Klió 1993/2.

2. évfolyam

rule

 

KORA ÚJKOR

Udvari erkölcsök és szokások

Mint ismeretes, XIV. Lajos udvarát egyrészről a rangok és az ezeknek megfelelő etikettszabályok komplex rendszere irányította, mely a min­dennapi öltözéktől kezdve a legkisebb gesztusokon át megszabta az udvarban élők mindennapjait. Báró Louis Nicolas de Breteuil, tisztsége révén, egyike lehetett e rendszer irányítóinak.

Hasonlóan Saint-Simon herceghez, De Breteuil is – a munkája révén – feljegyzéseket készített az udvari élet kiemelkedő eseményei­ről, mindennapjairól. Első kézből származó információinak egy részét „De Breteuil báró visszaemlékezései” címmel nemrég publikálták Fran­ciaországban (Les Mémoires du baron de Breteuil. Paris, Francois Bourin, 1992.) Erről adott néhány oldalas ismertetést a L'Histoire 1993/165. számában Joel Cornette egyetemi előadó tanár.

Louis Nicolas de Tonnelier de Breteuil (1648–1728) hetedik és egy­ben utolsó fia volt egy languedoc-i intendánsnak. 1699 januárjában 120 ezer livres-ért megvásárolta a követeket és külföldi hercegeket bemuta­tó „protokollfőnöki” tisztséget, mely posztot még III. Henrik állított fel 1585-ben. A tisztség megosztott volt: az első felében a báró, a második felében Sainctot gyakorolta.

A ceremóniák során XIV. Lajos igyekezett éreztetni mind az udvari, mind a külföldi hatalmak képviselőivel, hogy alárendelt helyzetben vannak. Mindenki tudta, hogy a szertartások legkisebb részleteiben is a kegy, a státusz, a tekintély nyilvánult meg. Így például az sem volt mindegy, hogy a nyilvános audienciákon az ajtónállók a szárnyas ajtók egyik vagy mindkét szárnyát nyitották-e ki. Ez függhetett a fogadott vendég rangjától, de azt is jelezhette, hogy a képviselt állam és Fran­ciaország között milyen külpolitikai kapcsolat állt fenn. Így történhetett meg 1701-ben, még a spanyol örökösödési háború kitörése előtt, hogy 1. Lipót követe előtt az ajtók egyik szárnyát nyitották csak ki.

Ugyancsak a király kegyét, illetve a két ország helyzetét jelezhették az udvari őrséggel. A király francia, illetve svájci őrsége azon az útvonalon állt sorfalat, amelyen a nagykövetek végighaladtak. Számuk és megjelenésük, hogy például felfegyverezve vagy anélkül, illetve kibontott, vagy összehajtott zászlókkal jelentek-e meg, mind jellemez­hették az illető ország és Franciaország viszonyát. Amikor 1699-ben XIV. Lajos Marokkó nagykövetét fogadta, a teljes francia és svájci testőrséget a palota első udvarában sorakoztatták fel, hogy a nagykö­veteknek megmutassák, hogy a király milyen hatalmas és csodálatos őrséggel bír. Az uralkodó a nagykövetet a nagylakosztály királyi szobájában fogadta, elrendelve De Breteuilnek, mondja meg a marokkói uralkodó megbízottjának, „a szőnyeg alsó szélén álljon meg, szemben a királyi emelvény feljáratával”. A király Bin Aycha fogadásakor csak megemelte egy pillanatra, majd rögtön vissza is helyezte kalapját.

Nagyobb tiszteletet élvezett az 1704-ben San Salva dor márki néven inkognitóban Franciaországban tartózkodó mantovai herceg. XIV. La­jos magánaudienciát biztosított számára, ahol a herceg a hosszú ideig tartó eszmecsere kitüntetett figyelmében részesülhetett. Az uralkodó nem véletlenül viseltetett különös figyelemmel személye iránt: katonai támogatást remélt tőle a spanyol örökösödési háborúban.

Az udvar hétköznapibb rendjében más etikett szabályokra irányult a figyelem. Az udvariak számára nem volt mindegy, hogy hányszor hajoltak meg, mikor álltak fet hány lépést tettek előre, fedetlen fővel vagy kalapban jelentek-e meg. A városok küldöttei csak letérdelve intézhették tisztelgő beszédjüket a királyhoz. Különösen fontos volt a leülés mikéntje és sorrendje. Nem mindenki nyerhette el a székjogot (karos vagy anélküli), illetve a zsámoly jogot. A királyi vacsoránál pedig csak a hercegnők foglalhattak helyet.

