Klió 2009/1.

18. évfolyam

 

KÖZÉPKOR ÉS KORA ÚJKOR

 

Skót–ír családi küzdelmek Amerikáért, 1729–1781

A könyv szerzője, Thomas A. Lewis tagja az amerikai Civil War történelmi folyóirat szerkesztőbizottságának. Lelkes természetvédőként rendszeresen publikál a National Wildlife magazinban, ahol főképpen a Shenandoah-völgy természeti és történelmi értékeinek védelmére, azok megóvásának szükségességére hívja fel a figyelmet. Jelen munkáját megelőzően írt egy polgárháborús témájú (Guns of Cedar Creek) és egy, az amerikai függetlenségi háborút George Washington szemszögéből vizsgáló könyvet (For King and Country).

Az itt bemutatandó kötet egy emigráns ulsteri skót család – a szerző közvetlen őseiről, a Lewis családról van szó izgalmas életútján keresztül ismerteti a virginiai Shenandoah-völgy történetét. A könyv főszereplői azok a rettenthetetlen és félelmet nem ismerő telepesek, akik Amerika hőskorának időszakában – túlnyomó részben Észak-Írországból és Németországból – az Újvilágba érkezvén nem ijedtek meg a rájuk váró nehézségektől, s az új otthon teremtésének reményében a vadont feltáró úttörőként, földművesként, és családjuk védelmében fegyvert ragadó harcosokként megteremtették az általunk ismert Amerikai Egyesült Államok alapjait. A munka nagyszerűsége abban rejlik, hogy a gyarmati határvidéken zajló fontosabb események részletezése, valamint az életmód aprólékos bemutatása mellett a szerző el tudja helyezni írásában a helyi történéseket megvilágító, azok okait feltáró egyetemes történelmi folyamatokat. Így ismerteti velünk az arányait tekintve a XVIII. században egyedülálló ulsteri skót kivándorlás okait, és annak körülményeit is. Ezt követően az észak-amerikai angol gyarmatokra megérkező protestáns ulsteri telepesekre váró nehézségeket, valamint az előttük álló lehetőségeket fedi fel előttünk Thomas A. Lewis. A könyvből megtudhatjuk, hogy az ulsteri skótok miképpen éltek lehetőségeikkel, hogyan használták ki azokat és váltak Amerika pionírjaivá. A munka bepillantást enged az ulsteri skót telepesek gyarmati háborúkban való részvételébe. A franciák ellen viselt hétéves háborúban játszott szerepükön túl beszámol az azt követő, indiánok ellen vívott harcukról is. A szerző az amerikai függetlenségi háborúban játszott ulsteri skót szerepvállalással fejezi be a művet. Ebben az utolsó részben megtudhatjuk, hogy a brit koronához eleddig feltétlenül hű alattvalókból hogyan váltak lázadókká, elkötelezett amerikai patriótákká. A könyv elolvasása után tisztábban látjuk az észak-amerikai brit gyarmatok függetlenségi háborút megelőző évtizedeinek történelmét, s az is világossá válik, hogy az ulsteri skót telepesek fontos szerepet játszottak a kezdetben csak a szűk tengerparti sávon elterülő gyarmatok határainak nyugat felé való kiterjesztésében, az etnikai sokszínűség kialakításában és a vallásosság megújításában is. Ezek mellett kulcsszerepük volt abban, hogy az angol kolóniák „brit” gyarmatokká váljanak.

A kötet első fejezete (East Wind Rising, 1729) John Lewis (1678–1762), az Amerikába történő emigrációt vezető családfő életútjának ismertetésével kezdődik. Megtudhatjuk, hogy ulsteri bérlőként hogyan élte meg a brit történelem eme viharos évtizedeit. Magának a kitelepedésnek a közvetlen előzménye és oka az volt, hogy John Lewis nem volt hajlandó kifizetni a földesura által megemelt bérleti díjat. Az ügyet bíróság elé vitte, amit meg is nyert. Ennek ellenére a nagyhatalmú földesúr, Mungo Campbell nem volt hajlandó elismerni a bírósági döntést, s erőszakot alkalmazva akarta kitelepíteni földjéről az egész Lewis családot. A fegyveres konfliktussá mérgesedő viszályban életét vesztette John Lewis öccse és maga a földesúr, Mungo Campbell is.  Az ura életét kioltó John Lewis-nak esélye sem volt rá, hogy tisztázza magát a bíróság előtt, így családjával együtt menekülnie kellett Ulsterből. Ennek legkézenfekvőbb módja az adott körülmények között az Amerikába történő emigráció volt.

