Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület, Budapest, Pf. 411, 1519 Fax: (1) 466 8866 Email: energia@c3.hu



Vajon újabb nukleáris projektbe kezd-e az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank Ukrajnában?

Közmeghallgatás Magyarországon az Espoo-i Egyezmény szellemében?


Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a nyugati atomlobby nyomásának engedve, kormánygaranciákkal kíván hitelt nyújtani két nyugat-ukrajnai - tehát hazánkhoz közel eső - nukleáris-blokk, Hmelnyickij-2 és Rivnye-4 (H2/R4) befejezéséhez. A két erőmű - Mohihoz hasonlóan - újabb példája lesz a szovjet és a nyugati atomtechnológia bizonytalan kimenetelű összeházasításának.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a szomszédos Szlovákiában épülő mohi atomerőmű esetében egyszer már csődöt mondott. Miután a hitelezô által elôírt kritériumokat a szlovák kormány nem tudta teljesíteni, így elállt a hitelfelvétel lehetôségétôl. A Bank most újabb nukleáris terveket szövöget Ukrajnában, a csernobili atomerőmű kiváltásának álcázva. Ezek azonban inkább a nyugati atom-lobby érdekeit szolgálják mintsem a térség nukleáris biztonságát vagy az ukrán energiaszolgáltatás fejlesztését.

Az EBRD által 1997-ben létrehozott Független Szakértői Bizottság gazdaságtalannak ítélte a két, korábban pénzhiány miatt félbehagyott atomreaktor befejezését. A Bizottságot azzal a céllal hozták létre, hogy elbírálja: a kérdéses elképzelés valóban a legalacsonyabb költségű megoldás-e Ukrajna számára. Annak ellenére, hogy a Bizottság határozottan ellenezte a két reaktor befejezését, újabb tanulmányok készültek, amelyek sokkal pozitívabb képet festenek a beruházás gazdaságosságáról. Tekintve, hogy a Független Szakértôi Bizottság megbízatása egyértelmű volt, következtetései pedig félreérthetetlenek, a nemrég készített tanulmányok komoly gyanút keltenek azzal kapcsolatban, hogy a Bank vajon csakugyan tárgyilagos és elfogulatlan álláspontot akar-e kialakítani ebben a kérdésben.

Emellett a biztonságos üzemeltetés feltételei sem adottak, mint ahogy egész Ukrajnában nem azok. Hmelnyickij karsztos területre épült, ahol a talaj gyakori megrepedéseit egyszerűen nagy mennyiségű beton beöntésével próbálják kezelni, Rivnyében pedig a folyó nyári vízhozama gyakran nem elegendô a hűtôközeg pótlásához. Az erôművek nem teljesítik a Bank által támasztott négy feltételt sem - biztonságosság, gazdaságosság, legkisebb költség, szakmai színvonal.

"Ha a Bank rendes pénzeszközeit ilyen (nukleáris) vállalkozásokba fektetjük, " - mondta Jacques de Laroisier, a Bank elnöke az EBRD 1996-os londoni közgyűlésén - "akkor azon kívül, hogy megköveteljük a veszélyes reaktorok leállítását, a következő négy feltételt kell még szem előtt tartanunk:

ˇ először is, ha pénzt fektetünk bármely atomerőműbe, a legmagasabb fokú biztonsági követelményeket kell érvényesítenünk,

ˇ másodsorban, a kérdéses tervezetnek pénzügyi szempontból meg kell állnia a lábán,

ˇ harmadsorban - és listám mindegyik pontja egyformán fontos -, a megvalósítandó tervezetnek egyértelműen a legkisebb költségű változatnak kell lennie,

ˇ végül, de nem utolsó sorban pedig, a feltételezett atomerőművet működtető szervnek kiváló szakmai színvonalon kell állnia, és képesnek kell lennie arra, hogy a reaktorokat hosszú távon is sikeresen működtesse, ahhoz, hogy bankunk, mint a vállalkozás egyik költségviselője elégedett legyen."

Az Espoo-i Egyezmény - amelynek alapvető célkitűzése az országhatáron átterjedő jelentős káros környezeti hatások megelőzése, csökkentése, ellenőrzése - része a Bank által megkövetelt jogi eszköztárnak. Az egyezmény értelmében az ukrán állam, mint a beruházás megvalósítója, köteles értesíteni a magyar kormányt tervéről és lehetőséget biztosítani a magyar lakosságának is arra, hogy az kifejtse véleményét a két reaktorral kapcsolatban. A fentiekre hivatkozva több hazai civil szervezet a kormánynál, az EBRD-nél és az ukrán hatóságoknál kezdeményezte hazai közmeghallgatás szervezését,. A Környezetvédelmi Minisztérium pozitívan reagált a levélre: "Álláspontom szerint amennyiben az ukrán kormány valóban úgy döntött, hogy befejezi e két erőművet, és az EBRD hajlandó ennek finanszírozására, akkor a levelében javasolt dokumentáció kérés és a közmeghallgatás szervezése teljesen jogos és indokolt" Dr. Pepó Pál.

Ezzel párhuzamosan más országok állampolgárai és kormányai is jelezték szándékukat közmeghallgatások szervezésére. Így például Ausztria, Csehország, Bulgária sőt a távolabb eső Hollandia is szeretné ha állampolgárainak lehetősége nyílna a tervek megtárgyalására.

Dr. Illés Zoltán, a Környezetvédelmi Bizottság elnöke ígéretet tett egy ideiglenes különbizottság felállítására a témában. Kíváncsian várjuk ennek felállítását és tevékenységük eredményét a leendő közmeghallgatással kapcsolatban is.