Klió 2009/4.

18. évfolyam

 

XX–XXI. SZÁZAD

 

Peenemünde és a német titkos fegyverek

 

 

A második világháborús német „csodafegyverek”, illetve „titkos fegyverek” mindenki számára ismert kifejezések. Azok hallatán a legtöbb embernek általában vagy a V 1-es szárnyas bomba, vagy az a V 2-es rakéta jut eszébe, mellyel 1944-ben a németek – többek között – Londont támadták. Ugyanakkor a németek titkos fegyverarzenáljába a fent nevezett két típuson kívül több más fontos fegyver is beletartozott, így a V 3-as, a V 4-es, a Schmetterling és a Hs 293-as, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ezt a témát a magyar nyelvű szakirodalomban eddig igen kevés munkában dolgozták fel, ezek legtöbbje sem önálló mű, inkább csak fordítás. A náci titkos fegyverfejlesztés ugyanakkor a német, illetve angol nyelvű szakirodalom kedvelt témájának tűnik, erről ugyanis napról napra újabb és újabb ismeretterjesztő ill. tudományos igényességű kötet jelenik meg.

A nemzetközileg is komoly elismerésnek örvendő német szerző, Joachim Engelmann az évek során több tanulmányban, összefoglaló munkában, múzeumi kiadványban, képeskönyvben és tudományos igényességű munkában foglalkozott a német rakétafejlesztésekkel és azok legfontosabb helyszínével, Peenemündével. Az alább ismertetett kötet a német rakétafejlesztések átfogó elemzésére tesz kísérletet, a fő irányvonalat a V 2-es rakéták kifejlesztése és szövetségesek elleni bevetése képezi. A kilenc fejezetre tagolódó munka – amely egyébként rengeteg adatot, és a fegyverfejlesztésekkel valamint a rakéták kipróbálásával és bevetésével kapcsolatosan napra pontos dátumokat közöl – kiválóan megszerkesztett mű, ám az olvasó gyakran érezheti úgy, hogy kevésbé olvasmányos stílusú munkát, sokkal inkább gyakorlati, technikai szempontokat szem előtt tartó adattárat tart a kezében.

Hiányolom a munkából a bevezető részt, ami világossá tehette volna, miért is szükséges a német rakétafejlesztésekkel foglalkozni, ugyanakkor azzal kapcsolatban sem kap az olvasó információkat, hogy melyek voltak a haditechnikai célra alkalmazott rakétafegyverek bevetésének legkorábbi előzményei. Az első fejezetben az európai rakéták történetével kezdi a téma tárgyalását: ennek megfelelően a XIX. századi angol, francia és porosz rakéták kerülnek szóba. A XIX. századi európai rakétafegyverkezést a három nemzet – rakétafejlesztések terén elért eredményeinek – összehasonlításában vizsgálja. A szerző hamar kijelöli a rakétafegyverek kulcsfiguráját az angol Sir William Congreve személyében. A Congreve-rakéták mellett részletesen szó esik a napóleoni háborúk francia gyújtórakétáiról, illetve a rakétafejlesztésekben részt vevő orosz Alekszandr Dmitrijevics Zaszjadko, a dán Andreas Schumacher és svéd Jöns Jakob Berzelius[1] rakétatechnikai elképzeléseiről. A rakéták technikai adatai mellett több, olyan képes illusztrációval találkozhatunk a fejezetben, amelyek különlegessé teszik a munkát.

A következő két fejezet (Projektek és kísérletek; Egy csapat új alapokat keres) azt veszi szemügyre, melyek voltak a XX. századi európai rakétafejlesztések (hadi)technikai és politikai szempontú előzményei. A szerző azonban hirtelen – rakétatechnikai fejlesztések szempontjából szerinte elhanyagolható – mintegy 50–60 év történetét átugorva, az 1920-as évek amerikai és német kutatásait veszi számba. A munka fő irányvonalát ettől kezdve a folyékony hajtóanyagú rakéták kifejlesztésére vonatkozó kísérletek veszik át. Részletesen ír a világon első – a szerző által primitívnek titulált – folyékony hajtóanyagú rakétát 1926-ban megalkotó amerikai Robert Goddard tevékenységéről, amire a munka további részeiben is folyamatosan hivatkozik. Érdekes, hogy a kötet további részében aligha esik szó más nemzetek rakétafejlesztéseiről, mint a németekéről. A legjelentősebb német rakétamérnökök – Max Valier, Rudolf Nebel, Hermann Oberth – tudományos munkásságának bemutatása mellett, egész fejezetet szentel a rakétafejlesztések német nemzetiségű atyjának, Wernher von Braunnak. Bemutatja az 1929-ben 17 éves von Braun távolba ható rakétákra vonatkozó teóriáját, valamint részletesen elemzi a későbbi doktori disszertációját. Ezekről fotóillusztrációkat is közöl a szerző, színesebbé téve ezzel munkáját.