A családi történeten túl ebben a fejezetben a szerző ismerteti velünk a XVIII. század eleji Ulster általános gazdasági, társadalmi és vallási viszonyait. Így megtudhatjuk, hogy mivel az Angliába és az amerikai gyarmatokra küldött vászon exportja adómentességet élvezett, a XVII. század végére az ulsteri gyapjú- és vászonipar és az arra támaszkodó kereskedelem olyannyira megerősödött, hogy már veszélyes versenytársat kezdtek benne látni Angliában.[1] Ezért egyértelműen az ír gyapjúipar letörésének és volumene visszaszorításának szándéka állt a Westminsternek alárendelt dublini ír parlament által 1699-ben elfogadott gyapjútörvénynek (Woolens Act) a hátterében. Ez a törvény megtiltotta az ír gyapjúnak és gyapjúból készült ruhaneműknek a külföldi exportját. Ez alól csupán Anglia és Wales jelentett kivételt. Ez a korlátozás nem érintette ugyan a dinamikusan fejlődő, s továbbra is prosperáló vászonipart, de mindenképpen visszavetette Ulster gazdasági fejlődését. A vászonipar ugyanis egymagában nem tudta az északír gazdaságnak a Westminster által szándékosan okozott súlyos problémáit megoldani. Ráadásul a vászonipar is ki volt téve a külföldi piaci igények állandóan változó, kiszámíthatatlan elvárásainak, keresletének. Ez a bizonytalanság volt az oka annak, hogy Ulsterben az ipari tevékenységet nem városi keretek között, hanem a telepesek által létrehozott farmokon és tanyákon a földműveléssel párhuzamosan végezték. Szerencsétlen esztendőkben a földművelés és az állattenyésztés biztosította a megélhetés forrását. Ennek hiányában egyedüli alternatívát csupán a katonáskodás jelentett. Az amúgy is súlyos gazdasági helyzetet tovább súlyosbította a XVIII. század második évtizedében a földesurak által megemelt bérleti díj. Több ezer bérlő szembesült ekkor a ténnyel, hogy véget értek a virágzó ulsteri évek.

A gyapjú, és vászonipar fejlődése megváltoztatta a hagyományos társadalmi viszonyokat is, mely a nők munkában való fokozott szerepvállalását jelentette. Ez természetesen az egyház rosszallását is maga után vonta. Az egyház viszont kénytelen volt beletörődni csökkenő társadalmi és politikai presztízsébe, hiszen hiába álltak ellen az ulsteri skót presbiteriánusok fegyveresen is II. Jakab rekatolizációs törekvéseinek, Orániai Vilmos részéről sem számíthattak rokonszenvre. Az újdonsült angol uralkodó előnyben részesítette ugyanis velük szemben anglikán vallású ír alattvalóit, s azokra támaszkodott írországi politikájában. Az ír törvényhozást a Westminster alá rendelték, és a hivatalokat angolokkal töltötték fel. Ezzel párhuzamosan a presbiteriánusokat kiszorították a politikai életből, hiszen azok az anglikán ír elit potenciális riválisai voltak.

