Klió 1993/1.

2. évfolyam

rule

 

KÖZÉPKOR

 

A középkori német népesség táplálkozása

  

Az Alpoktól északra fekvő térség lakóiról az antik források általában úgy tudósítanak, hogy a germánok erős testalkatú, magas emberek. Különösen Tacitus hangsúlyozza a germánok hatalmas termetét. A XIX. században meginduló régészeti kutatások a II–V. századi csontvázleletek alapján megerősítették az ókori szerzők leírásait: az akkori általános európai testmérethez képest nagy növésű (170–175 cm), robosztus. markáns vonásokkal rendelkező embertípust mutattak. Különösen a keskeny, hosszúkás koponyaforma tűnt fel az anatómusoknak és az antropológusoknak.

A középkori német sírleletekben azonban fokozatosan csökkent ennek a magas termetű embertípusnak az előfordulási aránya. Közép­Európa (azaz a német térség) nyugati és déli részein – a csontvázak tanúsága szerint – elsősorban a kisebb növésű, alacsonyabb testméret vált domináns jellegűvé. (Ez nagyon messze állt a német nacionalisták és felsőbbrendűséget vallók által megcsodált germán típusától.

Helmut Wurm, El tanulmány szerzője, arra keresi a választ, hogy miért változott meg egyes területeken a germán népesség testmérete. Olyan nagyarányú bevándorlást nyugatról és délről, amely ilyen jelentősen megváltoztatja az antropológiai jegyeket – mondja Wurm – nem igazolnak a történeti források, sem a régészet a korai középkorban. Ellenben úgy véli, hogy – egyes XIX. század végi, XX. század eleji orvosok antropológusok nézetét követve – a népesség életviszonyai, különösen élelmezési-táplálkozási feltételei befolyással voltak a testméret alakulására. Erre alapozva megvizsgálja a késő antikvitás és a virágzó középkor leletei közötti időszak (VI–X. század), a korai középkor csontvázleleteit és az agrárviszonyok változásait.

A Meroving-korszak átmenetet jelentett a mezőgazdaságban az ókori germánok megélhetésében túlsúllyal rendelkező állattartásból (marhatartás) az egyre erősebb szántóföldi orientáltságú gazdálkodás felé. A Karoling-korban a közép-európai régióban az agrárgazdaság uralkodó formája már a földművelés lett, de tájegységként még eltérő jelleggel. A Karoling-birodalom legsűrűbben lakott vidéke a Rajna-völgye (tehát a nyugati német területek) és a termékeny dél-német síkság volt. Itt már viszonylag korán megjelent a nyomásos gazdálkodás, a szabályozott határhasználati rend. A gyéren lakott észak-német területeken, a hegyvidékeken (Német-Középhegység), és a kevésbé termékeny déli részeken még hosszú ideig irtásos-égetéses vagy legelőváltó földművelést folytattak. A sűrűbben lakott területeken zártabb településszerkezet jött létre, amely intenzívebb földhasználatot igényelt, míg a gyéren lakott területek szórt, tanya jellegű települései többnyire kevés szántóra, de nagy, extenzív jellegű marhatartásra alapultak.

A korai középkorban a jobb vaseszközök szélesebb körű elterjedésének köszönhetően fokozatosan javultak a földművelés technikai feltételei és a szántóföldi termelés eltartó képessége. A IX. századtól, elsősorban nyugaton, kezdett elterjedni a kerekes, aszimmetrikus nehézeke, amelyet eredetileg ökrök vontattak, de ezek helyét igen hamar az erősebb, gyorsabb és könnyebben kormányozható ló vette át. A nehézeke elterjedése a lótartás kiszélesedésével és a marhatartás csökkenésével járt együtt. A sűrűbben lakott területeken a húst és tejtermékeket szolgáltató marhatartás visszaszorulása mellett a lótartáshoz szükséges takarmánygabona (zab, árpa) kásaételek formájában egyúttal a mindennapi táplálkozás része is lett. A virágzó középkorban általában lecsökkent az állati eredetű táplálék (hús, tejtermékek) aránya.

