Klió 1998/1.

7. évfolyam

Athéni demokrácia vagy inkább görög demokrácia?

 

A közelmúltban jelent meg a Historia című történeti folyóirat külön kiadványaként E. W. Robinson munkája az első demokráciákról s ez azt a kérdést vizsgálja meg, hogy voltak-e népi jellegű kormányzatok Athénen kívül is a görög világban. A szerző arra a következtetésre jut, hogy a görög világban a demokrácia egy bizonyos időszakban meglehetősen általánosan elterjedt, egymástól távol álló és így egymásra nem igen ható területeken is kialakult, mégpedig Athént megelőzően, s ennek megfelelően a görög demokrácia tulajdonképpen nem tekinthető athéni találmánynak, hanem görög jelenségnek minősül. Ez különösképpen azt támasztja alá, hogy bár újabban megpróbálták a demokrácia csíráit a Közel-Keleten is fölfedezni, részben a harmadik évezredvégi Mezopotámiában, részben az első évezredi föníciai városokban, az, amit igazi demokráciának minősítünk, az mégis elsőrendűen és alapvetően a történelem során legkorábban görög földön tűnt fel. Természetesen az ókori demokrácia más jellegű, mint a modern demokráciák, amely utóbbiak a képviselet elvén nyugszanak, míg az ókori görög demokrácia minden polgár számára lehetővé tette a közvetlen részvételt a politikai életben, biztosítva a döntés szintjén a szavazási egyenlőséget, az események ellenőrzését és a politikai élet egészének áttekintését. Ebben a vonatkozásban az antik demokráciák valójában még felül is múlják az újkori népi politikai berendezkedéseket, ahol alapvetően a nagy államterület miatt a népi részvétel többnyire csak közvetett módon, a képviselőkön keresztül valósulhat meg, mint pl. az Egyesült Államokban.

Robinson kimutatja, hogy a görög világban minden bizonnyal a polisszal, a városállamisággal összhangban a Kr. e. VI. századtól kezdődően a legkülönbö­zőbb helyeken, többnyire egymástól függetlenül nem képviseleti jellegű, hanem közvetlen részvételen nyugvó demokráciák fejlődnek ki, mint pl. Akhaiában, Khiosban, ahol már a VI. század elején népi jellegű kormányzási rendszerrel találkozunk. Ugyanennek a századnak a közepén feltűnnek hasonló politikai berendezkedések Ambrakiában, Hérakleia Pontikében, Kyrénében. A század végén további görög demokráciák is kibontakoznak, így Akragasban, Krotónban és Naxoson. Az V. század első évtizedeiben pedig feltűnik a népi kormányzat olyan városokban is, mint Argos és Syrakusai.

Régebben általános volt az a vélemény, hogy az athéni demokrácia Athén sajátos helyzetével, a kereskedelmi életben játszott fontos szerepével áll összefüggésben, vagyis többen úgy gondolták, hogy a görög demokrácia az iparosodásnak és a kereskedelemnek a következménye, mintegy a modern kori demokráciák analógiájának megfelelően. Az ókori adatok azonban látványosan rácáfolni látszanak erre a véleményre.

A legkorábbi demokráciák ugyanis éppen mezőgazdasági közösségekben jelennek meg, mint amilyen Élis, Ambrakia, Metapontion. Más esetekben sem feltétlenül Athénhez hasonló nagy városokban ringott a demokrácia bölcsője, hiszen olyan kis népességű városokról van szó, mint pl. Kos, Knidos, Hérakleaia Pontiké. Persze nem hiányoznak az Athénhez mérhető nagyvárosok sem a demokratikus berendezkedésű központok sorából, mint amilyen Argos és Syrakusai.

A fentebbi tények azt bizonyítják, hogy a görög demokrácia nem kizárólagosan athéni találmány volt, amely Athén nagyhatalmi státusa révén, részben fegyverek útján terjedt volna. A közvetlen demokrácia görög típusa a görög városállamok öntörvényű fejlődési rendszerében gyökerezik tehát, amely azonban a demokráciának különféle módokon számos eltérő változatát bontakoztatta ki.

Robinson tézise a továbbiakban nyilván vitákat vált ki, de arra meggyőzően mutatott rá, hogy miként a modern ellenvetéseket, demokráciákat, ugyanúgy az ókori népi kormányzati rendszereket sem szabad egy kaptafára venni, mert ebben a vonatkozásban is érvényesül az élet, így a politikai élet sokszínűsége. Az ókori görög demokrácia ennyiben is példa lehet a modern kor politikusai és elméleti vizsgálói, elemzői számára.

 

E. W. Robinson: The First Demokracies. Early Popular Government Outside Athens  (Az első demokráciák. A korai népi kormányzás Athénen kívül). Athens, Hist. Einzelschr. 107 p.

 

Havas László