Busa Margit

EMLÉKEK HORVÁTH JÁNOSRÓL

Horváth János egyetemi tanárról, Mesteremrõl, Mesterünkrõl írni – ez megható emlékezés. A több nemzedéket oktató tanár elõtt elérzékenyül a tanítvány. Szeretném, ha betûim megörökíthetnék egyetemi elõadásainak hangulatát, a kollokviumokon történt eseményeket, és azt is, hogy nyugdíjaztatása után is velünk maradt szakmai, atyai oktatásával, hogy közvetlen «baráti» látogatásokon ott lehettünk Bocskay úti lakásában. Bátorít a hálaérzet, s jó lenne, ha ezen írásomat olvasnák régi évfolyamtársaim, bizonyságul annak, hogyan éltünk egyetemi hétköznapokon a Mester «társaságában».

Egyetemi éveinkben a Bölcsészkar a Múzeum körúti épületegyüttesben volt, bejárattal a Múzeum körúti kapun. Az elõadások a második emelet legnagyobb elõadótermében, az úgynevezett «hatos»-ban, vagyis a hatos számú elõadóteremben voltak. Horváth János is itt adott elõ.

Az elsõ félév elsõ elõadása elõtt Horváth János professzornak nem kellett bemutatkoznia, amint azt szokás szerint megtették az elõadók. Szelíden mosolyogva lépett be a terembe, s mi akkori «gólyák» felálltunk. Ennyit mondott: «A magyar irodalomról fogunk beszélgetni». Természetesen nem párbeszédre gondoltunk, de azt még inkább nem sejthettük, hogy Horváth professzor elõadásait ismétlésül, búcsúzóul kobzos, lantos muzsikások énekszóval dalban fogják elbeszélni.

A vígasságokat megelõzték a kollokviumok. Hogyan történt a kollokválás? Ezt senki sem tudná elképzelni. Leírom. Professzor úr íróasztala mellett hosszú támlásszék volt, ezen négyen fértek el. Négyen ültek egymás mellett. Aki és akik a Mester kérdésére jól megfeleltek, elmentek. Akik maradtak, elõre csúsztak a megüresedett helyekre. Az utolsó beszólította a következõ négy kollokválót.

Tanárunk a Mohács elõtti és utáni irodalomról adott elõ, ebbõl kellett kollokválnunk. Évtizedek múltával azok a dalok élnek bennünk napjainkig, amelyek imakönyvekben is ránkmaradtak: «Angyaloknak nagyságos asszonya / Úrjézusnak boldogságos anyja…»; «Siralmas nékünk születetõnk / Féledelmes sok hivalkodásunk / Rettenetes nékünk bajvívásonk…». A mellettem ülõ hallgató fülembe súgva kérdezte: «Milyen vallású a professzor úr?» – «Református» – válaszoltam neki. «Azt hittem, római katolikus.» – felelt vissza. «Se professzor, se az irodalom nem ismerhet vallásfelekezeti különbséget» – tettem pontot diskurzusunk végére.

É9lményünk volt, mikor Balassi Bálint versei énekszóval csendültek fel a kobzos, lantos elõadásban. «Bocsásd meg, Úristen, ifjúságomnak vétkét, / Sok hitetlenségét, undok fertelmességét…»; «Vitézek, mi lehet / Ez széles föld felett / Szebb dolog az / végeknél…» Vagy a kuruckorból az «Õszi harmat után / Piros csizmám nyomát…» és a «Te vagy a legény Tyukodi pajtás…». Mikor a muzsikások kicsit elhallgattak, professzorunk Sylvester János Újszövetség-fordításából fennhangon skandálta, mire tanított minket: «Próféták által szólt rígen néked az isten, / azkit igírt, ímé, vígre megadta fiát…» Kórusban együtt skandált, énekelt tanítvány, muzsikás. Beleremegtek a csendhez szokott «hatos» ódon falai.

A zenélés végén Horváth János kezet fogott a zenekarral, majd felénk fordult: «Köszönöm, hogy megtapsolták a muzsikásokat, sõt még az elõadót is».

Az elhangzott énekek szövegét, kottáját, Horváth János nyomtatásban megjelent mûveit én «hivatalosan» õrizhettem. Tanáraim legelsõ félévi kollokviumom után megbíztak az Irodalomtörténeti Tanszék könyvtárának vezetésével. Megbízatásomnak boldogan tettem eleget, de mikor határoznom kellett jövõmrõl: egyetemi vagy az OSZK-beli könyvtárosság? – az utóbbit választottam. Tanáraim ajánlásával 1945. november 18-tól az OSZK-ban dolgozhattam, egészen 1972-ig, nyugdíjazásomig. Itt boldogan tettem dolgomat. Hogy ott az 1948. év végén milyen családias, boldog tudományos élet volt, errõl részletesen beszámoltam napjainkban az OSZK Híradó címû könyvtári folyóiratunkban.

Jó, hogy a könyvtárak közül az OSZK-t választottam, mert 1948-ban Alszeghy Zsolt professzort megfosztották egyetemi katedrájától. Ezért Horváth János a szeretett tanártársa és barátja iránt érzett szolidaritásból, meggyõzõdve róla, hogy õ nincs az elbocsátandók listáján, ugyanabban az évben azonnal nyugdíjaztatását kérte.

