Trombita harsog, dob pereg

A Kistarcsai Kulturális Egyesület 1996-ban, a honfoglalás 1100. évfordulójára nagyszabású rendezvénnyel emlékezett meg, felhívva ezzel nemcsak Kistarcsa, de a régió lakosságának figyelmét is magyarságunkra, a nemzeti tudat elmélyítésére.
A két évvel korábbi tapasztalatok és az akkori események pozitív visszhangja tükrében az 1848-as forradalom és szabadságharc 150. évfordulója tiszteletére az eseményhez kapcsolódó rendezvényt tartottunk. Célunk az volt, hogy a résztvevő gyerekek és a hozzájuk közel álló felnőttek is tanulmányozzák és ezáltal nagyobb ismeretre tegyenek szert a múlt század közepén élt magyarság szabadságáért vívott küzdelméről, mindennapos tevékenységéről, kultúrájáról, szokásairól.
Az 1998. szeptember 26-27-én megrendezésre került program elsődleges helyszíne a Kistarcsa központjában található Ifjúság tér volt. Itt a XIX. század közepét idéző, az akkori Magyarországra jellemző hangulatot teremtettünk, amibe természetesen beletartoztak a harci életmóddal együtt járó, a tábori élettel, a csatákkal kapcsolatos körülmények és mozgások is. Meghívtunk olyan szakembereket, akik régi mesterségeket mutattak be és bevonták a gyerekeket is a kézműves foglalkozásokba.
A harci hangulatot a huszárok és tüzérek megjelenése idézte elő. Az ágyúismertetésen mind a 6 löveget megszólaltatták. A Kerekegyházi lovas bandérium és tüzér üteg mellett kistarcsai huszárok is részt vettek a színpompás felvonuláson. A karusszel zenére történt bemutatása ló és lovasa összeszokottságáról tanuskodott. A csatajelenetben ismét megszólaltak az ágyúk, a huszárok pedig rohamoztak, de emberéletben nem esett kár.
A Pannónia néptánc együttes tagjaira alapozva toborzást tartottunk, melynek során több helyszínre elvonult a huszárokból, zenészekből, legényekből és lányokból álló, korhű jelmezbe öltözött csapat. Pannóniás fiúk házánál eljátszották a toborzást, miután a legény szüleitől, mátkájától búcsúzva csatlakozott a menethez. Ezeken a helyszíneken meg is vendégelték a csatába készülőket. Az Ifjúság térre érve már a kiképzés nehézségeivel is megismerkedhettünk, természetesen mindezt mókás formában adták elő táncosaink és a nagyon jó hangulatot teremtő Jánosi zenekar tagjai. A nagy jókedvben táncra perdült a tér apraja nagyja.
Az említetteken kívül mindkét napon számos más esemény is történelmi hangulatot ébresztett az Ifjúság téren felállított szabadtéri színpadon és környezetében.
A rendezvénybe aktív közreműködőként igyekeztünk bevonni a környező települések (Árpádföld, Cinkota, Csömör, Kerepes, Mogyoród, Nagytarcsa) iskolásait is. A készség mindenhol megvolt, de objektív okok következtében végül - a két kistarcsai iskolán kívül -Cinkota, Csömör és Nagytarcsa gyerekei vettek részt a szervezett programokon.
Iskolák közötti - ami településeket is jelent, hisz Kistarcsán kívül minden érintett területen csak egy iskola működik - versenyre hívtuk fel a gyerekeket. A feladatok egy részét a kétnapos program keretében kellett teljesíteniük, ezenkívül pályázatokat is kiírtunk, melyek a résztvevőktől hosszabb és alapos kutatást, valamint körültekintő alkotó munkát igényeltek.
