Klió 1993/1.

2. évfolyam

rule

 

XX. SZÁZAD

 

A XIX. és XX. századi bányászat társadalom politikai kérdései

 

E fontos gyűjteményes kötet megjelenését két évforduló tette aktuálissá: a westfáliai bányász szakszervezet segélypénztára fennállásának 125 éves, valamint a bánya- és energiaipari szakszervezet (vagy helyesebben a német bányászok szakszervezeti szövetsége) 100 éves jubileuma. Ebből az alkalomból 1989 szeptemberében a bochumi Német Bányamúzeum­ban nemzetközi vonatkozású bányászattörténeti kongresszust rendez­tek. A kongresszus munkájának eredményeit ez a könyv mutatja be. A mintegy 300 résztvevő a világnak mind az öt föld részét képviselte. Hatalmas programmal kellett 5 nap alatt megbírkózniuk. A nyitóülés (melyen Hans Mommsen üdvözlő szavai után előadás hangzott el, ugyancsak tőle, a Ruhr-vidéki bányászatról, mint a nemzeti és nemzet­közi politika problélmájáról) és a kiadó záróbeszéde (The Miners' Communitics and the Community of Mining Historians) között öt szekcióban 66 referátum hangzott el. A kötet ezeket teljes terjedelmükben hozza, kiegészítve a szekciók rövid ismertetésével, és a referátumok ugyancsak szűkre szabott némct és angol nyelvű összefoglalásával.

Az egyes előadások témája különböző mélységű, de az összefüggé­sek áttekintése és bemutatása egyértelműen háttérbe szorul a – sok­szor forrásokra támaszkodó – esettanulmányok mellett. A kötet így gazdag anyagot kínál az egyéni kutatónak, természetesen azzal a hátránnyal, hogya túlságosan széles területet felölelő előadások között – a kivételektől eltekintve – csak itt-ott található összefüggés, mégpe­dig többnyire általános, lényegtelen kérdésekben. A kiadó ezért helye­sen tette, hogy nem akart mindenáron összefüggéseket erőltetni; maga a cím valójában az a legkisebb közös nevező, melyre a referátumok hozhatók. Már a szekciók neve sem fedi mindig tökéletesen a bennük összefoglalt témát, annak ellenére, hogy a megfogalmazás tág lehetősé­get biztosít. Vonatkozik ez mindenekelött az első szekció elnevezésére (A „bányászkommunák" összehasonlító társadalom története), ahol már a „Mining Communities” valószínűleg igen gyenge fordításából nyert „kommuna” kifejezés kissé félrevezetően hat. Helyette a közösségek” megjelölés találóbb lett volna, hiszen találhatók itt előadások munkás­egyesülésekről, szövetségekról, azok ténykedéséről, kultúráról, vallás­ról, a bányászháztartásról, az őslakosok és bevándorlók közti viszony­ról, stb...

A következő szekciók elnevezése konkrétabbnak tűnik: Technikai átalakulás (2); Munkaviszonyok, szervezkedés, sztrájk (3); Fejlődő országok (4); Biztonság, egészség és szociálpolitika (5).

Mint kitűnik, a fő téma minden lényeges területét tárgyalták. Föld­rajzi szempontból Közép- és Nyugat-Európa (különösen Németország, Ausztria, Lengyelország, Nagy-Britannia), USA, amellett Ausztrália, Új-Zéland és Dél-Afrika a központi fontosságú területek. Bámulatos, mennyire különböző formában jelentkeznek a tipikus bányászati prub­lémák az egyes országokban, és milyen eltérő a megoldás, amit az állam, a munkaadók és munkások részben közösen, részben egymással szemben létrehoznak. Ebben, ahogy E. Wachtler az 5. szekcióban el­mondott előadásában joggal hangsúlyozza, az egyes bányakörzetek történetének különböző hosszúsága is szerepet játszik, és különösen az a tény, hogy e körzeteknek volt-e előkapitalista bányásztradíciójuk.

Egy ilyen átfogó és sok tekintetben heterogén kötet szükségszerűen rövidre szabott ismertetése nem készülhet a teljesség igényével, hanem meg kell elégednie a körvonalak ismertetésével. Ennek megfelelően a záró megjegyzés is csak röviden összegezés lehet: a mű a világméretű téma és az azzal foglalkozó nemzetközi tudományos kutatás teljességé­ben és sokrétűségében komoly benyomást keltő képét adja.

 

Klaus Tenfelde (hg.): Sozialgeschichte des Bergbaus im 19. und 20. Jahrhundcrt. Beitrage des Internationalen Kongresses zur Bergbaugeschichte. Bochum, Bundesre­publik Deutschland. 3–7 September 1989 (Bergbau und Bergarbeit). C. H. Beck. Mün­chen 1992. 1228 S. (Abb., Ktn.). Klaus Tenfelde (kiadó): A 19. és 20. századi bányászat társadalompolitikai kérdései. A Nemzetközi Bányászattörténeti Kongresszuson elhang­zott előadások. Bochum. Német Szövetségi Köztársaság, 1989. szeptember 3–7. (Bá­nyászat és bányamunka. C. H. Reck. München. 1992. 1228 p.

 

Karl Heinrich Kaufhold (Göttingen)