A társasági körökben a nők és a férfiak rangjuknak megfelelően mozoghattak. A hölgyek bemutatása – míg a királynő élt – a királynői lakosztályban történt. Itt kapták meg a hercegnők a zsámoly jogot. 1683-ban, Mária Terézia halála után az etikett megváltozott: a bemuta­tás a királynál történt, de csak a nap meghatározott óráiban és a hercegnők a királyi vacsoránál kapták meg először a megtisztelő zsá­moly jogot.

Egy arisztokrata hölgy vagy a külföldi hercegnők számára legin­kább megszerzendő, igen szűkmarkúan osztogatott kegy: a királyi csók és az uralkodóval váltott röpke, de mindenki által hallott beszélgetés volt. Ezekért a kegyekért folyamatos versengés folyt az udvari emberek és a külföldi vendégek körében is. La Bruyére szerint még azért a legkisebb kegyért is, hogy az uralkodó ki felé fordította tekintetét.

A Versailles-i udvar az államok közötti hierarchia mikrokozmosza volt, hiszen az itt tartózkodó nagykövetek azért is versengtek, hogy a fogadások során melyik követ előzheti meg a másikat. Így például Lengyelország királyának követeit az öröklött monarchiák követei rendszerint megelőzték. Tehették ezt azzal az indoklással, hogy Len­gyelország királya csak választott uralkodó volt. De a hercegek követe­inek is maguk elé kellett engedniük a koronás fők küldötteit. S mivel a hercegek többsége egymással is rivalizált, De Breteuilnek nem egyszer kellett az ölre menő nagyköveteket szétválasztania. Az sem volt ritka, hogy a fegyverhordozók és a kocsisok uraik vitás kérdéseit a Versail­les-i hátsó udvarokban intézték el.

Rivalizálás folyt a protestáns és a katolikus hatalmak képviselői között is. Az etikettnek azt a szabályát, hogy a pápai nuncius rangjánál fogva megelőzheti az összes többi követet, a protestáns hatalmak képviselői nem tartották magukra nézve kötelezőnek, mert a pápai államot másodlagos hatalomnak tekintették. Így igen bonyolult volt az egyes audienciák megszervezése. Egy nagykövet fogadási ceremóniájá­nak megbeszélése nem egyszer több héten keresztül folyt. De hogy De Breteuil biztos lehessen a dolgában és minden diplomáciai bonyodal­mat elkerüljön, több fogadást készített elő: egyet a protestáns hatalmak küldötteinek és egyet a katolikus nagyköveteknek.

Néhány diplomáciai fogadást különlegessége miatt is kiemelt De Breteuil, így történt ez a perzsa küldött érkezésekor is. Mehemet Reza Beg megérkezése kuriózum volt a párizsiak és az udvari emberek számára is. Charentonba, ahol a nagykövet kevés időt töltött, naponta több mint negyven, kíváncsiskodókkal teli hintó érkezett. A követ Versaillesba egy lovon vagy hintóban – de csakis egyedül – kívánt megérkezni, mivel törvénye szerint a keresztények érintése és közelsé­ge tilos volt számára. 1715. február 19-én került sor Reza Beg ünnepé­lyes fogadására Versailles-ban. A ceremónia a Tükörteremben zajlott le. A terem hosszán emelvényeket helyeztek el a díszes hölgyek és herceg­nők számára. A nagykövet – kit ünnepi ruhába öltözött svájci testőrség vezetett fel – kimért lépésekben vonult végig a 73 méter hosszú termen, míg a királyi trónushoz elért. XIV. Lajos ez alkalommal koronát és drágakövekkel ékesített ruhát viselt. A trónörökös és a hercegek De Breteuil leírása szerint szintén nagy mennyiségű drágakővel díszített öltözékekben jelentek meg a királyi trónuson. A célt, a nagykövet lenyűgözését elérték.

De Breteuil számára ez volt az utolsó látványos diplomáciai foga­dás, amelyet még irányíthatott. XIV. Lajos halála után az akkor 67 éves báró lemondott hivataláról és az általa még 120 ezer livres-ért vásárolt posztját 250 ezer livres értékben adta át utódjának, Magny de Foucault­nak.

De Breteuil, kit La Bruyére is fontos személyiségnek tartott, feljegy­zéseivel értékes kordokumentumot hagyott hátra a XIV. Lajos korát kutatók számára. Remélhető, hogy a közeljövőben a teljes életmű ­mely jelenleg a báró leszármazottai tulajdonában van – megjelenhet.

Joel Cornette: Coutumes et moeurs de la Cour (Udvari erkölcsök és szokások) L'Histoire No165 avri11993.  87–92. p.

Kisérdi Viktória