Az alábbi pályázatokat hirdettük meg:
1.  A szabadságharchoz kapcsolódó irodalmi alkotások
2.  A szabadságharc korát idéző képzőművészeti alkotások
3.  A szabadságharc idején használatos tárgyak elkészítése.
Mindhárom kategóriában sikerült felkeltenünk a gyerekek érdeklődését. A beérkezett műveket az adott területet jól ismerő szakemberek bírálták el.
A kétnapos vetélkedő is több részből épült fel:
1.  Szellemi vetélkedő
2.  Dramatikus játék előadása
3.  Ügyességi feladatok
A szellemi vetélkedőt az ezen a téren már nagy tapasztalattal és gyakorlattal rendelkező Major László vezette. A gyerekek és maga a zsűri is nagyon élvezte a változatos feladatok játékos megoldhatóságát.
A dramatikus játékhoz előre megadtunk témaköröket, de csak a helyszínen derült ki, hogy ezek közül melyik csapatnak mit kell előadnia. A gyerekek alapos témaismeretét és persze szereplési készségét is igazolják a frappáns bemutatók.
Az ügyességi feladatokkal való megbirkózásra a második napon került sor. A tanulók egy túra keretében - melynek útvonala Kistarcsa határának igen változatos részein (patak, domb, szurdok...) volt kijelölve - kapták a feladatokat, szám szerint  hetet. Volt átkelés patak fölött, két fa közé kifeszített kötélen. Az utánpótlás szállításnál egy zsáknyi terhet kellett eljuttatniuk a következő hadszíntérig, ahol egy ágyú dombra való felhúzása volt a feladat. Ha a célba lövésen is túljutottak, mehettek célba döfni dzsidával (bekötött szemmel, tökre). Arra is kíváncsiak voltunk, hogyan tudnak megülni egy lovat, de a hordólovaglásban is bizonyítaniuk kellett.
Mivel annak idején a szabadságharcban résztvevőknek az élelmezéséről is gondoskodni kellett, mi is felállítottunk minden csapathoz egy 3 fős hadtáp testet, melynek feladata a második napon „harcoló” csapattársak ebédjének megfőzése volt. Ez valamilyen egyszerűen, szabadtéren elkészíthető étel lehetett. A főzőversenyt is pontoztuk és beszámított az összegzésnél. A hadtáposok az első napon kültéri feladatokat kaptak, pl. meg kellett keresniük egy titkos ügynököt.
Ugyancsak értékeltük a ruházatot és a felszerelést. A gyerekeknek a korra jellemző, de kis költséggel, házilag elkészített öltözékben kellett megjelenniük.
A kétnapos vetélkedő eredményhirdetését követően minden csapat koszorúval tette tiszteletét a polgármesteri hivatal falán elhelyezett, a szabadságharc emlékét idéző márványtáblánál, mely előtt cserkészeink álltak díszsorfalat.
A nagyszabású programban több száz gyerek aktív tevékenységére került sor. Mellettük természetesen szükséges volt pedagógusok, szülők, szervezők és más felnőtt segítők közreműködése is.
Úgy érezzük, hogy a változatos, látványos programok maradandó élményben részesítették mindazokat, akik akár aktív résztvevőként, akár csak érdeklődő szemlélődőként részt vettek a két nap bármely eseményén. Itt nem kizárólag a kistarcsiakra gondolunk, mert célunk volt a région belüli települések összefogásra serkentése is, ami az önkormányzatok szintjén most még elég nehézkes, de bízunk benne, hogy a 2 éve megkezdett kulturális kapcsolatok kiépítése elősegíti a kontaktusok kialakulását, a felnövő generáció pedig már eleve kistérségi keretekben fog gondolkodni és nemcsak a kultúra területén, hanem a gazdaság, a környezetvédelem, a területfejlesztés és minden más olyan vonatkozásban, melyek összességükben az itt élők életkörülményeinek javítását eredményezik.
Reméljük, ezzel a rendezvényünkkel is sikerült felébresztenünk illetve elmélyítenünk Kistarcsa és a környék lakosságának magyarság érzetét.

Kereszti Ferenc