esélyegyenlőségét Szolgáló törvényt, amely a négy hagyományos (látás-, hallás-, mozgás és értelmi) fogyatékossággal élő emberek társadalmi egyenlőségét hivatott szolgálni.

A Lánc Szövetség, amely elsősorban a súlyos krónikus betegséggel élő emberek önszerveződő, érdekvédő egyesületeit és szövetségeit tömöríti, az Alkotmány és szellemének és a nemzetközi elveknek megfelelően azzal a kéréssel fordul Önökhöz, hogy a törvény érvényességét terjesszék ki az egyéb okból egészségkárosodással, azaz főként krónikus betegséggel élő emberekre. Az Alkotmány, meggyőződésünk szerint minden magyar állampolgár érdekében mondja ki az “egészségi állapota” miatti diszkrimináció tilalmát.

Ezentúl a nemzetközileg általánosan elfogadott Egészségügyi Világszervezet által leírt meghatározás szerint a “fogyatékossággal élő emberek,” kifejezés (angolul a “people with handicap”), az egészségügyi okok miatt mindennapi életvitelükben korlátozott emberekre egyenlő módon vonatkozik, annak okától, eredetétől függetlenül.

Ennek az elvnek alapján, ha az egészségkárosodott ember, aki hagyományos (érzékszervi, testi és értelmi) fogyatékossággal él, megkülönböztetett jogi “bánásmódot” kap, akkor ugyanez jár a krónikus betegséggel élő embereknek is.

Igaz ez a törvényben szereplő diszkriminációt tiltó rendelkezésekre és elvre és igaz a rehabilitációhoz, habilitációhoz való jogra is.

A fogyatékkal élők életviteli hátrányát csökkentő járadék pedig ugyanezen elv alapján jár mindazon krónikus betegeknek, akiknek ha más okból is, de életvitelük ugyanolyan mértékben nehezített, mint a súlyos fogyatékkal élőké.

A gyakorlatban ez mintegy negyvenezer, a jelenlegi kategóriák szerint súlyos vagy teljesen munkaképességét vesztett ember életvitelének segítését jelentené.

A fentieknek megfelelően kérjük, hogy az Esélyegyenlőségi Törvény érvényét tejesszék ki a krónikus betegséggel élő, súlyos, életvitelükben akadályozott emberekre is, vagy ugyanezen szellemben hasonló jogokat biztosító módon alkossák meg “Krónikus Betegek Esélyegyenlőségi Törvényét”.

Csató Zsuzsa

a Lánc Egészségkárosodott Emberek

Szervezetei Szövetségének főtitkára

 

Vissza a kezdőlapra

Vissza a tartalomjegyzékhez