Klió 2002/3.

11. évfolyam

Német kitüntetések (1933–1945)

A kötet “hűen követi" egy korabeli német kézikönyv (Dr. Heinrich Doehle Orden und Ehrenzeichen des Grossdeutschen Reiches. Berlin 1943. 3. kiadás) felépítését, tagolását. E munkán túl, a szerző még két könyvre támaszkodott (R. Kahl: Insignia, Decorations and Badges ofthe Third Reich and occupied countries. Kedichem, 1970. és dr. Kurt Gerhard Klietmann'. Auszeichnungen des Deutschen Reiches 1936–1945. Stuttgart, 1981.). Megjegyzendő, hogy a
kötet összeállítója
– láthatóan – nem törekedett forráskritikára. Így az alapműként használt könyvekben szereplő valamennyi hibát, pontatlanságot (is) átemelte saját könyvébe.

Nem vette figyelembe (ha csak az angol, illetve a német nyelveken megjelent szakirodalmat tekintjük is) az utóbbi két-három évtizedben erre a falerisztikai részterületre vonatkozóan megjelent tekintélyes szakirodalom közléseit. Így aztán nem támaszkodott – sokszor széles levéltári anyagot feldolgozó, számos problémát megoldó – szakfolyóiratokban megjelent tanulmányokra. A felmerült részkérdések döntő részét ugyanis (már) megoldották az újabb kutatási eredmények, amelyek olvashatók a nemzetközi szakirodalomban. Újdonságot (a már közölt viszonylag széles) vonatkozó szakirodalomhoz képest nem hoz a könyv.

A korszak katonai kitüntetéseinek a bemutatása után polgári és politikai elismerések következnek, végül egy “vegyes anyag" című rész. A műhöz IVl. függelék tartozik. I. A kitüntetéseken előforduló, tervezői-, gyártói-, stb. jelölések; II. A III. Birodalom kitüntetésügyének részletesebb kronológiája; III. Rövid áttekintés néhány jellegzetes kitüntetéstulajdonosról; IV. A tárgykörben (Angliában) érintett legfontosabb kereskedők adatai; V. (Ajánlott) Árlista; VI. 1945 utáni másolatok, hamisítványok. Végül igen rövid, csak 11 címet tartalmazó (6 angol, 5 német nyelvű mű) bibliográfia, illetve mutató (is) található a könyvben.

A közölt képanyag is döntően a már említett alapműként használt könyvekből átvett reprodukció. Elsősorban a Doehle könyvből. Ezeket, furcsamód, H. Doehle Archive megjelölés alatt közli. Csupán az általánosabb darabokról Jelent meg a műben tárgyfotó. A kötet képeit ún. viselési fotók egészítik ki. Sajnos, azonban ezek döntő része is ismert (sokszorosan közölt).

A kötetben – helyenként – nem egészen a tárgyhoz tartozó darabokat is közölnek. Így pl. vitatható a lövész elismerések (jutalomérmek) e körben való közlése, amelyeket ráadásul a szerző “díszjelként" említ. A recenzens érthetetlennek tartja egyes (csináltatott) korabeli emlékgyűrűk (pl. 47. p. 46., illetve ún. Afrika-emlékgyűrű (1941), Oroszország-emlékgyűrű (19411943) közreadását. Ezeket egyértelműen “militariának" tartom, esetlegesen az inszigniológia tárgykörébe besorolható emlékeknek, de semmiképpen sem a falerisztika tárgyának.

A szerző nem közli következetesen az egyes elismerések korabeli, hivatalos német elnevezését, illetve ezek – szakszerű angol változatát. Ez megítélésem szerint, egy ilyen jellegű munkánál elengedhetetlen lett volna. Egyes, a szerző által használt kitüntetés-elnevezések mesterkéltek, pontatlanok.

Érdekes a német kitüntetések korabeli előállítóinak az elnöki kancelláriától származó, ún. LDO és RZM számokkal való közlése. Ez az összeállítás azonban több helyen is súlyos hibákat tartalmaz, így csak nagy óvatossággal használható. A kötet hiányosságai közé sorolható, hogy (bár a tárgyhoz szervesen hozzátartozik), csupán eshetőlegesen foglalkozik az elismerésekhez tartozó tokokkal, tasakokkal, illetve, hogy csupán hat adományozási okmányt közöl (179184. ill.) az egyébként kötetekre menő dokumentumokból, változataikból. Sokszor olvashatunk hibás, pontatlan alapítási évszámokat, dátumokat (pl. a Luftwaffe-teljesítményjelvényeknél, vagy a Spanyol Önkéntesek Éremnél), pontatlan adományozási adatokat (pl. a Német Kereszt esetében). A hadsereg harci jelvényei 200-as bevésési számmal a valóságban nem léteztek (prototípus? terv?). Gau München kitüntetőjelvény nem létezett, ezzel szemben a szerző nem tud pl. a Gau-Mecklenburg-Ehremzeichen-ről, nem történik említés a HJ-Ehrenzeichen és a Goldenem HJ-Ehrenzeichen közötti (fontos) különbségröl sem. A Lumsden által közölt Kriegsabzeichen für Hilfskreuzer mit Brillanten – kópia. Bronislaw Kaminski nem a hadsereg vezérőrnagya volt, hanem SS-Brigadenführer.

A szerző több érdekes példát hoz a III. Birodalom időszakában használatos (divatos) miniatűrviselési gyakorlatról. Így korabeli részletes reklámot közöl a Feldordensbleche-tárgykörben. Több illusztráción (174–176.), tárgyi valóságban, eredeti méretben mutatja be a miniatűröket, így a különféle méretű, jellegű jelvénykéket, szalagocskákat, frakkláncminiatűröket.

Robin Lumsden: Medals and Decorations of Hitler's Germany (A hitleri Németország kitüntetései). Airlife Publishing Ltd. Shremsbury, 2001. 191 oldal, 199 (részbcn színes) illusztráció.

Pandula Attila