Inverz maszk I.

Számítógépes installáció, 2002



A látogató egy homályos képet lát. Csak sejteni lehet, hogy mit ábrázol. A képen egy apró, lassan élesedő folt mozgatható. Ha ezt gyorsan próbáljuk tenni, akkor egy időre eltűnik, csak a homályos kép marad a szemünk előtt. A kép részleteinek feltárásához, a teljes kép illúziójához (grand illusion) csak lassú, elmélyült szemlélődés árán juthatunk el.

Munkám alapgondolata erősen kötődik az emberi látás fiziológiájához. Az emberi szem is csak egy, viszonylag kis terjedelmű képrészletet képes egyszerre élesen látni, a többi részletet csak homályosan látjuk. Szemünk a látványt fókuszpontjának gyors ide-oda mozgatásával tapogatja le, és az egyes részletekből az agy állítja össze a teljes képet. Furcsa módon azonban, a kimaradt részletekről sincs az az érzetünk, hogy ne látnánk tisztán. Agyunk valamiféle hibajavító algoritmus segítségével, a meglévő információk alapján kipótolja látvány hiányzó elemeit.

A percepció felgyorsulása óhatatlanul együtt jár azzal a jelenséggel, hogy miközben a hibajavító algoritmus egyre tökéletesedik, egyre kevesebb információból, egyre jobban tud visszakövetkeztetni az eredeti képre, a teljesnek hitt kép egyre kevésbé valóságos, egyre inkább csak a hibajavítás eredménye. Egyre inkább csak restaurált képeket látunk.

Az inverz maszk lelassítja a látás folyamatát. Rákényszeríti a kép szemlélőjét, hogy olyan részleteket is megfigyeljen, amiken egyébként átsiklana és, hogy az egyes részleteken elidőzzön. Rávezet a látvány feldolgozásának egy, a műalkotások szemlélésekor megfelelőbb tempójára.


kapcsolódó:

Inverz maszk II.


letölthető:

Videofelvétel a kiállításról (imask1.avi, 3.62M)
A multimédia alkalmazás (imask.exe, 2.07M)


kiállítások:

Zweite welt - Budapest 2004,
Ateliers Pro Arts

Inverz maszk - Budapest, 2002,
C3 galéria

Zweite welt - Berlin 2002,
Treptowers

      english