Megjelent: Történelmi Szemle 1997

REISZ T. CSABA
A múltkutatás egyik „kútfője”: a Fons

   A Fons (Forráskutatás és Történeti Segédtudományok) című történettudományi folyóirat 1994 óta jelenik meg, évente három alkalommal. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán (ELTE BTK) szerkesztett periodikum szerkesztősége örömmel tesz eleget a Történelmi Szemle azon felkérésének, hogy a Fons tartalmáról, célkitűzéseiről rövid ismertetést nyújtson.

Az első lépések

    A kiadvány gondolata az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszékéhez kapcsolódó két hallgatói csoport tevékenységének eredményeképpen született. Azok a hallgatók, akik 1991-ben kezdték meg tanulmányaikat levéltár szakon, igen összetartó és szoros baráti kapcsolatot fenntartó évfolyammá váltak. A kis csoport - céljainak hathatósabb megvalósításához - olyan szakmai alapon szerveződő közösséget kívánt létrehozni, amely képviseli érdekeiket az egyetemen, testületi hátteret nyújt az egyetemi tanulmányokon kívüli önművelődéshez szükséges pályázatok elnyeréséhez, továbbá elősegíti az egyetemisták tudományos kutatómunkába való bekapcsolódását. E hallgatók törekvése csak fokozódott a tanszék által szervezett tanulmányi kirándulások alkalmával: végül 1993 márciusában létrehozták a Levéltáros Hallgatók Egyesületét (LHE). A másik kezdeményezés a felsőbb évesek azon törekvése volt, hogy újjáélesszék a régóta halódó tudományos diákköri (TDK) tevékenységet, amely az egyetemi tanulmányok idején folytatott tudományos munka serkentője és fejlesztője volt és lehetett. Az újjáalakult TDK felvette Szentpétery Imre nevét, és felolvasóüléssel, valamint idősebb pályatársak szakmai beszélgetésre invitálásával próbálta a hallgatók szakmai továbbfejlődését segíteni. A két csoport szorosan együttműködve törekedett közös céljaik elérésére, és mindenekelőtt egy saját maguk által készített történelmi folyóirat kiadását kívánták megvalósítani. A lap technikai kivitelezésének részleteit a LHE tagjai, főként Petrik Iván, Kenyeres István és Sarusi Kiss Béla szervezték meg, ők kutatták fel a legelőnyösebb nyomdát, és ők szerezték meg az első számhoz szükséges pénzt is.1

    Az induló lap első számának Bevezetőjében megfogalmazott célkitűzés az volt, hogy a fiatal történész-generáció tudományos munkáinak biztosítsanak megjelenési lehetőséget: „Nem gyakorlott, már-már rutinból fogalmazó tudósok tökéletesre csiszolt cikkeinek közlésére vállalkozunk. Egyetemisták és pályakezdők számára igyekszünk igényes gyakorlópályát biztosítani, olyat, melyre évtizedek múlva is büszkék lehetnek. [...] Bízunk abban, hogy ez a publikációs lehetőség tovább ösztönzi a hallgatói kutatásokat. [...] Reméljük, hogy a címválasztástól a lábjegyzetelésig mindent elsajátítanak szerzőink, és az alapismeretekkel és írásbeli fortélyokkal felvértezetten kapcsolódhatnak majd be más folyóiratok munkájába.”2

    A folyóirat címét a szerkesztőség a következőkkel indokolta: „Címválasztásunkban igyekeztünk a levéltári kutatómunkát kifejező fogalmat találni. FONS, vagyis forrás (régiesen: kútfő) a levéltári iratok összessége, amelyek alapján e lap tanulmányai, dokumentumközlései készülnek. De titkolt célunk az is, hogy egykor lapunk is forrás legyen a későbbi kutatók számára (főleg forrásközléseinkkel...).”