A könyv második fejezete (Finding America, 1730–1732) az Amerikába történő kiutazás viszontagságait és a telepesekre ott váró lehetőségeket ismerteti. Megtudhatjuk, hogy a kiutazás költségei hatalmas terhet jelentettek a kitelepülni szándékozóknak, akik kénytelenek voltak eladni ingóságaik zömét, írországi földbérletük jogát a drága hajójegy áráért. Mivel a túlzsúfolt hajókon amúgy sem állt volna módjukban nagyobb poggyászt magukkal vinni az óceán túlsó partjára, csupán a legszükségesebb személyes dolgaikat tarthatták meg. Ez azt jelentette, hogy az Újvilágba érve mindent, egész addigi életüket elölről kellett kezdeniük. Nem mindenki jutott el azonban odáig. A három hónapos, hosszú hajóút alatt az egészségtelen körülmények között gyakran járvány ütötte fel a fejét, amely minden alkalommal megtizedelte az utasokat. Ezenfelül nem egyszer megesett, hogy tengeri rablók áldozatává vált az egész hajó legénysége az utasokkal együtt. Megérkezvén a gyarmatokra természetessé vált, hogy az ismeretlen körülmények, az őslakosoktól való folyamatos fenyegetettség érzése és a megélhetésért vívott mindennapos küzdelem állandó bizonytalanságban tartotta a telepeseket. Ez a bizonytalanság azonban meg is edzette őket, lehetővé téve, hogy a nyugat felé történő terjeszkedés pionírjaivá váljanak. Azok az emigránsok, akik sehogy sem tudták kifizetni a hajóutat, négy-nyolc éves szolgálat (indenture) fejében keltek át az óceánon.

Az ulsteri telepesek fő célterülete Pennsylvania volt, ahová maga a gyarmat alapítója, William Penn hivatalos meghívók segítségével invitálta az északír gyarmatosokat. Mivel Kelet-Pennsylvania termékeny földjeit Penn kvékerei birtokolták, az újonnan érkezők kénytelenek voltak a nyugat-pennsylvaniai határvidéken letelepedni, vagy utat törni maguknak a még feltáratlan nyugati-délnyugati területek irányába. Ezek az úttörők főként presbiteriánus ulsteri skótok és evangélikus németek voltak. E két nagyon különböző karakterű és kultúrájú nép egymás mellett hozott létre telepeket a vadonban. A béke, a rend és a stabilitás megteremtése érdekében valamint a közös ellenségnek tekintett őslakos indiánok elleni védekezésül sajátos törvényeket (Forest Law, Corn Right, Tomahawk Right, Cabin Right, etc.) kreáltak maguknak, amelyek minden határvidéken élő telepes számára kötelezőek voltak.

John Lewis 1730-ban, ötvenkét esztendős korában szelte át az óceánt, s érkezett meg Virginia államba. Az ulsteri skót emigránsok tömegeitől eltérően, családját hátrahagyva, egymaga próbált meg új otthont teremteni az ismeretlenben. Ebben segítségére volt felesége 1727-ben kitelepült testvérbátyja, Dr. William Lynn is. Együttes erővel sikerült is új otthont teremteni a nyugat virginiai Shenandoah-völgyben, a Cowpasture-folyó partján.[2] Ezek után családja is átkelt az óceánon, s csatlakozott a családfőhöz új otthonukban.

A harmadik (Finding Jasper, 10,000 B.P.) és negyedik (Leaving Shenandoah, 1400–1732) fejezetben a szerző beavat minket a Shenandoah-völgy történetének az európai bevándorlás előtti szakaszába. A bemutatást a tizenkétezer évvel ezelőtti prehisztorikum korszakával kezdi, és a XVIII. század elejének eseményeivel fejezi be. Minden bizonnyal az író természetvédő énje íratta meg ezt a két fejezetet vele, ugyanis mind témájában, mind pedig belső szerkezetét tekintve elütnek a mű többi részétől. Elsősorban a Shenandoah-völgy keletkezésének geológiai körülményeit, valamint természetföldrajzi viszonyait ismerteti velünk hosszú-hosszú oldalakon keresztül. Ezt az aprólékosságot egy történeti témájú könyvben enyhe túlzásnak gondolom. Az őslakos indiánok demográfiai viszonyainak ismertetése az európai bevándorlást megelőző időszakban mindenképpen hasznos része a munkának, de inkább a könyv elején kellett volna elhelyezni azt, bevezetés gyanánt.