A következő fejezet a német rakétafejlesztések központjával, a szerző legfontosabb kutatási területének tárgyával, Peenemündével foglalkozik. Joachim Engelmann részletes fejtegetésbe kezd a folyékony hajtóanyagú rakétákkal végzett kísérletek helyszínének, a Berlin-Tegel, majd a Kummersdorf-West területén található kísérleti bázis 1936-ban Peenemündébe való átköltözésével kapcsolatban. Mindvégig azt hangsúlyozza, hogy a rakétamérnökök – köztük a legtehetségesebb, Wehrner von Braun – kezdetben az önálló fejlesztésekre törekedtek, azonban a náci, nemzetiszocialista hatalomátvétel után a Heereswaffenamt, vagyis a Katonai Fegyverzeti Hivatal Ballisztikai Osztályával voltak kénytelenek szorosan együttműködni,[2] ami egyértelműen kijelölte a német rakétafejlesztések új irányvonalát. A Harmadik Birodalom anyagi támogatásáért cserébe nagy árat kellett fizetniük a kutatóknak: később olyan fegyvereket kellett kifejleszteniük, melyekkel sok ezer emberéletet lehetett kioltani. Így tehát az a kép bontakozhat ki az olvasóban, mely szerint a szerző balszerencsés folyamatként ítéli meg a német rakétafejlesztéseket – mondván, nem önszántából került a náci legfelsőbb vezetés kezébe, de a későbbiekben hamarosan elveti ezen kétségeit, és felelősséggel ruházza fel a német titkos fegyverek kifejlesztéséért Wernher von Braunt és mérnökcsapatát.

Részletes haditechnikai leírásokkal szemlélteti a szerző a következőkben az új rakéták, az Aggregatok különböző változatainak (így az A 2 és A 4) kifejlesztéseit, a súlypont a kipróbálásokon, és mérnöki kísérletezések ill. elképzelések hangsúlyozásán található. A rengeteg adat és rakétakonstrukciós vázlat mellett a titkos rakétaprojektek, és mérnöki skiccek másolatai teszik átláthatóvá a munkát. Érdekes, hogy 1942. október 3-át,[3] a kísérletezések csúcspontját nem emeli ki külön a szerző, szokásos módon a kísérlet eredményeit közli az olvasóval, azonban annak jelentőségéről – megítélésem szerint ezzel hibát követve el – nem beszél. Sokkal inkább az A 4-es rakéták szériagyártására – 1943 végétől, 1944 elejétől – és a háborús bevetésre való felkészülésre helyezi a hangsúlyt. A szériagyártás elkerülhetetlen volt, melynek helyszínei – Peenemünde mellett Wiener-Neustadt, Friedrichshafen és az óriási, titkos, földalatti gyár a nordhauseni Mittelwerke – sok ezer ember, köztük több ezer kényszermunkára ítélt, rab és politikai fogoly életét követelték. A szériagyártás sikerességét mi sem mutatja jobban, minthogy Nordhausenben 1944. január elsejétől kezdve, egészen 1945 áprilisáig mintegy 6000 darab A 4-es ( V 2-es) rakétát gyártottak. Ehhez hozzájárul az is, hogy Nordhausenben folyt 1944-től a legaktívabb termelés, hiszen 1943. augusztusában sok rakétabázist, köztük Peenemündét is szövetséges bombázás érte.

A kötet külön kérdésként foglalkozik azzal, miért csak 1943-ban kerül sor a német titkos fegyverek – amelyek 1943 elejéig valóban olyan titkos fegyverek voltak, melyek létezését talán sejthették a szövetségesek, megbízható információik a német csodafegyverekkel kapcsolatban azonban nem voltak – háborús bevetéséhez szükséges aktív előkészületekre. A válasz egyszerű: a német rakétafejlesztések még nem voltak olyan stádiumban, hogy a frontvonalon is nagy hatásfokkal bevethető rakétafegyvereket produkáljanak, amiknek a háborús bevetéshez szükséges szériagyártása megkezdődhetett volna. Emellett a legfelsőbb vezetés, köztük a Führer, Adolf Hitler is csak később kezdett érdeklődést mutatni a rakéták iránt – noha egyik, 1943 júliusi Walter Dornbergerrel és Wernher von Braunnal folytatott közös megbeszélésén az alábbi érdekes mondatot mondta: „Ha ez a rakétánk már 1939-ben meg lett volna, akkor nem került volna sor a háborúra.  Egyértelműen felveti a szerző azt a gondolatot: a németek elkéstek a rakétafejlesztésekkel. Annak ellenére is igaz lehet ez az állítás, ha tudjuk, hogy a német rakétatechnikai fejlesztések ill. a csúcstechnika központja az 1940-es években Peenemünde volt. Peenemünde, minden kétséget kizáróan a világ legfejlettebb technikájának szimbóluma, ezen a területen mintegy 2 évtizeddel megelőzte a szövetségeseket.