    Az 500 példányban megjelent kiadványt az ország levéltáraiba és főbb könyvtáraiba, valamint a szakmai felsőoktatási intézményekbe is elküldte a szerkesztőség. A kedvező fogadtatás jele volt, hogy több intézmény és magánszemély kérte, rendszeresen juttassuk el számukra a Fons példányait. A sikeres indulást jelzi, hogy a legelső számból már a szerkesztőség is csak mutatványpéldánnyal rendelkezik, és egyes intézményekben vadásszák a Fons számait. A biztató és a megkezdett munkát folytatni javasló visszhang nyomán a szerkesztőség megnyugodott: igen, szükség van ránk.

Tervek, célkituzések

    A Fons elsosorban olyan cikkek, tanulmányok megjelentetésére vállalkozik, amelyek levéltári kutatómunka alapján készült feldolgozások, vagy alapos bevezetővel ellátott forrásközlések (szeretnénk elkerülni a történelmi kalászat műfaját, ezért a források keletkezésére, forrásértékére, elemzésére vonatkozó hosszabb forrásismertetést elengedhetetlennek tartjuk). A lap harmadik „érdeklődési területe” a történelem klasszikus segédtudományai (diplomatika, heraldika, kronológia, paleográfia, archontológia vagy éppen historiográfia) tárgykörében született dolgozatok. Valamennyi szempontnak megfelelnek azok a közlemények, amelyek nagy elődeink kéziratos segédtudományi dolgozatainak bevezetővel ellátott közlései. Nagy Iván és Fejérpataky László munkája után következő alkalommal Szentpétery Imre oklevéltani tanulmányát kívánjuk sajtó alá rendezni.

    A folyóirat célkitűzései közé tartozik, hogy az egyetemi oktatómunkában szintén felhasználható bizonyos módszertani kérdésekre is választ adjon: ennek megfelelően állítottuk össze a Bibliográfiai hivatkozások elkészítése című útmutatót (a 2. évfolyam 2. számában), mert tapasztalatunk, hogy sokszor ez az eleminek tűnő részletkérdés gátolja meg a formailag is pontos dolgozatok elkészítését. A Fons ezt az útmutatót egyben a lap jegyzetelési szabályzatának is tekinti, a szerzőket ennek alkalmazására kéri. Ugyancsak terveink között szerepel, hogy megszervezünk egy olyan konferenciát, amely egy új - részletes és jól használható - forráskiadási szabályzatot dolgoz ki. A szabályzat megjelentetését szintén vállaljuk, igény esetén akár külön füzet formájában is.

     A célkituzéseinknek megfelelő, de nagy terjedelme miatt a Fons számaiba be nem illeszthető dolgozatok és tanulmányok érdekében szeretnénk útjára indítani a Fons Könyvek sorozatát. Ebben forrásfeldolgozások, forrásközlések éppúgy helyt kapnának, mint segédtudományi munkák vagy az egyetemi oktatómunkában hasznosítható tan- és kézikönyvek.

    Az induló számban még csak az egyetemistákat és a pályakezdő diplomásokat jelöltük meg lehetséges szerzőinkként; azóta kibővítettük a kört: szerzőnk lehet bárki, aki a lap „profiljába” illeszthető dolgozattal jelentkezik, szívesen látjuk a cikkeket. Ugyanakkor fenntartjuk az alapeszmét is, és állandóan keressük azokat a cikkeket és tanulmányokat, amelyeket fiatal történészek, történészhallgatók készítettek.

    Az egyes évfolyamokban való könnyebb eligazodást kívánja segíteni az évenként összeállított és kiemelhető füzet formájában elkészített összesített tartalomjegyzék, valamint a Hely- és névmutató. Ez év végére elkészül a második évfolyam anyaga is.

    Lapunk egyelőre ingyenes, ezt az állapotot - a támogatásoktól függően amíg csak lehet - fenn kívánjuk tartani, mert esetenként éppen azok nem tudnák a Fons példányait megvenni, akik érdeklődnek utána. A kiadványt minden országos, megyei és szaklevéltárba, valamint az egyetemekre és főiskolákra eljuttatjuk. Ugyancsak megkapják folyóiratunkat az érdeklődő egyéb intézmények és magánszemélyek. A külföldi nagy közgyűjteményekbe - a harmadik évfolyam megjelenésével - juttatjuk el a folyóiratot.