Az ötödik fejezet (Building Shenandoah, 1732–1739) a XVII-XVIII. századi virginiai viszonyokat ismerteti az olvasóval, valamint az addig feltáratlan Shenandoah-völgy első telepeseinek erőfeszítéseit mutatja be, akik  új otthont teremtettek maguknak a vadonban.

Ebben a részben kiderül, hogy az első európai telepesek nem a saját földbirtok, a vallásszabadság vagy az új otthon megteremtése céljából telepedtek le Virginiában, hanem sokkal inkább nemesfémek szerzése reményében. A földek tulajdonjoga ezen gyarmaton az angol uralkodóé volt, aki 1606-ban a Virginia Companyt és a London Companyt bízta meg a terület benépesítésével. Az előző társaság Észak-Virginiát, az utóbbi Dél-Virginiát volt hivatva betelepíteni angolszász gyarmatosokkal. Az első állandó települést, Jamestownt a London Company három hajójának legénysége alapította meg John Smith kapitány vezetésével az uralkodóról elnevezett folyó partján. Az elkövetkező száz évben nyilvánvalóvá vált, hogy nem a nemesfém, hanem sokkal inkább a dohány lesz Virginia gazdagságának forrása. Az angol telepesek hatalmas dohányültetvényeket hoztak létre birtokaikon, s ezek jövedelméből szépen-lassan kialakult egy helyi dúsgazdag arisztokrácia, amely életmódját tekintve az európai mintát próbálta követni ugyan, ám polgári származása révén egyre terhesebbnek érezte a gyarmati rendszer őt sújtó korlátait. Ennek kifejeződése volt 1719-ben a gyarmati kormányzat és a királyi megbízott, Lord Fairfax között induló pereskedés, mely egészen a függetlenségi háborúig tartott. A konfliktus tárgyát a gyarmati földek határainak kijelölése adta. Az őslakos indiánoktól való félelem nyitotta meg a nyugat felé történő terjeszkedést. A gazdag virginiai ültetvényesek ütközőzónát kívántak létrehozni a vad indiánok és saját ültetvényeik közé. Így került sor a század ’30-as éveiben az ekkor még lakatlan Shenandoah-völgy benépesítésére.

John Lewis a völgy északi részén található, akkor még teljesen lakatlan Bellefonte-on telepedett le, s épített új otthont családjának.  Ezt követően részt vett egy erődítmény felépítésében, valamint a völgy benépesítésében is. A program keretében ötszáz acre[3] területenként kellett egy harcedzett keresztény férfit családjával együtt letelepíteni. Mindezen tevékenységéért száztizennyolcezer acre földterületet kapott a gyarmati kormányzattól, s ezáltal a Lewis család bekerült Virginia legbefolyásosabb családjai közé. Maga Virginia kormányzója nevezte ki John Lewis-t a helyi milícia kapitányává, mely a Shenandoah-völgy békéjét, biztonságát volt hivatott felügyelni.

A könyv hatodik fejezete (The Land Grabbers) a Shenandoah-völgy benépesítéséről és az elfoglalt területek feltérképezéséről szól. Megtudhatjuk belőle, hogy a térség két legbefolyásosabb embere, John Lewis és feleségének rokona, James Patton erősen versengtek egymással a terület benépesítésében és a helyi önkormányzat irányításában. Lewis szerepet vállalt egy fontos kereskedelmi útvonal megépítésében a hegyeken keresztül, amely a völgyet Virginia későbbi központjával, Richmonddal kötötte össze. Az egyház is fontos szerepet kapott a közigazgatásban. A szegények védelmében, segélyezésében, a birtokhatárok kijelölésében valamint az utak építésében vállalt kulcsszerepet. Mindezen intézkedések eredményeként a Shenandoah-völgy lassan benépesült, s élhetővé vált. Kisebb városok, farmok, malmok épültek, boltok nyíltak, és virágozni kezdett a kereskedelem.