Valamelyik tavasszal tanárainkkal kirándultunk. A pihenés perceit látjuk egy akkor általam készített képen: ülnek Tési Edit, utóbb Alszeghy Zsoltné, Alszeghy Zsolt, Barta János, Bisztray Gyula, Kozocsa Sándor, Gerézdi Rabán. Horváth János nem volt velünk.

Mikor a tanszéki könyvtár kulcsait visszaadtam, Horváth János megkérdezte, az irodalomtörténet melyik területével akarok foglakozni? Meggyõzõdéssel válaszoltam: «A felvilágosodás korával és a reformkorral.» – «Igazán?» – kérdezte professzorom. «Nem lenne elég egyetlen század? Sõt, nem lenne elég választani valakit, egy irodalmi személyiséget és kortársait?» – «Ki legyen az?» – kérdeztem. «Például foglalkozzék Kazinczy Ferenc személyével, mûveivel és kortársaival. Kimeríthetetlen téma, több emberélet kell hozzá» – jelölte meg kutatási körömet a Mester.

Ídgy lettem én egész életemben kazinczyzó, Kazinczy Ferencnek és kortársainak hûséges szolgálatában.

Ebédidõben az OSZK-ból gyakran átmentem az egyetemre segíteni utódomnak, a tanszéki könyvtárosnak, és meglátogatni tanáraimat. 1948 elsõ napjaiban így fogadott Horváth János: «Képzelje, Margit, fiú unokám született!» – «Isten éltesse!» – lelkesedtem én. «Baj van» – csendesítette örömömet – «baj van, képzelje, Jánosnak akarják keresztelni.» Megnyugtattam: «Szeretetbõl teszik, hogy viselje a tudós nagyapa nevét.» – «Ugyan Margit, a maga fülében jól hangzik az >y< és a >J< egymás mellett kiejtve?»

Horváth János gazdag munkásságának bibliográfiáját Kozocsa Sándor állította össze a Horváth János-emlékkönyvben. A kötet címe és ajánlása: «Magyar századok. Irodalmi mûveltségünk története. Ezt a könyvet születésének hetvenedik, egyetemi tanárságának huszonötödik évfordulóján Horváth Jánosnak ajánlják tanítványai». (Kiadta az Egyetemi Nyomda, Bp., 1948. 325. p.) A szerzõk tanulmányai tükrözik Horváth János sokrétû tudományos érdeklõdését Rogerius Carmen miserabile-jétõl a magyar parasztság irodalmi életéig. Vagyis, a tanulmányok felölelik irodalmi mûveltségünk évszázadait – ezekrõl «beszélgetett» velünk egyetemi elõadásain.

Valamelyik egyetemi tanév végén Alszeghy Zsolt szobájában búcsúzkodtunk. Ott volt Holl Béla piarista tanár, a Mesterek kedves tanítványa. Kihasználta az együttlétet és lefényképezett minket. Ajándékba kaptunk egy-egy felvételt. Nagyon kedves emlék ez a fénykép nekem és mindazoknak, akik még élünk. Alszeghy Zsolt és Horváth János között én ülök, majd Tési Edit.

Végül közreadom Horváth Jánosnak hozzám írt egyik levelét és levelezõlapját, hogy bemutassam, milyen bensõséges kapcsolat lehet tanár és tanítványa között.

*

A Bocskay úti ház falán emléktábla örökíti meg Horváth János életrajzi adatait; mellette ablak nyílik szobájába, ahol dolgozott és ahol meghalt.

LEVELEZÕLAP

Káptalanfüred, 1953. szept .9.

Kedves Margit! Szept. 2-i levelét az elõszobában találta leányom (nem tudom, hogy került oda!) s megküldte ide. Éppen azon a napon, délben utaztam vissza ide, s villanyoson Kelenföldre menet a Ballagi Mór-u. elõtt Önre gondoltam! Nagyon sajnálom, hogy nem találkozhattunk! De ha e hó vége felé hazamegyünk, remélem mielõbb megörvendeztet látogatásával. Már csak feleségemmel vagyok itt. – Üdvözlöm a Múzeumi [értsd: Széchényi könyvár-i] ismerõsöket és a Vörösmarty-monográfián bizonyára ott dolgozgató Br. [Brisits] Frigyest.

A viszontlátásra!

Szeretettel

Horváth János

LEVÉL

Kedves Margit! Bp. 1952. okt. 9.

Nagyon hálásan köszönöm szíves küldeményét, különösen Arany ismeretlen arcképét. Ez bizonyára azon felvételek egyike, amelyek közül választotta Arany a híres «botos és kalapost». Ráírtam a kép hátára, hogy Busa Margittól kaptam. Ez kedves emlékem marad, kétszeresen is.

Annak idején nagy sajnálattal értesültünk súlyos veszteségérõl, s ha nem volt módunkban közvetlenül kifejezni, melegen részt veszünk fájdalmából. Isten óvja további csapásoktól!

Ha alkalom adtán meglátogathat, annak feleségemmel együtt nagyon örülünk. Sajnáljuk, hogy a legutóbbi alkalommal egyikünk sem volt itthon.

Köszönettel, szeretettel

Horváth János

2002