A "Szoptatásért" Magyar Egyesület jelentése az "Anyatejet
helyettesítõ anyagok forgalmazásának nemzetkõzi kódexe" a
továbbiakban WHO Kódex betartásának hazai helyzetérõl


Az Anyatejet helyettesítõ anyagok forgalmazásának nemzetközi kódexét The International Code of Marketing of Breast-milk Substitutes/ azaz a WHO Kódexet az Egészségügyi Világszervezet Közgyûlése 1981-ben elfogadta. Az utána következõ Közgyûlések megerõsítették és kibõvítették az anyatejpótlók forgalmazására vonatkozó szabályzatot a szoptatás védelme, elõsegítése céljából . A WHO kódex legfontosabb pontjai a következõk:

-Ne hirdessék az anyatejpótlókat a nagyközönség felé.

-Ne osszanak szét ingyenes mintákat az anyáknak

-Ne használják fel az egészségügyi intézményeket a tápszerek népszerûsítésére, ne kapjanak az egészségügyi intézmények ingyenes vagy olcsó tápszerellátmányt.

-Ne legyen kapcsolat az anyatejpótlók forgalmazói, gyártói és az anyák között. -Az egészségügyi dolgozók ne kapjanak ajándékot vagy mintacsomagot.

-Az egészségügyi dolgozóknak szóló tájékoztatók legyenek tudományosak és tényszerûek.

-Ne legyenek a mesterséges táplálást idealizáló képek sem a tápszeres dobozokon, sem másutt.

-Minden mesterséges táplálásra vonatkozó tájékoztatás - beleértve a tápszeres dobozokat is- magyarázza meg a szoptatás elõnyeit, a mesterséges táplálás veszélyeit és költségeit.

-Nem megfelelõ termékeket ne ajánljanak csecsemõtáplálási célra. -A termékek jó minõségûek legyenek.

A "Szoptatásét" Magyar Egyesület azt a célt tûzte maga elé, hogy megvizsgálja a WHO Kódex betartásának magyarországi helyzetét. A felmérés szándékáról elõzetesen tájékoztatta a Népjóléti Minisztériumot / Dr. Lépes Péter államtitkár urat/ az Országos Csecsemõ és Gyermekegészségügyi Intézetet és az Unicef Magyar Nemzeti Bizottságát.
Az Egyesület 1996. február 26-án a Népjóléti Minisztériumban továbbképzést rendezett a WHO kódex betartásának vizsgálatáról /monitorizálásáról/. Az ország
minden részébõl a megyei ÁNTSZ-ek segítségével 25 szoptatás iránt elkötelezett személy, fõleg védõnõk vettek részt ezen a továbbképzésen. A felkért elõadók Odor Andrea és Dr. Kovács Judit voltak. Az Egyesület elõzõleg ellenõriztette a WHO Kódex magyar nyelvû fordításának helyességét és lefordította az angolhasonló célokért küzdõ civil szervezet a- Baby-Milk Action csoport monitorizáló kérdõíveit és útmutatóját. Az ország 15 megyéjébe tértek vissza, a kiképzett felmérõ biztosok.

A kérdõívek egy része kórházakra vonatkozott. Az ország 33 kórházából kaptunk vissza kitöltött kérdõíveket. 28 újszülött osztályról és 5 csecsemõosztályról. A vizsgálat célja az volt, hogy megnézzük, hogyan tartják be az anyatejpótlókat /tápszer, bébi étel, cumi, cumisüveg stb. /lsd. kódex 2. cikkely/ gyártó cégek a WHO Kódexben lefektetett elveket. 28 újszülött osztály közül 15 osztályon kizárólag csak szopnak az újszülöttek, de van olyan osztály is, ahol az újszülöttek 20 °/.-át mesterségesen táplálják. Az anyatej pótlók adományként, vagy leszállított áron adása a WHO 39,28 ill. 47,5 határozatával ellentétes. Ennek ellenére hazánkban a megkérdezett kórházak fele kap tápszer adományt, vagy a kiskereskedelmi ár 80%-ánál olcsóbban szerzi be azt. Az adományt adó cégek: Abbott, Egis-Nutricia, Hipp, Milupa, Nestlé, Morinaga, Wyett. Az adományként kapott tápszerek mennyisége néhány doboztól több kartonig terjed. Több kórházi osztály kapott Milupa és Wyett gyártmányú cumisüvegeket. A kórházi szülészeti osztályokról távozóban az anyák nem kapnak ingyen tápszert, viszont sok helyrõl jönnek haza tápszer recepttel.

4. cikkely Tájékoztatás és oktatás
5. cikkely: A nagyközönség és az anyák


Az egészségügyi. dolgozóknak íródott tájékoztatók az anyák számára is hozzáférhetõek. Túl sokat forgalmaznak ahhoz, hogy csak az egészségügyi dolgozók kapjanak belõle. Pld. Nestle Elózzuk meg az allergiát, Beba csecsemõtápszerek címû kiadványok, Milupa: Minden jót ajánl a Milupa, EgisNutricia: Fontos hír címû kiadványai egészségügyi dolgozók számára íródtak, de nagy számban hozzáférhetõek a gyermekrendelõkben a szülõk részére. Ugyanakkor az egészségügyi dolgozók számára irt anyagok nem tudományosak és nem tényszerûek. A szülõknek írt anyagok sértik a Kódex 4-es pontját, amennyiben a csecsemõtáplálásról adott információk nem tartalmazzák a felkészülést a szoptatásra, nem szólnak a részleges hozzátáplálás hátrányos hatásairól, nem hívják fel a figyelmet a már megkezdett mesterséges táplálásról a szoptatásra visszatérés nehézségeire. Nem szólnak a tápszerhasználat anyagi és szociális vonatkozásairól. Nem hívják fel a figyelmet az anyatejpótlók felesleges használatára.
Sértik a Kódex 5. pontját, amennyiben a kódex hatálya alá esõ termékeket reklámozzák.