A Shenandoah-völgy lett ezt követően kiindulási központja a nyugat felé történő terjeszkedésnek is. Ez azonban eleinte igen lassan haladt előre. Egyrészről a Westminster sem nézte jó szemmel az Alleghenyn túli gyarmati terjeszkedést, másrészről az Ohio-folyó völgyében harcias indián törzsek éltek, akik makacsul ragaszkodtak földjeikhez, s nagyban megnehezítették a brit telepesek dolgát. A nyugati terjeszkedés élén álló föld-spekulánsok eleinte próbálták ugyan tárgyalások útján megszerezni az őslakók földjeit, de végül is csak csalással sikerült kicsikarniuk az adásvételi szerződést, melyet az indiánok természetesen nem tekintettek érvényesnek. Az egyre inkább elmérgesedő viszályt tovább bonyolították a pennsylvaniai kereskedők, akik az indiánokat támogatták. Ők ugyanis kereskedni szerettek volna az őslakosokkal, nem pedig elűzni őket földjeikről. A fehérek megosztottsága következtében az indiánok is bátrabbá, merészebbé váltak, s egyre nagyobb lett a feszültség a virginiaiak és az őslakosok között. A nyílt ellenségeskedést, és a konkrét harci cselekményeket azonban az észak-északnyugat felől érkező rivális nagyhatalom, Franciaország megjelenése idézte elő.

A munka utolsó három fejezetében (The French War, 1754–1758; The Indian Wars, 1759–1774; The English War, 1774–1781) a Shenandoah-völgyben lejátszódó harci cselekményekbe kapunk bepillantást. A tulajdonképpeni konfliktus a franciák és britek között a térségben az Ohio-folyó völgyének hovatartozása miatt robbant ki. A terület mindkét gyarmatosító hatalom szempontjából fontos jelentőségű volt. A britek szemében ez volt a nyugat felé történő terjeszkedés következő állomása. A franciák viszont ezen keresztül szándékozták a szárazföldi összeköttetést biztosítani Louisiana és a kanadai Új-Franciaország között.

A franciák már 1749-ben kinyilvánították az Ohio-völgyre vonatkozó szuverenitási igényüket, de csak 1753-ban döntöttek úgy, hogy fegyveres erő alkalmazásával űzik ki a már letelepedett brit gyarmatosokat. Az agresszív francia lépésre London három századnyi brit katonaságot küldött a térségbe harminc ágyúval. Mivel ez a csekély létszámú brit haderő nem volt elégséges az ötször akkora francia hadsereg ellensúlyozására, a helybéli lakosok saját maguk állítottak ki fegyveres milíciát George Washington, Andrew Lewis (John Lewis fia) és Adam Stephen vezetésével. A konkrét harci cselekmények 1754-ben kezdődtek, mikor a franciák megalapították a Duquesne-erődöt. Ettől kezdve négy esztendőn keresztül folyt a macska-egér játék franciák és britek között áprilistól októberig. A harcok váltakozó szerencsével folytak, s lényegében tét nélkül, hiszen a háború jóval északabbra, Kanadában dőlt el a britek javára. A franciák 1759-ben el is hagyták az Ohio völgyét, ahol ezt követően felszínre tört a régi viszály a fehér telepesek és az őslakos indián törzsek között. Ez 1763-ban, az ottawa törzsfőnök, Pontiac háborújában mérgesedett fegyveres konfliktussá. Az indiánok kétezer fehér telepest öltek meg, s csak azután sikerült Pontiacot a briteknek békére kényszeríteniük, miután szövetségesei cserbenhagyták. Ezt követően – a veszteségek okán – a Westminster úgy döntött, a brit gyarmatosoknak hozzá kell járulniuk anyagilag is saját védelmükhöz, vagyis meg fogják adóztatni őket. Ezenfelül megtiltotta az Allegheny-től nyugatra történő gyarmati terjeszkedést. Óriási felháborodást és tiltakozást váltottak ki ezek az intézkedések a brit telepesek körében, mely több esetben is a békére kényszerített indiánok elleni attrocitásokban nyilvánult meg (pl. a Paxton-fiúk és a Conestoga-fiúk gyilkosságai). A brit kormányzat telepeseket sújtó intézkedései azonban már az 1760-as években előre vetítették egy leendő fegyveres konfliktus lehetőségét Nagy-Britannia és saját amerikai alattvalói között. Mindenki számára ismeretes, hogy ez az amerikai függetlenségi háborúban be is következett.