A középkori agrártermelést alapvetően a parasztcsalád saját szükséglete és a feudális járadék teljesítésének követelménye határozta meg. Azokon a területeken, ahol a termelést elsősorban a család szükségletei mozgatták, tehát ahol a feudális viszonyok még csak kevéssé épültek ki, egy paraszti háztartásnak elegendő volt egy relatíve kis kiterjedésű, művelhető szántóföld. A megélhetésben jelentős szerepet játszott a nagy erdőkre alapuló marha-, sertés-, és juhtartás. A szerző becslése szerint az új nyugati császárság, az Ottók német–római császárságának létrejöttéig a szász területeken például – ahol hosszú ideig fennmaradtak a szabad paraszti elemek és az állattartás domináns szerepe – egy családnak (4–8 fős) személyenként kb. csak 150 kg gabonára volt szüksége évente. A megélhetéshez szükséges többi táplálékot döntően állati eredetű élelmiszerek, s kiegészítésként erdei termékek jelentették. H. Wurm egy másik történész, D. Saalfeld nézetét is ismerteti, aki szerint a korai középkor ritkán lakott német településterületein egy fő átlagban 120 kg gabonát és kb. 50 kg húst fogyasztott évente. A nyugati német területeken ekkor már más volt az élelmiszerfogyasztás összetétele, a virágzó középkorban pedig szinte mindenhol általánossá vált az állati eredetű táplálékok arányának csökkenése. A növénytermelés irányába történő eltolódással a mezőgazdaság – s ezzel együtt az élelmiszerellátás is – sokkal jobban az időjárás, a természeti hatások függvényévé vált. Emiatt és a relatíve alacsony terméshozamok következtében a VIII–IX. században a népesség élelemmel való ellátottsága a száz évvel korábbi helyzethez képest sokat romlott. A helyzetet súlyosbította az is, hogy Nagy Károly szinte évente ismétlődő hadjáratai jelentős számú munkaerőt vontak el a termeléstől. Elképzelhető, hogy a 806. évi éhínség összefüggésben állt a Karoling-birodalom katonai aktivitásával, s hatása lehetett Nagy Károly 807. és 808. évi rendeleteire, amelyben könnyített a szabad paraszti elemek katonáskodási kötelezettségein. A késői Karoling-kor zűrzavaros állapotai (belháborúk, külső – viking, magyar – támadások, rossz termésű évek, járványok stb.) többé-kevésbé állandósították az élelmiszerellátás hiányosságait.

A társadalom széles rétegeinek romló táplálkozási viszonyaival ellentétben a felsőbb rétegek körében az élelmiszerfogyasztás mennyiségi és minőségi jellegében nem következett be lényeges változás (eltekintve a búzalisztből készült péktermékek arányának relatív emelkedésétől és a tejtermékek csökkenésétől; a húsfogyasztás mértéke általában változatlan maradt). A szerző véleménye szerint ennek köszönhető az, hogy a kora középkori előkelők csontleletei nem mutatnak e réteg körében testalkati, testméreti változásokat. Míg a korai germán időben, a népvándorlás korában a táplálkozás összetételében nem, vagy csak alig volt különbség az előkelők és a köznép között, addig a korai középkorban már széles szakadék alakult ki a felső és az alsóbb rétegek táplálkozási gyakorlatában, felerősödött az élelmiszerfogyasztás Meroving-korától kezdődő differenciálódása. Ott, ahol ez a legkorábban kezdetét vette, azaz a nyugati és déli német területeken, a táplálkozás változásainak több generációs hatása a testmagasság, a testméret jellegére is befolyást gyakorolt.

 

Helmut Wurm: Zu Ernährungsverhältnissen und skelettmorphologischen Merkmalen deutscher Populationen im Früh- und Hochmittelalter (A középkori német népesség táplálkozása és testalkati felépítése). Zeitschrift für Geschichtswissenschaft 40. Jahrgang 1992/7. 637–645. p.

 

Pósán László