Klió 2002/2.

11. évfolyam

Mátyás, a ruszinok királya

A fáradhatatlan Udvari István, nyíregyházi professzor, az ukrán és ruszin filológiai tanszék vezetője tudományos műhelyéből került ki ez a nagyon érdekes könyv. Igor Kercsa mutatja itt be a folklór alapján Mátyás emlékezetét a ruszinok körében. Bevezetőjében áttekintést ad a folklór Mátyás-emlékeiről, kimutatja, hogy alakja a történeti Magyarország valamennyi egykori nemzetiségénél megtalálható, mindig egyértelműen pozitív hősként.

A könyv nagyobb részét a szövegek teszik ki, számos, a magyarban is jól ismert történet a budai kutyavásárról, a cinkotai itcéről, a kolozsvári bíróról. De van olyan is, amelyben Mátyás Szolimán, vagyis Szülejmán elé kerül, egy másikban ő lesz a carigradi, vagyis konstantinápolyi király. Térkép mutatja Kárpátalján azokat a helyeket, ahol a ruszin nyelvű történetek előkerültek. Ez a rész a 22–92. lapon található. A 94–123. lapon, tehát ugyancsak elég nagy terjedelemben jönnek szövegek, amelyek Mátyás történeti alakját rajzolják meg, többek közt Mályusz, Hodinka Antal, Jevgen Perfeckij tollából (az emigráns orosz Perfeckij a pozsonyi egyetem történész professzora volt). A továbbiakban a történetekben szereplő történelmi alakok életrajzai a Révai Nagy Lexikonból, kommentárok a közölt szövegekhez, a gyűjtő- és a lelőhely megnevezésével, rövid bibliográfia, rövid ruszin–orosz szótár és helynévmutató. A lelőhelyek térképe mellett van egy másik a történetekben előforduló helynevekről, egy további Mátyás birodalmáról legnagyobb kiterjedése idején, tehát Morvaországgal és Sziléziával, illetve az ausztriai tartományokkal. Végül angol, orosz, cseh és magyar nyelvű rezümé. A kötetet Udvari István vezette be, Mátyás király összeköt címen, ezt a szöveget a könyv magyarul és ruszinul közli.

Igor Kercsa könyve Nyíregyházán jelent meg a főiskolai tanszék kiadásában, de ugyanolyan formában egy ungvári kiadó is kiadta. Így hát a magyar-ruszin-ukrán kapcsolatok szép bizonyítéka. Csak örülni lehet a kiadványnak és általában Udvari István professzor nagyszabású munkásságának. Az ő munkái, komoly, tudományos elmélyültségük mellett, a magyar-keleti szláv kapcsolatok múltjának felkutatásában és a mai kapcsolatok elmélyítésében nemzetközi téren már eddig is elismert eredményeket hoztak.

  Matjas, korol’ Ruszinuv (Mátyás, a ruszinok királya). Szerk. Igor Kercsak, Nyíregyházi Főiskola Ukrán és Ruszin Filológiai Tanszék, Nyíregyháza, 2001. 159 o.

Niederhauser Emil

HonlaP

Tartalomjegyzék 2002/2.