A Shenandoah-völgy mellékhadszíntérként szerepelt a függetlenségi háborúban, s jelentőségét inkább annak köszönheti, hogy folyamatos emberi utánpótlással látta el a britek ellen harcoló George Washington és Andrew Lewis csapatait. Ezen csapatok jelentős részben ulsteri skót telepesekből álltak, akik a hétéves háborút követően csalódtak Nagy-Britannia gyarmati politikájában. Mivel a nyugat felé terjeszkedés úttörői voltak, mindvégig érdekeltek voltak a franciák és az indiánok elleni harcokban. A győztes háborút követően a Westminster rosszindulataként és hálátlanságaként élték meg az őket sújtó határozatokat. Ez magyarázza azt a tényt, hogy a brit koronához lojális ulsteri skótok az amerikai függetlenségi háborúban a lázadók oldalán, saját uralkodójuk ellen fogtak fegyvert.

Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy a könyv sokoldalú ismereteket nyújt az olvasónak. Hasznos munkaként forgathatják azok, akik a Shenandoah-völgy helytörténetével foglalkoznak és azok is, akik az észak-írországi skót emigráció iránt érdeklődnek. Hasonlóképpen értékes információforrás a kötet a gyarmati Amerika, azon belül Virginia állam története iránt érdeklődők számára. A munka nyelvezete könnyen érthető, élvezetes. A könyv gyenge pontja az elemzésben is már szóvá tett két fejezet, amely a gyarmati korszak előtti Shenandoah-völggyel foglalkozik. Ezt véleményem szerint nem lett volna szükséges ilyen részletekbe menően és nem történeti szempontból tárgyalni egy történeti témájú munkában. Mindezeken túlmenően a kötet igen hasznos és értékes szakirodalomként használható.

 

Thomas A. Lewis: West from Shenandoah. A Scotch-Irish Family Fights for America 1729-1781 (Nyugat-Shenandoah. Skót–ír családi küzdelmek Amerikáért, 1729–1781). John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, 2004. p. 262.

 

1. Írország sajátos helyzete magyarázza azt a nyilvánvaló tényt, hogy még az 1707-es angol–skót uniót követően is idegen országként tekintettek rá Westminsterben. Abból, hogy az uralkodó hivatalos címe „Nagy-Britannia és Írország királya” volt, egyértelművé válik számunkra Írország különleges státusza. Nem volt Nagy-Britannia integráns része – mint a testvér királyságnak tartott Skócia, melyet Westminsterből kormányoztak 1707 után –, de nem volt gyarmat sem – mint az önálló képviselettel nem rendelkező észak-amerikai kolóniák –, ellenben rendelkezett saját parlamenttel, amely alá volt ugyan rendelve a Westminsternek, de mégis kifejezte Írország különállását Nagy-Britanniától.

2. A Cowpasture-folyó az Atlanti Óceánba ömlő James-folyamnak a legnagyobb mellékfolyója.

3. 1 acre = 4047 m².

 



[1] . Írország sajátos helyzete magyarázza azt a nyilvánvaló tényt, hogy még az 1707-es angol–skót uniót követően is idegen országként tekintettek rá Westminsterben. Abból, hogy az uralkodó hivatalos címe „Nagy-Britannia és Írország királya” volt, egyértelművé válik számunkra Írország különleges státusza. Nem volt Nagy-Britannia integráns része – mint a testvér királyságnak tartott Skócia, melyet Westminsterből kormányoztak 1707 után –, de nem volt gyarmat sem – mint az önálló képviselettel nem rendelkező észak-amerikai kolóniák –, ellenben rendelkezett saját parlamenttel, amely alá volt ugyan rendelve a Westminsternek, de mégis kifejezte Írország különállását Nagy-Britanniától.

 

[2] . A Cowpasture-folyó az Atlanti Óceánba ömlő James-folyamnak a legnagyobb mellékfolyója.

 

[3] . 1 acre = 4047 m².