Szolnoki Tûzoltó Informatikai Szakmai Napok

TARTALOM

Beveztõ

Mit is takar ez cím? Mit jelent az, hogy Tûzoltó Informatikai Napok? Miért van erre szükség amikor, annyi helyen tartanak konferenciákat és bemutatókat az informatikai alkalmazásokról? 1996-ban rendeztük meg elsõ alkalommal a rendezvényt. Ennek az elõzménye az volt, hogy az informatika ekkora megjelent az élet szinte valamennyi területén és megjelentek a számítógépek a tûzoltóságoknál is. Felmerült a kérdés mire is lehetne használni a számítógépeket. A felhasználás területe szinten korlátlan volt., mivel az irodai munka, mind pedig az operatív beavatkozás, tûzoltás és kárelhárítás során is egyre több információt kell kezelni és gyorsan feldolgozni Egyes tûzoltóságokon különbözõ fejlesztésekbe kezdtek, amirõl sokszor csak szûkebb szakmai körben tudtak, nem volt olyan fórum amin megoszthatták volna másokkal tapasztalataikat. Ennek bemutatására is vállalkoztunk és természetesen elismert számítástechnikai elõadókat is felkértünk elõadónak. Az elõadások szorosan kapcsolódtak a tûzoltó szakterülethez. Legfontosabb célunk az volt, hogy a különbözõ helyen folyó fejlesztések egymással illeszkedjenek ezáltal egységes országos rendszer megalkotására van lehetõség. Elkerülhetõvé válik, hogy a rendszerek egymással nem tudnak kommunikálni és ezáltal átláthatatlan és kezelhetetlen rendszer alakuljon ki A konferenciák vitafórumoknak is helyt adott, ahol mindenki elmondhatta észrevételeit. A résztvevõk is egyetértettek abban, hogy egy rendszerhez nem elegendõ csak a technikai háttér,. Ahhoz egy rendszert megfelelõen tudjunk alkalmazni és lehetõség szerint legnagyobb mértékben támogassa munkánkat, megfelelõ oktatás is szükséges. Az elhangzott véleményekkel egyetértett a felsõ vezetés is, így tavaly nyáron átadásra került Tiszafüredi Oktatási Központ. Itt egyszerre 10 sajátíthatják el a tûzoltósági informatikai rendszerek használatát.

V. Tûzoltó Informatikai Szakmai Nap

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Tûzoltóparancsnokság 1998. április 21-22. között ötödik, jubileumi alkalommal rendezte meg a "Tûzoltó Informatikai Szakmai Napok"-at. A konferenciára az ország valamennyi hivatásos tûzoltósága meghívást kapott és 70 fõ vett részt az elõadássorozaton. A jubileumi konferencia folytatta az elõzõ elõadássorozatok hagyományait az elõadások témái szorosan kapcsolódnak a tûzoltóság szakterületéhez. A jubileumi alkalomnak megfelelõ témákat és újdonságokat mutattunk be. Nyomon követhettük, hogy az elõzõ konferenciákon felvetett, meghatározott feladatok közül, melyek azok amik már megvalósultak és milyen eredménnyel. A konferencián elismert számítástechnikai cégek elõadói adtak tájékoztatást a számítástechnika új irányvonalairól a tûzoltóságok által alkalmazott rendszerhez való csatlakozási lehetõségeirõl az ott folyó helyi kezdeményezésekrõl. Célunk az volt, hogy hasznos információt kutassunk fel az informatikai rendszerek kiépítéséhez korszerûsítéséhez. Lényegesnek tartjuk ami már az elsõ alkalommal szervezett szakmai napon is megfogalmazódott, hogy az egyes elemek egymással illeszkedjenek, ami alapján megvalósulhat az egységes komplex tûzoltósági informatikai rendszer.

Az elõadók és elõadások:

I. "Pillantás a visszapillantásra" informatikai körkép
(Dr. Károlyi László tû. ezredes BM TOP)
Az elõadás címének az értelmezésével kezdte Károlyi ezredes úr elõadását. A címet Kossuth Lajos és Széchenyi István írásától kölcsönözte. A tûzoltóság informatika területén az utóbbi 3 év alatt, annyit fejlõdött , mint elõtte 40 év alatt. Elmondotta, hogy a rendvédelmi szervekhez képest sokkal kevesebb lehetõsége volt a tûzoltóságoknak korszerûsíteni informatikai rendszerét, de sikerült valamennyire szinten tartani mindenhol és egyes helyeken a technikai infrastruktúra megfelel a mai kor színvonalának. Pár mondat erejéig szó volt az EU-hoz való csatlakozás után a tûzoltóságra váró feladatokról is.

