Klió 1993/1.

2. évfolyam

rule

 

XIX. SZÁZAD

 

Az arisztokraták és a politika Ausztriában 1867–1914 között

 

Mikor halt ki tulajdonképpen az európai arisztokrácia? Általánosan elfogadott nézet, hogy az arisztokrácia pozícióit a XIX. századra aláásta a francia forradalom, a jobbágyság eltörlése, a burzsoá társadalom és a liberális politikai intézmények létrejötte. Eszerint a múlt század második felére az arisztokrácia, mint holmi kimerült politikai erő, letűnt a történelem színpadáról.

Hogy ez mégsem így történt, arra Amo J. Mayer hívta fel a figyelmet „Európa régi rendszerének szívós kitartása az I. világháború idejéig” (The Persistence of the Old Regimes Europe to the Creat War, New York, 1981) című munkájában.

Solomon Wank azt vizsgálja, hogyan és milyen mértékben alkalmazkodott az arisztokrácia a megváltozott viszonyokhoz Ausztriában 1848 után, különösen az 1860-as évektől, az alkotmányos, parlamentáris kormányzás bevezetése után. A szerző nemrégiben kiad ott forrásokra támaszkodik: osztrák arisztokratáknak a múlt század utolsó évtized éből származó levelezésére egyebek között Aehrenthal gróf külügyminiszter 1885–1912 közötti magánlevelezésére.

Ezek a dokumentumok azt is sejtetik, hogy a birodalmi Ausztriát, „a régi rendszer utolsó képviselőjét”, aligha lehet a haldokló arisztokrácia országának tekinteni. Az igaz, hogy az arisztokrácia helyzete megváltozott 1848 után. Ez a társadalmi réteg a hatalomnak és a rangnak immár nem egyedüli birtokosa, hanem a tőkés világ elit csoportjainak egyike csupán. Az is igaz azonban, hogy Ausztria az 1867. decemberi alkotmány liberális felszíne mögött továbbra is autoritárius állam maradt állapítja meg a cikk szerzője. Következésképpen annak ellenére, hogy az osztrák arisztokrácia veszített hagyományos szuverén földesúri (herrschaftlich-hohentlichen) funkcióiból, meglepően jól alkalmazkodott az „új” Ausztria kihívásaihoz, továbbra is megőrizve a stabilitás három kulcsát, a pénzt, a státust és a hatalmat.

A jobbágyfelszabadítás ugyanis nem jelentett katasztrófát a számára. Továbbra is Ausztria legnagyobb földbirtokosai közé tartozott, s most már agrárkapitalistaként piacra termelt. Emellett különösen a csehországi és az alsó-ausztriai nemesség jelentős tőkével szállt be a porcelán-, cukor- és keményítő-, malom- és söriparba és a bányászatba. A nemesi tőke beáramlott a tőzsdére, a bankokba és a vasúti társaságok vállalkozásaiba. A Creditanstalt alapítói és legfőbb részvényesei között megtaláljuk a Schwarzenberg, Fürstenberg, Auersperg és Chotek családok tagjait.

A nemesség szilárd gazdasági helyzete meglepően jelentős pozícióval párosu1t. A kiemelt helyzetet nem csak az alkotmány biztosította a nemesség számára, hanem a választási cenzus rend szere is ezt szolgálta. Ugyanis a választókat külön osztályokba sorolták társadalmi hovatartozásuk, vagyonuk és foglalkozásuk alapján. Így történt, hogy a Reichsrat 353 küldöttéből 8S-öt az első választói osztályba tartozó, zömében nemes, 5000 nagybirtokos választott meg. Egészen 1907-ig ez volt a helyzet, akkor viszont a férfiak számára bevezették az általános választójogot. Az ezután tartott első választáson, 1907-ben már csak 4 személy jutott be a felső arisztokrata körökből a Reichsratba.

A szerző a továbbiakban részletesen bemutatja, hogy az arisztokrácia az állam- és közigazgatás különböző szintjein (a felsőházban, a tartományi gyűléseken, a központi államhivatalokban, és helyi, vidéki szinten, továbbá a hadseregben) mindenütt komoly súllyal és arányban szerepelt. Az 1867 után következő 26 osztrák miniszterelnökből például 23 báró, gróf vagy herceg volt. A tartományok legfelsőbb kormányzati hivatalnoka a Staathalter volt, akit a császár nevezett ki. Ezt a magas posztot rendszerint herceg, gróf töltötte be, például Csehországban Thun-Hohenstein gróf, később herceg, Alsó-Ausztriában pedig Kielmannsegg gróf. A nagy földbirtokosok választói osztálya nagy számban jelen volt minden helyi kormányzó és közigazgatási testületben, például a kerületi végrehajtó tanácsokban vagy a helyi bankokban. A helyi közigazgatási posztokon betöltött szerepénél fogva az arisztokrácia számtalan gazdasági előnyhöz jutott, például az építendő vasutak nyomvonalának kijelölésénél. Természetesen jelentős volt az arisztokrácia befolyása az udvarban is, az hogy könnyen közelébe juthatott a császárnak, módot adott befolyása gyakorlására.

Érdekes megfigyelés, hogy míg Csehországban, Morvaországban és Galíciában igen komoly volt a nemesség befolyása, az Alpok országaiban valamivel csekélyebb a súlyuk. Fontos észrevétel az is, hogy miközben az arisztokrácia a politikai befolyását alapvetően az államban, a gazdaságban és a társadalomban betöltött kiváltságos szerepének védelmezésére használta fel, gyakran került bonyolult, ellentmondásos helyzetbe. Míg ugyanis az arisztokrácia, különösen a csehországi és az alsó-ausztriai arisztokrácia, a császár és az udvar oldalán állva segített fenntartani a történelem során kialakult, dinasztikus, nemzetfeletti államot, ugyanakkor nemzeti politikát is képviselt.

Mindent összevetve a csehországi és az alsó-ausztriai arisztokrácia a saját osztálya legjobb védelmezettjének az abszolutizmus megújított formáját tartotta. Ez a neoabszolutizmus és testületi-hierarchikus szemléletmód vitte mind a föderalista konzervatív, mind pedig a centralista alkotmányhoz hű nagybirtokosokat a századforduló után Ferenc Ferdinánd trónörökös táborába. amely Robert Kann szavaival a dinasztikus abszolutizmus Habsburg hagyományának egyik utolsó aktív megtestesít6je volt. Az arisztokrácia még tett néhány lépést a „megújított abszolutizmus” felé:  1916 novemberében tervet készített olyan alkotmányos változtatásokra, melyekkel visszaállították volna a hagyományos elit hegemóniáját ám e törekvést elsöpörte a háború.

A szerző végül ismételten hangsúlyozza: valóban elsodorta az arisztokráciát a burzsoázia és a demokrácia előretörése, azonban az arisztokrácia hanyatlását nem szabad a XIX. századra tennünk, hiszen Ausztriában egészen 1914-ig a meghatározó politikai erők egyike volt ez a társadalmi réteg.

 

Solomon Wank: Aristocrats and Politics in Austria. 1867–1914 (Az arisztokraták és a politika Ausztriában 1867–1914 között) A case of historiographical neglect. East European Quarterly. XXVI. kötel. 2. szám. 1992. június. 133–148. p.

 

Fodor Mihályné