Sei-do

1993 óta létezik az az irányzat, melyet Feja Tibor feketeőves karateoktató alapított meg.
A karate e válfaja technikai szempontból a shhotokan és a kyokushinkai között helyezkedik el. Közel egyenlő arányban alkalmazza a két irányzat alapelemeit.
Néhány szóban ismertetem azokat a szempontokat, melyek – általános vélemény alapján – szükségessé tették egy olyan hézagpótló harcművészeti ág létrehozását, melynek súlypontja a gyermekek, illetve az ifjúság nevelése mind fizikai, mind szellemi téren. Napjainkban olyan külső – és sokszor belső – negatív hatások érik a fiatalokat, melyek feldolgozására egyedül nem elég erősek, hiányzik a megfelelő társadalmi és sokszor a családi háttér is. Miután a fiatalok – koruknál fogva – saját generációjuk társaságában érzik jól magukat legjobban, nyílvánvaló, hogy a Dojo az a hely, ahol leginkább megtalálhatják társaságukat. Itt hárul az edzőre az a nem könnyű feladat, hogy a gyermekek és fiatalok ilyen irányú törekvéseit megfelelő mederbe terelje.
Talán nincs még egy sportág, amely – jellegénél fogva – alkalmasabb lenne a felnőttkorban nélkülözhetetlen önfegyelem és fegyelem megalapozására. Fokozottan érvényes ez korunkban, amikor a fent említett nehéz körülmények mellé felsorakozik az ital, a dohányzás és különösen a drog súlyosan, olykor katasztrofálisan romboló hatása.
Az öt éve működő Sei-do dojo elsődleges célja ezen – nyugodtan állíthatjuk – pusztító hatások ellensúlyozása, illetve kiküszöbölése. Viszonylag szerény körülményeinkhez és lehetőségeinkhez képest az edző óriási erőfeszítéseket tett az irányzat kiszélesítésére.
Elsősorban iskolákban, óvodákban igyekezett a pedagógusokat, nevelőket meggyőzni szándéka helyességéről. Nem kis és nem kevés ellenállást kellett legyőznie, hiszen mindenki előtt ismeretes, milyen sok téves és hamis felfogás fűződik a küzdősportokhoz.
A Sei-do – nevénél fogva helyes út, helyes úthoz vezető út – olyan szempontok szerint irányítja a gyermekek fejlődését, amelyek előtérbe helyezik az egészséges életmód iránti igényt.
Minden dojoban – azaz jelenleg 4 óvodai, 18 gyermek és ifjúsági, valamint 7 felnőtt csoportban – azonos módszerekkel folyik a képzés. Nem csak a fizikai erőnlét fokozása, hanem – megfelelő szakirodalom segítségével – a szellemi nevelés is jelentős szerepet kap. Ebbe a körbe tartoznak azok a technikai elemek, melyek szintén a Sei-do sajátosságát képezik. Így pl.: a kobudo által alkalmazott fegyverek használatának elsajátítása, mint küzdés mind kata formájában. Különösen nagy súlyt helyezünk a formagyakorlatok magas szintű elsajátítására és értelmezésére. Természetesen a kumite is jelentős szerepet kap az oktatás során, de az edzések súlypontját nem ez képezi.
A korábbiakban kaptunk más csatlakozási ajánlatot más harcművészeti irányzatok vezetőitől, de a Sei-do koncepciójába nem illett bele az általuk képviselt, meglátásunk szerint időnként bürokratikus és helyenként monetáris felfogás, mely nem ritkán egoista tendenciát is ölt.
A Kistarcsán 1996 októbere óta működő Sei-do Karate Klub ma már három csoporttal dolgozik. Tanulóink között a korkülönbség gyakran eléri a 4-5 évtizedet is. A fiatalabbak közül néhányan versenyeznek is, ők már országos bajnokságon is részt vettek és álltak a dobogó valamennyi fokán. A kistarcsai ifjúsági és serdülő csoportból 6 fő készül az 1999-es Harcművészetek Világkupájára, melyet a Bahama Szigeteken rendeznek meg.
Csapatunk működését elsősorban a Kölcsey Ferenc Általános Iskola igazgatónőjének köszönhetjük, de valamennyi pedagógus és kulturális vezető támogatta eddig a Sei-do karatecsoportot.
Edzéseink helyszíne így érthető módon a Kölcsey Ferenc Általános Iskola tornaterme, ahol kedden és csütörtökön 16,30 – 20,00 óra között zajlanak le, több turnusban.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk az edzéseken.

Feja Tibor
vezetőedző