Főoldal Könyvespolc Társalgó Keresés Könyvajánló
Európai füzetek

 



Mihályi Gábor:

KIÉRT SZÓL A HARANG A TERROR HÁZA ELŐTT?



Végiggondolták Orbánék és az egybesereglett tüntetők, hogy kinek is állít emléket a Terror háza?

Nyilvánvalóan az Andrássy út 60-ban megkínzott, elpusztult áldozatokra kíván emlékezni , és nem a gyilkos pribékekre. Se Caraffának, se Haynaunak, se Hitlernek, se más tömeggyilkosnak az emlékére nem épült múzeum, őket az emlékező utókor viaszbábuként panoptikumban mutogatja.

Az ominózus épület a háború idején a nyilas terroristák háza volt. A háboru útán a politikai rendőrség otthona lett, s ott elsősorban a nyilas gyilkosok felkutatásával foglalkoztak. Akit elfogtak, annak bíróság előtt kellett felelnie és lakolnia a ténylegesen elkövetett bűneiért. Igaz, a belügyi szervek már a koalíciós időszakban is követtek el törvénytelenségeket, léptek fel nemcsak az új rend ellenségei, hanem a vélt, feltételezett ellenségek ellen is. Gátlástalan működésüket azonban akor még korlátozták a koalíciós partnerek, akiket mégis csak meg kellett győzni az eljárások törvényes voltáról.

Az Andrássy út 60 valójában a magyar demokrácia felszámolása után, 1949- ben vált újra a Terror házává. Csakhogy ekkortól fogva az áldozatok túlnyomó többsége kommunista volt. Csak fel kell lapoznunk az Orbán társaság kedvencének, Kiszely Gábornak a könyvét,

A tragédiák mint tudjuk a Rajk perrel kezdődtek, majd a katonai vezérkar, Pálffyék kerültek sorra. Már a Rajk per idején elkezdődött a baloldali szociáldemokraták letartóztatása, (Justus, Horváth, Schiffer, Szakasits, Vajda Imre. Marosán, Ries ) Kádárral az otthoni magyar párt vezetőire csaptak le

Az igazi jobboldaliak, akiket időben félreállítottak, többnyire megúszták a letartóztatást, az internálást. A terror ideológia alapja az osztályharc éleződésének sztálini elmélete volt. Miszerint minden bajn oka a vezetésbe befurakodott ellenség, vagyis minden gazdasági, politikai nehézséget az imperialista ügynökként leleplezett párt- és állami vezetőkre lehetett hárítani.

Emlékezetes a korabeli vicc.Kohnnál éjjel becsengettnek az ÁVH emberei. Mire Kohn azonnal közli: Bocsánat a párttag Kohn egy emelettel feljebb lakik.

Ha a diktatúra nem is szűnt meg, Sztálin halála után Nagy Imre kormánya felszámolta a terrort, a koncepciós perek gyakorlatát. A rémségek házának története 1953-ban véget is ért. Visszavedlett civil polgári lakóházzá.

Azonban az Andrássy út 60 ostrom alatti zsidó és keresztény, a sztálini idők többségéeben kommunista áldozatara emlékezni, emlékükre gyertyát gyújtani valóban közös nemzeti ügyünk lehetne.
Tartok attól, Orbánék nem így gondolják.

Mihályi Gábor

© Európai kulturális füzetek 1999-2006.   Minden jog a szerzőké illetve az örökösöké.