II. Integrált vállalati szoftverrendszer - Novell Internet Integrációs megoldás (Molnár Attila - NOVELL Hungary Kft.)
A Novell célja a NetWare 2.x és 3.x alapú hálózatokat használó ügyfeleinek részére továbblépési lehetõségek bemutatása volt. A régebbi Novell rendszereket, hogyan érdemes továbbfejleszteni hogy hatékonyabbá váljon a felhasználó informatikai rendszere , és felkészültté váljon a legújabb technológiák tervezhetõ, költséghatékony bevezetésére.

III. Fõvárosi Tûzoltóparancsnokság riasztó és errõforrásgazdálkodási rendszere
( Fõvárosi Tûzoltóparancsnokság, Kerorg Kft)
Fõvárosi Tûzoltóparancsnokság riasztási és erõforrásgazdálkodási rendszerével ismerkedhettünk meg, amely az idén lett átadva. Az év elsõ felében a rendszer tesztelése folyamatos volt. A kerületi parabncsnokságok riasztása központi ügyeletrõl történik. A központi ügyelre érkeznek a be a 105-ös segélyhívások. A riasztáshoz szükséges adatok számítógépen kerülnek rögzítésre és ezután a számítógép által felajánlott riasztási rendszert, elfogadva vagy felülbírálva számítógépen történik a kerületek riasztása.

IV. Compaq - vezetõ számítástechnikai megoldások (Engloner Gyula - Compqaq Kft.)
A hazai piacon a tavalyi évben eladott számítógépek darabszáma alapján a második helyen álló cég terveirõl hallhattunk. Megtudhattuk, hogy miért is másabbak az õ termékeik a „NoName" termékeknél.

V. Intranet (Dr.Vonderviszt Lajos - ELTE)
Összehasonlítást kaptunk az Internetrõl és az Intranetrõl. Igen érdekes és szemléletes elõadás keretében megtudhattuk mi az alapvetõ különbség a két rendszer között.

VI. SZÜV RT. mûszaki újdonságai
- Aktuális akciók
- Vírusvédelem Windows NT és NetWare hálózatokon (Nagy Miklós, Nagy András SZÜV RT.)

Ismertetésre kerültek az aktuális akciók, amely az önkormányzati tüzoltóságoknak kínál termékeket nagy árengedménnyel megkönnyítve ezzel a jogtiszta szoftverek használatát. Az adatvesztés egyik oka lehet a vírusok. A vírusok a mai hálózatokon rövid idõ alatt igen jelentõs károkat okozhatnak. Ez ellen nyújt védelmet a CHEYENNE cég által gyártott vírusvédelmi rendszer amely a legismertebb platformokon fut.

VII. Távadatkommunikáció megvalósult rendszere Jász-Nagykun-Szolnok Megyében
(Kelemen Sándor tû.alezredes - Tiszafüredi Tûzoltóparancsnokság)
Meglévõ eszközeink felhasználásával, hogyan lehet megoldani az elektronikus adatforgalmat, levelezést a tûzoltósoknál. Minimális fejlesztési igény árán ( ugyanis a legtöbb tûzoltóság rendelkezik modemmel és Windows programmal) és egy kis akarattal megvalósítható lenne az egész ország területén.

VIII. RST - térinformatika Windows 3.1 és WIN 95 alatt
(Hócza András - Heves Megyei Tûzoltóparancsnokság)
A program a Szolnoki Szakmai napokon már bemutatott Dos operációs rendszerre megírt program Windows-os megvalósítása. Használható Win 3.1 és Win 95-ös környezetben egyaránt. A Dos-ra írt programnak is van egy a bemutatotthoz képest továbbfejlesztett változata. A Windows környezetben megírt program több adat és objektum típussal és több funkcióval rendelkezik az elõzõ verzióhoz képest melyek testre szabható formában érhetõk el. Megtartotta viszont az egyszerû, felhasználóbarát kezelhetõségét, valamint az összetartozó adatokhoz való gyors és dinamikus hozzáférést.

IX. Tûzjelzés a XXI. század kezdetén (Sári Ferenc - Kód Kft.)
Az elõzõ informatikai napokon ismertetett rendszer elkészült és mûködik tájékoztatta a résztvevõket a Kód Kft. vezetõje. A jászberényi hûtõgépgyárban került kiépítésre egy komplett tûzjelzõközpont. Ez a tûzjelzõközpont telefon vonalon keresztül küldi információit a helyi tûzoltóságon elhelyezett intelligens tûzjelzésfogadó központ felé. Ez a rendszer hazai fejlesztésû.

