T. Lovas Rózsa

VÉGSÕ BÚCSÚ HORVÁTH JÁNOSTÓL

Nagy alkotó harmonikus, szép életét zárta le csendesen egy szelíd, szép halál. Pályatársak, barátok, tanítványok vesznek tõle végsõ búcsút.

Sok a megköszönnivalónk. Milyen nagy élményeket kaptunk tõle mi, régi tanítványok!
A húszas évek elején a középiskolás diák, akinek szelleme éhen maradt a tankönyvek szegényes táplálékán, már a magasabbrendûre nyíló szemmel olvasta Horváth János Petõfi-könyvét, s eltöprengett az elõszó még csak homályosan értett néhány mondatán: «Figyelmem egyedüli tárgya… e részlet-jelenségeknél is ugyanaz marad, mi a fejlõdés összes folyamatára nézve volt: lyraiságuk mibenléte és jelleme, a mûalkotásnak az ihletett lélekhez való közvetlen viszonya, létrejöttének lélektani folyamata. Ez állandó közelség a nagy és nemes emberi lélekhez megilletõdéssel tölt el, tiszteletre hív, de elfogultságra föl nem jogosít. Méltó tiszteletadás csak a józanság kiváltsága lehet.»

Mikor elõször olvastuk az idézett sorokat, írójuk még személytelen volt számunkra. Az egyetemi évek azután hozzákapcsolták a kibontakozó életmû varázsához az alkotó személyiségének bûvöletét is. Milyen jó volt a zsúfolt elõadóteremben szorongani, kis atomjaként egy olyan tömegnek, melyet egységgé fogtak össze Horváth János szavai. Milyen izgalmas volt ámulva lesni óráról órára, félévrõl félévre, mint épül a nagy és egész mû, a magyar irodalomtörténet egyetlen hatalmas szintézise, amellyel századunk folyamán addig találkozhattunk.
S az egyetem padjaiból kikerült véndiák tapasztalhatta, hogy a szaporodó évek, évtizedek során a sokasodó mûvek köteteinek tanúsága szerint az ,.öreg» Horváth János hû maradt azokhoz az elvekhez, amelyeket; a fiatal tudós Petõfi-könyvének elõszavában megfogalmazott: a részlet-jelenségekkel – akár egyes írók életmûvével, akár egy-egy irodalmi iránnyal – úgy foglalkozott, hogy azok mindig szervesen belekapcsolódtak az irodalom fejlõdéstörténetének hatalmas, eleven sodrásába. Az írók mûveit azért tudta közel hozni hozzánk, hallgatóihoz, olvasóihoz, mert érezte és éreztetni tudta «a mûalkotásnak az ihletett lélekhez való közvetlen viszonyát». Megilletõdéssel és tisztelettel közeledett a nagy és nemes emberi lélekhez, de elfogultság nélkül, a józanság kiváltságával». Így dolgozott egy szép, hosszú életen át, hogy egészében és részleteiben megmutassa irodalmunk nemzetivé válásának folyamatát.

«Hajt az idõ, nem vár». (Hányszor idézte saját maga is Arany János szavait!) Új társadalmi rendünk új irodalomszemléletet kívánt. Horváth János […] életmûvén azonban át nem léphet. Erõs láncszem az, mely nem kapcsolható ki az irodalomtudomány fejlõdésének folytonosságából, hiszen a saját nemzedékébõl õ látott légtisztább szemmel.

A tudósról szólva is mindig a felejthetetlen tanárra kellett gondolnunk, s most a tanárra gondolva idézzük a stílusmûvészt: az elõadót és az írót. Mert stílusmûvésznek is a legnagyobbak közül való volt, ki anyanyelvünket a tudós tudatos gondjával szerette, féltette – és mûvelte. Hogy tudott beszélni! A hangja, mely nem volt zengõ, szónoki hang, valami különös száraz izzással telt meg («a józanság kiváltsága»), ha azt akarta megmutatni, hogyan lesz a lélekbe hullt élménybõl alkotás, mint ahogy kiválik a folyadékból a kristály. (Saját hasonlata ez.) Ha verset mondott, verset magyarázott – a magyar vers egyik legnagyobb értõje volt –, úgy ragyogtatta meg elõttünk, hogy be kellett látnunk legbensõbb törvényeibe. Kiejtésében alig megfoghatóan ott bujkált szülõfaluja nyelvének jó íze is. Ez utánozhatatlan egyéni varázst adott elõadásának, melynek stílusában mûvészi egységbe ötvözõdött a régi és az új. Ez az utóbbi vonás jellemzõ írásaira is. A stílusról, nyelvmûvelésrõl vallott nézeteiben hagyományõrzõ, de szépségekre éber hallását könnyen megvesztegeti az új, s nem csoda, hogy Ady neki ajánlja legszebb költeményeinek egyikét. Az igényesség kiváltságával megáldva, írásainak formája is a kortárs tudósok fölé emeli.

Amit leírt, az utókor kincse is lesz, de személyiségének élõ varázsa csak a mi kincsünk marad halálunkig. S a kettõ együtt adja azt, amit Szophoklész így fogalmaz meg: «Sok nagyszerû van e földön, / Köztük az ember a legnagyobb.» A nagy ember-élményt köszönjük, Profeszszor Úr.

Magyar Nyelvõr, 1961, 246–247. A cím itt: Horváth János 1878–1961.