Így kerülhetett sor azoknak a világon egyedül álló, titkos fegyvereknek (V 1 és V 2) a tökéletesítésére, amelyeket a németek 1944. augusztus-szeptemberétől folyamatosan élesben is bevetettek a szövetségesek ellen. A szerző a német megtorlófegyverek használatát részletesen a London és Antwerpen ellen indított támadások esetében mutatja be, és csak elvétve ejt szót a további, franciaországi (Lille, Tourcoing), belga (Lüttich, Hasselt, Tournai), és holland (Maastricht) területek elleni hadrendbe állításukról. Az alapvető irányvonalat a londoni és dél-angliai károk, és a V-fegyverek okozta halálesetek elemzése mellett, a fegyverek hatékonysága, a robbanótöltet minőségi és mennyiségi elemzése képezi. Megítélésem szerint azonban a rengeteg szám és adat között könnyen eltévedhet az olvasó, és mivel a megtorló fegyverek bevetésével külön foglalkozó fejezetről lévén szó, célszerűbb lett volna talán átfogó, és teljes képet adni a V-rakéták által támadott célterületekről.

A kötetet lezáró fejezet nem más, mint a munka egészét átható bizonyítási kényszer arra vonatkozólag, miszerint a német rakétafejlesztésekben résztvevő mérnökök, kutatók maradandót alkottak az utókor számára. A fejlesztéseket tekintve ez kétségtelen tényként kezelhető: háttérbe szorul azonban a német kutatók világháborúban, emberi célpontok ellen élesben bevetett, német megtorlófegyverek kifejlesztését is érintő tagadhatatlan szerepe. A szerző a tudományos rakétafejlesztés szorgalmazásának tényét hangsúlyozza. Megítélése szerint, a német rakétamérnököknek csupán eszköz volt a náci hatalom által biztosított anyagi háttér, lehetőség saját céljaik – vagyis az űrutazás – megvalósítására. Wernher von Braun és csapata ugyanis az űrutazás megvalósításán fáradozott, aligha volt céljuk bármilyen, emberi élet kioltására alkalmas fegyver kifejlesztése. Joachim Engelmann a csúcstechnikát szimbolizáló Peenemündét, és a világviszonylatban elsőnek tekinthető német rakétamérnökök teljesítményét a későbbi űrprogram első mérföldkövének tekinti. Német alapok nélkül – amire később az amerikaiak és az oroszok is építettek – ugyanis nem jöhetett volna létre sem az űrutazás, sem pedig a holdra szállás.

Joachim Engelmann munkája a tudományos célközönségnek szól, és kiváló áttekintést nyújt a német titkos fegyverek – azon belül is az A 4–es (V 2-es) rakéta történetéről. A könyv nagy érdeme a képi illusztrációkban, és a hasznos, saját források alapján elkészített időrendi táblázatokban rejlik. Kritika a kötetet talán abból az egy szempontból érheti, hogy sokszor olyan, a legapróbb részletekig elmerülő haditechnikai leírásokba és számadatok elemzésébe kezd a szerző, amelyek széttördelik az egyébként egységes munka szerkezetét. Mindez azonban nem von le a kötet értékéből: jól felépített, a német rakétatechnika iránt érdeklődő közönség számára kiváló munkát kínál a szerző.

 

Joachim Engelmann: Geheime Waffenschmiede Peenemünde. (A Peenemünde-i titkos fegyvergyártó műhely). Dörfler Verlag, Eggolsheim, 2006. 159 old.

 

Somogyi Ferenc

 

         

 

 

 



[1] . Schumacher mellett Berzelius volt az, aki a rakéta ballisztikus törvényeit vizsgálta. Berzelius nevét emellett más tudományterületekről is ismerhetjük, többet között őt tartják a modern kémia megalapozójának.

 

[2] . Érdemes megjegyezni, hogy Wernher von Braun már 1932. október elsejétől, tehát még a nemzetiszocialista hatalom átvétele előtt szerződésbe került a Heereswaffenamttal. Ennek a hivatalnak volt tagja Walter Dornberger – a német Wehrmacht vezérőrnagya – aki később a német rakétafegyver programért lesz felelős.  

 

[3] . Ezen a napon ért el ugyanis német A 4-es rakéta – amit a későbbiekben a náci propagandában csak V 2-esnek neveztek (ami a német Vergeltungswaffe 2 szó rövidítése, magyar jelentése 2. számú megtorlófegyver) – először a 84, 5 kilométeres csúcsmagasságot. A 190 kilométer távolságot ugyanakkor 296 másodperc alatt volt képes megtenni. És ami nagyon fontos, hogy a rakéta a kijelölt céltól mintegy 4 kilométer távolságban csapódott be. Ezt a kísérletet, pontosabban ezt a startot a későbbiekben a Peenemünde-i rakétakutatók úgy titulálták, mint a „Világűrbe eljutás első lépése”