X. MATÁV
A MATÁV távközlési szolgáltatásai (Oprics György - PKI Távközlésfejlesztési Intézet)
Hivásazonositás a tûzoltóságoknál és megoldási lehetõségei (Ács Péter - MATÁVCOM)
MATÁV egységes hálózata, a segélyhivó áramkörök átirényitásának aktuális kérdései (Balogh Imre - MATÁV Szolnoki Távközlési Centrum)
Az elõadást Bodnár István ügyfélmenedzser, - MATÁV Üzleti kommunikációs üzletág Kormányzati osztály - nyitotta meg. Ezután Oprics György stratégiai fejlesztési igazgatóhelyettes, - PKI Távközlésfejlesztési Intézet - ismertette a Matáv távközlési szolgáltatásait. A hívásazonosítás, mint "égetõ" problémájáról tájékoztatott Ács Péter mûszaki igazgató - MATÁVCOM -, amely Magyarország valamennyi tûzoltóságát érinti. A legfontosabb indok, hogy a rosszindulatú hívások kiszûrhetõk legyenek. Tájékoztatást kaptunk a jogi háttérrõl és technikai megoldás lehetõségeirõl. Ezt követte Balogh Imre centrumvezetõ - Matáv Szolnoki Távközlési Centrum - Jász-Nagykun-Szolnok Megye 56-os körzetszám 105 segélykérõ számának bekötéseirõl beszélt.

XI. Jubileumi rendezvény alkalmából ajándéksorsolás a résztvevõk között. Fõ támogatóink segítségével létrejöhetett ez az ajándéksorsolás ahol a résztvevõk között ajándékokat sorsoltunk ki.

Összefoglalásként a következõket állapíthatjuk meg:

VI. TÛZOLTÓ INFORMATIKAI SZAKMAI NAPOK PROGRAMJA

Kezdési idõ

    OKTÓBER 27.
    KEDD
 Elõadó
8.00 REGISZTRÁCIÓ

10.00
MEGNYITÓ

Hoffmann Imre tû.ezredes
Megyei Parancsnok

10.15
I. Tûzoltósági informatika a XXI. század elején / 112-es segélykérõszám, ügyeleti informatika /

Mészáros László
tû. alezredes
BM TOP

12.15
    EBÉD
 

13.15
II. Csúcsminõségû ügyeleti informatikai rendszer Németországban

Kreutler Kft.
Német elõadók

15.00
III. A felhasználó-barát ORACLE adatbázis

Strausz János és
Mosolygó Ferenc
ORACLE Hungary

16.00
IV. A 2000. év problémája - misztikum és valóság, avgy mit tegyen a felhasználó?

Kis János
informatikai szakértõ, újságíró

17.00
V. Felügyeleti rendszerek gyakorlati megvalósítása

Kuti Mihály
Kód Kft.

17.30
VI. Mûködõ térinformatikai rendszer a gödöllõ tûzoltóságnál

Medla Zoltán.ezds.
Göndöcs Péter
HISZI KFT.
Németh Róbert ALFÖLD RT.

18.00

    VACSORA
 

19.00

Szekcióülés, vitafórum:

  • Távadatkommunikáció lehetõségei Jász-Nagykun-Szolnok megyében
  • KAP program gyakorlati alkalmazási tapasztalatai 9 hónap után
  • Internet alkalmazása a mindennapokban
  • Vírusvédelem

Levezetõ elnök:

Mihály Sándor
tû.hdgy.

Belsõ Gyula
Kezdési idõ

Október 28.
SZERDA

ELÕADÓ
8.00 VII. Mxwin Ügyeleti Rendszer

Szépligeti Ferenc tû. õrnagy
8.45 VIII. “ITEA” tárgyi eszköz nyilvántartó program tûzoltóságok részére

Horváth Károly
10.00 IX. Feszültségvédelem felsõfokon

Bíró Viktor
APC Magyarország
11.00 X. Mi az új a Windows 98-ban?
Az NT jelene és jövõje
A 2000. év problémája és a Microsoft

Székely Tamás
Microsoft Magyarország
12.00 XI. Corporate Network a MATÁV-nál
/Korszerû elõfizetõi hálózat /

Valló Ferenc
MATÁV RT.
12.55 Zárás

Hoffmann Imre tû.ezredes
Megyei Parancsnok
13.00

    EBÉD
 

A konferencia idõtartama alatt a SZÜV Rt. támogatásával 10 darab számítógépen Internet hozzáférési lehetõség biztosítva lesz.