Az anyagi lehetőségek

    Ma már minden kiadvány megjelentetésének egyik sarkalatos kérdése, hogy a szükséges pénzösszeget elő tudják-e teremteni, vagy éppen az anyagi források beszűkülése vagy megszűnése vet véget egy folyóirat történetének.

    A Fons eddig abban a szerencsés helyzetben volt, hogy legalábbis a nyomdaköltségeket mindig sikerült biztosítani. Induláskor azzal biztatták a szerkesztőséget, hogy csak az első három év nehéz, ha azalatt bizonyítja életképességét, úgy biztos jövője lesz. Először a Művelődési és Közoktatási Minisztérium és az ELTE Bölcsészettudományi Karának Hallgatói Önkormányzata, késobb a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány nyújtott eseti támogatást. Az első évfolyam végére sikerült megtalálni a máig legnagyobb segítséget nyújtó intézményt, a Nemzeti Kulturális Alap Levéltári Szakkollégiumát. Támogatásuk a nyomdaköltségek jelentős részét teszi ki. A harmadik évfolyam közepétől újabb segítőnk lett: két évi sikertelen pályázás után (és lassanként a reményvesztettség felé haladva) végre harmadszorra elnyertük a Soros Alapítvány anyagi támogatását, és ezáltal lehetőség nyílt arra, hogy a szerkesztőségi munkát ne saját zsebből fizessük, és hogy a szerzőinknek – ha nem is elégséges de – tisztességes szerzői díjat fizessünk. Alapelvnek tekintjük ugyanis, hogy az alulfizetett és anyagilag egyáltalán el nem ismert történészi szakmában a szellemi tevékenységet lehetőségeink függvényében díjazzuk.

    Külön megemlítendők a kollegiális támogatást nyújtó intézmények: a Magyar Levéltárosok Egyesülete főként erkölcsi segítséget ad és bevon minket a levéltáros szakmai eseményekbe. A Nógrád Megyei Levéltár immár másodszor ajánlott fel komolyabb összeget a lap megjelentetéséhez, legújabban pedig Győr-Moson-Sopron Megye Győri Levéltára és Székesfehérvár Városi Levéltára támogatta a folyóiratot anyagilag, önzetlen segítségük példaértékű. Jelentős könnyebbséget jelent számunkra a Budapest Fováros Levéltára és vezetője, dr. Varga László által biztosított lehetőség, hogy a levéltár nyomdájában készítik a Fonst. Pesti Márta reprográfiai vezető, Demeter Györgyi tördelő és a nyomda dolgozói gyakorlatilag társadalmi munkában készítik a Fons példányait, köszönetünk feltétlenül megilleti őket.

    Minden évben bízunk abban, hogy nagy támogatóink a következő alkalommal is méltónak tartanak bennünket az anyagi segítségnyújtásra. Sajnos azonban évről-évre növekszik azon intézmények és lapok száma, amelyek feladataikat csak alapítványi segítséggel tudják elvégezni, és ez sajnos a Fons esélyeit rontja. Ezt felismerve határozták el a lap köré csoportosuló egyetemisták és friss diplomások (Kenyeres István, Kis Péter, Kovács Tivadar Bertalan, Molnár Antal, Németh István, Reisz T. Csaba, Sarusi Kiss Béla, Sunkó Attila, Thoroczkay Gábor), hogy létrehoznak egy olyan alapítványt, melynek célja, hogy hosszú távon a Fons és a tervezett Fons Könyvek anyagi alapjait előteremtse. A 90 000 forintnyi kezdotokével létrehozott Fons Alapítvány nyitott, azt minden bel- és külföldi természetes és jogi személy támogathatja. Az alapítvány elnökének Pálffy Gézát, titkárának Petrik Ivánt választották.

*

    A Fons - úgy tűnik - lassan gyökeret ereszt a hazai történettudományi folyóiratok között. Büszkék vagyunk rá, hogy olyan jelentős történészek is idéznek bennünket, mint Kosáry Domokos, Györffy György, Szakály Ferenc. Bízunk benne, hogy valóban azzá válik a folyóirat, ami lenni szeretne: fons, vagyis kútfő a múlt kutatásához.

