Klió 2007/2.

16. évfolyam

Birodalmi feltöltődés, Socialist Register 2005

 

 

A Socialist Register hosszú évtizedek óta megjelenő tanulmánykötet, amely az utóbbi időben törekszik arra, hogy tematikus rendben közöljön tanulmányokat a világ különböző kontinenseiről. Ezúttal is ezt tette, a figyelem központjában már az Egyesült Államok „birodalmát” helyezve, jócskán kritikus éllel. Ebben az ismertetésben természetesen nem mutatható be valamennyi írás. Minthogy nálunk mindig is nagy érdeklő­dés és érzékenység mutatkozik Oroszország iránt, előre venném Borisz Kagarlickij írását, aki azzal a címmel jelentette meg tanulmányát, hogy „Oroszország az USA árnyékában”.

Mielőtt még a tanulmány ismertetésébe belefognék, néhány szót kell szólnom magáról a szerzőről. Borisz Kagarlickij nemzetközileg jól ismert nonkonformista, nemcsak most, hanem évtizedekkel ezelőtt is. Kitűnő elemző könyve jelent meg H. G. Wellsről és írásairól angol kiadónál Londonban évtizedekkel ezelőtt. Ugyancsak angolul jelent meg a brezsnyevi időszakban a Sztálinról és a sztálini korszakról írott testes monográfiája, amely ugyancsak számontartott mű volt. És ahogy persona non grata volt otthon a brezsnyevi időszakban, az maradt a gorbacsovi és jelcini időszakban, és most, a putyini korszakban szintén kritikus szemmel vizsgálta az ország helyzetét és Putyin politikáját. Ám ezt ezúttal megint csak nem leegyszerűsítve tette, nem sorolt be a neoliberálisok közé, jól érzékeltette nemcsak a demokrácia csorbulását Putyin alatt, hanem azt is, hogy mit tett Putyin az USA hegemonikus törekvéseivel szemben. Természetesen érintette a centralizációt, annak mind a pozitív, mind a negatív vetületét. Ez a tanulmány higgadtan kiérlelt, sok adat és tapasztalat alapján íródott. Kagarlickij utal arra is, hogy egyesek Putyinban a nagy orosz patriótát látják, mások viszont az Egyesült Államok bábját. Kagarlickij mindkét leegyszerűsítést elutasítja, és nem egyszerűen a „bölcs középutat” kereste, hanem az adatok alapján elemezte Putyin magatartását. E vonatkozásban Kagarlickij utal arra, hogy Putyin kormányzása elején az USA-nak átengedte a vietnami és kubai orosz katonai bázisokat, és hogy az Egyesült Államok orosz jóváhagyással létesíthetett bázisokat Közép-Azsiában.

Ám az is világos, hogy a későbbi években Oroszország gazdasági megerősödése nyomán Putyin ugyanezeken a helyeken már önállóan is fellépett, éppen az Egyesült Államok ellenében. Kagarlickij nem szorít­kozott a külpolitikai aspektusra, hanem ugyanilyen alaposan elemezte a gazdasági és szociális vonatkozásokat is.

A kötet első tanulmányát Leo Panitch a Register e kötetének, de régebbi köteteinek is egyik szerkesztője írta. Panitch említi, hogy a Register, amely évente jelenik meg, most immár a 41. darabja, amelynek Panitch mindig is egyik szerkesztője volt, így e vonatkozásban mindjárt egyfajta historiográfiát is adott. Írásának a lényege ezúttal azonban nem ez, hanem az imperializmus fogalmának elemzése, illetőleg új jelenségeinek bemutatása – és természetesen az Egyesült Államok XXI. századi imperializmusának éles kritikája.

Egy másik tanulmány Paul Cammack tollából hosszan és pontosan mutatja meg az „USA birodalom” örök hátsóudvarának, Latin-Ameriká­nak a helyzetét és az USA-imperializmus latin-amerikai gazdasági és politikai befolyásolásának tüneteit.

Egy másik, kínai szerző tanulmánya a kínai térfélre vezeti el az olvasót, természetesen napjaink problémáihoz. Yuezhi Zhao megemlíti, hogy az angol–amerikai–ausztráliai milliárdos, sokszoros laptulajdonos, Rupert Murdoch 2003 októberében tartott előadásában azt taglalta, hogy a sajtó liberalizálása mennyiben fogja elősegíteni az ország gazdasági életében is a privatizálások előretörését, s ez mennyiben fogja megváltoztatni Kína belső arculatát. A szerző szerint ez az egyik reális alternatíva, ám a tanulmány más gondolatokat is megpendít, és Kína valóságának más oldalaira is rámutat.

A kötetben külön írás foglalkozik a világ pénzügyi életével, és azzal, hogy ebben az USA milyen szerepet játszik. Egy másik írás a kultúra területére vet fényt, s a filmipar, illetőleg a filmvilág termésével foglalkozik. Külön tanulmány elemzi a világ mezőgazdaságának helyzetét, és ebben a vonatkozásban ijesztő folyamatokra hívja fel az olvasó figyelmét.

 

Leo Panitch and Colin Leys (szerk.): Socialist Register 2005. The Empire Reloaded (Birodalmi feltöltődés, Socialist Register 2005). Merlin Press, London 2004. 553 old.

 

Jemnitz János