Milupa: Minden jót ajánl a Milupa több kiadása is forgalomban van, a kiadás dátuma nincs benne a füzetben. A szoptatás elõnyérõl mindössze egy mondat szerepel. Nem tér ki a 4. cikkely 2 b,c,d pontjára. Gyermekemnek elsõ éve sérti a 4.2-es pontot, és az 5.1-es pontot: Prematil, Aptamil pre, Aptamil 1,2, Milumil 1,2 Tejpépek 4 hónapos kórtól, cumisüvegek és nyugtató cumikat reklámoznak benne. Amikor a babát már nem szopta ja-tejtápszerek az egészséges csecsemõ számára. Sérti a 4.2 b pontot, és az 5. pontot, reklámozza az Aptamil pre-t Aptamil 1-et és Milumil 1-et az anyák számára. Mi az allergia Milupa Aptamil Hypoallergen tápszert reklámoz, anyák részére íródott.


Hipp: Gyermekének elsõ éve sérti a 4.2-es pontot, nem a valóságnak megfelelõ tájékoztatást ad a kisgyermekes anyák számára. Az 5. cikkelyt is sérti, mert hirdeti és reklámozza az anyatejet helyettesítõ anyagokat. Hipp csecsemõtápszerek Hipp 1 "tejes bébiétel"
"Kedves édesanya-Kedves Édesapa teát-italokat reklámoz az 1. héttõl gyümölcsleveket a 9. héttõl.
Hipp bevásárlási naptár sérti a 4-5 pontot
Kedves Szülõk baba-mama csomagban Hipp tápszereket reklámoz, gyümölcsleveket, fõzelékeket, Megtévesztõ kitétel:" használja az anyatejhez minden lényeges elemében hasonló HIPP tápszert"
Hipp táplálási tanácsadó
A 4. és 5, pontot sérti, tápszer és bébi ital reklámok vannak benne.

Kecskeméti Konzervgyár: Csemete csemege kiadványa szülõknek a 4. és 5. pontot sérti
Egis Nutricia: Hami bébiételek: A Kódex 4. és 5. pontját sértik
Kiegészítve D vitaminnal sok kicsi sokra megy. A Kódex 4. és 5. pontját sértik

Dono babanapló 1995 október A 4-es pontot sérti

Nestlé Mérlegelte már? A Kódex 4. pontjával ütközik, nem tényszerû a valóságnak nem megfelelõ tájékoztatás.
Újdonság a Nestlétõl: A dobozon 6 hónapos kortól ajálja, a szövegben már 4 hónapos kortól
Beba csecsemõtápszerek a WHO Kódex 4. és 5. cikkelyét sértik.

NUK cumi hirdetés A Kódex 4. és 5. pontját sérti.

6. cikkely: Az egészségügyi ellátó rendszerek: Az egészségügyi. ellátó rendszerek nem használhatók fel a kódex hatálya alá esõ termékek népszerûsítésére, ezzel szemben az anyák és a várandós mamák a rendelõkben, terhestanácsadókban találkoznak elõször az anyatejpótló termékek plakátjaival, az azokat reklámozó naptárakkal, poszterekkel, mintacsomagokkal, kórházi baba-mama csomagokkal.
A képes újságok, magazinok elektronikus media sokszor reklámoz tápszereket és bébi ételeket italokat.

7. Cikkely: Az egészségügyi dolgozók nem kaphatnak és nem adhatnak tápszermintákat az anyáknak. Ezt nem tartják be. Abbott, Nestlé, Milupa, Egis Nutricia, Hipp ad az egészségügyi dolgozóknak mintát, akik továbbadják azt az anyáknak

9. cikkely: Cimkézés: Sok pontot betartanak, de nem tartják be az idealizáló képek, macik, virágok használatát, a táplálást idealizáló képek használatát.

Összefoglalás: A Szoptatásért Magyar Egyesület országos felmérése alapján megállapítható, hogy a WHO Kódex hatálya alá esõ termékeket gyártó és forgalmazó cégek nem tartják be a Kódex elõírásait. Termékeiket hírdetik, reklámozzák a nagyközönség, elsõsorban az anyák felé, az egészségügyi dolgozóknak ajándékokat adnak, mintacsomagokat osztanak az intézményeknek és ingyenes vagy olcsó tápszer és bébiétel készlettel látják el a kórházak csecsemõ és újszülött osztályait. Ezzel a magatartással és marketing politikával veszélyeztetik a szoptatás sikerét, csökkentik az anyák önbizalmát és befolyásolják az egészségügyi dolgozókat. A Szoptatásért Magyar Egyesület felhívja az illetékesek figyelmét, hogy tegyenek meg mindent csecsemõink egészségének védelmében és tegyenek miket a WHO Kódex mielõbbi törvénybe iktatásáért.

1996. október 8-án

 
elõzõ