    1 A két hallgatói kezdeményezésről, a Fons születéséről és az első számról l. Oborni Teréz-Reisz T. Csaba-Kenyeres István: A Fons. Az egyetemi levéltáros hallgatók folyóirata. Levéltári Szemle 44. (1994) 2. sz. 106-108. Az első számot ismertette Kovács Tivadar Bertalan: FONS (Forráskutatás és Történeti Segédtudományok). Levéltári Közlemények 65. (1994) 1-2. sz. 228-229., illetve Katarína Schlenkerová: Fons (Forráskutatás és Történeti Segédtudományok). Genealogicko-heraldický Hlas 5. (1995) 2. sz. 45.; az első és második számot pedig Fazekas Csaba: A FONS első két számáról. Dimenziók. Felső-magyarországi szemle, 3. (1995) 1. sz. 128-129.

    2 A Szerkesztőség: Bevezető. Fons 1. (1994) 1. sz. A cikk megjelenésekor ez a szám még előkészületben volt, a megjelenés után egészítettük ki az oldalszámokkal.

Összevont tartalomjegyzék

1. (1994) 1. sz.
Bevezető (A Szerkesztőség) 1-2.
A történelem segédtudományai
Petrik Iván: Bevezetés Nagy Iván heraldikai kézirat-töredékéhez 3-8.
Nagy Iván: Czímertan, különösen tekintettel a magyar czímerészet történelmi fejlodésére (Közli: Petrik Iván) 9-30.
Közlemények
Németh István: A kassai követek jelentése az 1572. évi február-áprilisi országgyűlésről. I. rész 31-51.
Reisz T. Csaba: Egy elveszettnek hitt önéletírás — Lipszky János emlékirata 52-78.
Előadás
Pálffy Géza: Katonai igazságszolgáltatás a királyi Magyarországon a XVI-XVII. században 79-90.

1. (1994) 2. sz.
Előszó (A Szerkesztőség) 91-92.
A történelem segédtudományai
Thoroczkay Gábor: Az Anonymus-kérdés kutatástörténeti áttekintése (1977-1993). I. közl. 93-149.
Közlemények
Németh István: A kassai követek jelentése az 1572. évi február-áprilisi országgyűlésről. II. rész 150-177.
Németh István: A kassai követek útja a pozsonyi országgyűlésre 1572. január-július 178-185.
Sunkó Attila: Az erdélyi fejedelmi testőrség archontológiája a XVI. században 186-214.

1. (1994) 3. sz.
Bevezető (A Szerkesztőség) 215-216.
A történelem segédtudományai
Kis Péter: Fejérpataky László paleográfiai eloadásai a pesti egyetemen 217-224.
Fejérpataky László: Palaeographia (Közli: Kis Péter) 225-274.
Közlemények
Molnár Antal: Scardonai püspökök „ad limina” jelentései (1624-1648) 275-314.
Könyvismertetés
Gömbös Tamás: A szerzetes és lovagrendek címerei és viseletei (A protestáns egyházak jelképei, a szentek jelképes ábrázolása címerekben) (Ism.: Thoroczkay Gábor) 315-317.
Holló Szilvia Andrea: Budapest régi térképeken. 1686-1896. (Ism.: Reisz T. Csaba) 318-322.

2. (1995) 1. sz.
Barta Gábor emlékére (Pálffy Géza) 3-4.
Tanulmányok
Kenyeres István: A trencséni vár a XVI. században 5-72.
Közlemények
Török Enikő: Egy XVIII. századi polihisztor: Mikoviny Sámuel 73-89.
A XXII. Országos Tudományos Diákköri Konferenciáról (OTDK) 90.
Műhely
Bak Borbála: A történeti Magyarország földrajza (Természeti tájak és közigazgatás) 91-98.
Fórum
Pálffy Géza: Archontológiai kézikönyv vagy század eleji ismereteink összegzése? (Gondolatok Fallenbüchl Zoltán: Magyarország főispánjai. Die Obergespane Ungarns 1526-1848 című könyvéről) 99-111.
Könyvismertetés
„... im az clavist is megküldöttem ...” Mindennapok emlékei a Magyar Országos Levéltár kiállításán (Ism.: Németh István) 112
Hermann Róbert: A rendőrminiszter és a Zichy-gyémántok (Ism.: Fazekas Csaba) 113-114.
Melléklet
A FONS 1994. évi (I.) évfolyamának Tartalomjegyzéke, Resume, Hely- és névmutató 16 sztl.

