Klió 1993/2.

2. évfolyam

rule

 

XIX. SZÁZAD

Munkások Németországban 1871-től 1914-ig

A Gerhard A. Ritter által kiadott „A munkások és a munkásmozgalom története Németországban a XVIII. század végétől” című kötet egy kissé nehéz kezdet után most már teljesen révbe ért: a harmadik, a Weimari Köztársaságnak szentelt rész három, H. A. Winkler által írt kötete már a második kiadásban jelent meg, és az első részből (1800-tól 1870-ig), amelynek szerzője Jürgen Kocka, 1990-ben két kötet (a tervezett négy­ből) jelent meg.

Most már a második rész is kezd kialakulni, amelyben Gerhard A. Ritter és Klaus Tenfelde ugyancsak négy kötetben tárgyalja a német császárság korszakát. Elsőként 1992-ben egy, a munkások helyzetét 1871 és 1914 között általánosan bemutató kötet jelent meg. Mint Wink­ler és Kocka, úgy Ritter és Tenfelde is egyéni módon próbál a témához nyúlni. Amennyit így veszít az összmű – végérvényesen – az egysé­gességből, ugyanannyit nyer azáltal, hogy differenciál és hogy eredeti. A szerzők a kötet számára széles kiindulópontot választottak, amely megfelel az átfogó témának, s amely magában foglalja a munkáslét minden egyéni és kollektív aspektusát.

A könyv három nagy részre oszlik, amelyek egyenként három-há­rom fejezetet foglalnak magukba. Az első kötet a gazdaság (l), a politi­ka (2), a szociális tagozódás és osztályképződés (3) lényeges fejlődésé­nek ábrázolásával adja meg a keretet, amelyet a két következő kötet tölt majd ki. A második kötet a munkaerőpiaccal (4), az ipari és kézműves­munkával (5), a jövedelmekkel és megélhetési lehetőségekkel (6) mutatja be a gazdasági viszonyokat; a harmadik kötet a munkáscsalád portré­jával (7), a munkásnak az államban és a társadalomban elfoglalt helyze­te ábrázolásával (8), leegyszerűsítve, a szociális és kulturális körülmé­nyekről (9) vezet át egyben a következő, a munkásmozgalomnak szentelt kötetekhez. Csábító lenne ezt a száraz keretet a fejezetek gazdag tartalmára történő részletes utalásokkal kitölteni, hogy az olvasó leg­alább körülbelül elképzelést kaphasson a mű adat- és perspektívagaz­dagságáról. Ez azonban már túllépné ennek az ismertetésnek a kereteit.

A császárság korabeli munkásság minden ábrázolásánál fel kell vetődnie a kérdésnek: miért csak hiányosan sikerült a munkások társa­dalmi integráéiója? A szerzők is központi problémát látnak itt, amelyet részletesen meg is vitatnak. Válaszuk így hangzik: a német proletariá­tus erős belső differenciáltsága ellenére is osztályt képezett, és a császárság állam a, politikája, a többi szociális rétege nem fogadta azt be. Társadalmilag és politikailag lényegében magára maradt. Ez azon­ban nem volt végérvényes állapot, csupán átmenet – de hogy hová, ezt nem tudjuk, mert a szerzők a munkások elpolgáriasodásának tézisét szkeptikusan szemlélik.

Ez az érvelés meggyőző, ha – mint itt is – a munkásmozgalom történetének ábrázolásához járul hozzá. Ha azonban alaposabban na­gyító alá vesszük, kételyek merülhetnek fel. Valóban alapjában egysé­ges osztályt képezett-e a teljes munkásság, vagy ez csak az „osztálytu­datosokra”, vagyis a munkásmozgalomban szervezett részére volt ér­vényes? A munkásosztály jellemzői, amelyeket a szerzők a 783791. oldalakon mutatnak be, nem teszik ezt minden olvasó számára világos­sá, mert túlságosan általánosak és magukkal hordozzák annak a törek­vésnek a terhét, hogy speciális, német fejlődést mutassanak fel. Ezen túl a munkásság messzemenő társadalmi izoláltságát szinte általánosan az állami elnyomásnak, a felső rétegek és a középosztály elutasító maga­tartásának rovására írják. Bármennyire vitathatatlanok ezek a magatar­tásformák, a kérdés még mindig megoldatlan marad: vajon hozzájá­rult-e mindehhez, és ha igen, milyen mértékben maga a munkásság, mindenekelőtt a munkásmozgalomban szervezett, politikailag tudatos része a saját messzemenő, a fennálló társadalmi és politikai rendszerrel szembeni elutasítása.

Az ilyen kritikus kérdések azonban nem csökkenthetik a könyv jelentőségét, teljesítményét. Ez mindenképp az első, épp úgy átfogó, mint koncepciójának keretén belül meggyőző ábrázolása a császárság-korabeli munkások helyzetének. Támaszkodik a szinte áttekinthetetlen irodalom szokatlanul széles feldolgozására, amelyekre a jegyzetekben bőven utal is. Elsősorban a kortárs munkák átfogó értékelései adtak figyelemre méltó eredményeket. Említésre méltó ebben az összefüggés­ben az országos és helytörténeti munkák bevonása, amelyek ugyancsak fontos eredményeket tartalmaznak, továbbá a tények óvatos, visszafogott értékelése, az irodalom leegyszerűsítő téziseivel szembeni szkepti­cizmus, amelyek éppen ennél a témánál ugyancsak gyakoriak, és az átfogó számadat-halmaz, amelyet gondosan ki is értékeltek. Mindezek eredményeképpen fontos vizsgálat keletkezett, amely a téma további tanulmányozásához mértékadó lehet.

Gerhard A. Ritter-Klaus Tenfelde: Arbeiter im Deutschen Kaisscreich 1871 bis 1914. Geschichte der Arbeiter und der Arbeiterbewegung in Deutschland seit dem Ende des 18. Jahrhunderts (Munkások a német császárságban 1871-től 1914-ig. A munkások és a munkásmozgalom története Németországban a XVII. század végétől) Bonn, J. H. W. Dietz Nachf. 1992. XI. 889 p.

Karl Heinrich Kaufhold (Göttingen)