2. (1995) 2. sz.
A történelem segédtudományai
Thoroczkay Gábor: Az Anonymus-kérdés kutatástörténeti áttekintése (1977-1993). II. közl. 117-173.
Forrásközlés
Molnár Antal: Pietro Massarecchi antivari érsek és szendrői apostoli adminisztrátor egyházlátogatási jelentése a hódolt Dél-Magyarországról (1633) 175-219.
Közlemények
Poprády Judit: A Magyarországi Németek Szövetségének története 221-258.
Műhely
A bibliográfiai hivatkozások elkészítése (A Szerkesztőség) 259-267.

2. (1995) 3. sz.
Tanulmányok
Kis Péter: „A király hubárója” (Ákos nembeli Ernye pályafutása) 273-316.
Forrásközlések
Reisz T. Csaba: Lipszky János levelei gróf Festetics Györgyhöz. Adalékok a Mappa Generalis Regni Hungariae c. térkép születéséhez 317-349.
Hermann Róbert: Temesvár ostroma 1849-ben — belülről és kívülről, akkor és utólag 351-373.
Kisebb közlemények - Családtörténet
Mészáros Kálmán: Két Csáky László halála (1698, 1708) 375-378.

3. (1996) 1. sz.
Tanulmányok
Gönczi Katalin: A középkori város a jogtörténet szemszögéből. Gondolatok a középkori városi jog vizsgálatának módszertanához 3-30.
A történelem segédtudományai
Miskei Antal: Ráckeve középkori pecsétje és címere 31-49.
Wenzel Gusztáv: Kováchich Márton György, Horvát István és Fejér György mint magyar történetmívelők (Közli: Soós István) 51-71.
Műhely
Soós István: Horvát István és a történeti segédtudományok 73-107.

3. (1996) 2. sz.
Közlemények
Sunkó Attila: „A Vár”. Rexa Dezső utcanévtörténeti kézirata 111-180.
Németh Ildikó: A soproni Laehne-intézet története 1853-1918 181-210.
Csikány Tamás: Gustav Herman mérnökkari alezredes emlékirata a Komáromnál létesítendő vasúti hídról 211-234.
Kisebb közlemények - Családtörténet
Mészáros Kálmán: A Nagyidai család II. Rákóczi Ferenc szolgálatában 235-245.
Könyvismertetés
Scripta manent. Ünnepi tanulmányok a 60. életévét betöltött Gerics József professzor tiszteletére (Ism.: Thoroczkay Gábor-Tusor Péter) 247-252.
Márfi Attila: Pécs színháztörténetének forrásai a Baranya Megyei Levéltárban (1949-1962) (Ism.: Lengvári István) 253-254.

3. (1996) 3. sz.
Tanulmányok
Miskei Antal: A budai szandzsák hászvárosainak társadalmi és népesedési viszonyai a XVI. század második felében 257-310.
Közlemények
Erdélyi Gabriella: Hieronim Laski konstantinápolyi jelentése egy Ferdinánd-párti főúr tollán. Megjegyzések a sztambuli tárgyalások (1527-1528) történetéhez 311-334.
Műhely - Demográfia
Bácskai Vera: „Karrier-migránsok”. A pesti és budai kézmuvesinasok összetétele 335-357.
Polyák Andrea: A szakképzetlen munkaerő bevándorlása Pestre a XIX. század második felében 359-375.
Melléklet
A Fons (Forráskutatás és Történeti Segédtudományok) 1995. évi (II.) évfolyamának Tartalomjegyzéke, Hely- és névmutató XVI l.