FÖLDRAJZI, TERMÉSZETI ADOTTSÁGOK
 Bakonysárkány térképe   A község Fejér megyével érintkezve a megye déli határán, a Bársonyos nevû kistáj (Dunántuli-középhegység, Vértes-Velencei-hegyvidék) DNY-i sarkában fekszik. Közlekedésföldrajzi helyzete kimondottan elõnyös: a Komárom-Székesfehérvár vasútvonalon, a Tatabánya-Pápa vasúttól (Kisbértõl)  9 km-re fekszik. A 81-es fõút óvatosan elkerüli a települést. Mind Mór - 10 km -, mind Kisbér - 9 km - többféle módon is könnyedén elérhetõ.
 
    Domborzatilag alacsony domblábi háton, 200 m körüli magasságban, részben a Bakony, részben a Vértes lankáin fekszik, a Móri-árok tektonikus vonalának északi végzõdésénél.Területérõl északra és délre is indulnak patak völgyek. Kielégítõ vízbázis hiányában a község ivóvízvezetékében tatabányai karsztvíz folyik.
 
    Felszínalkotó kõzetei közt homokkõ, agyagmárga, kavics és homok is elõfordul. Természetes nõvénytakarója a - kelet felé ma is megtalálható - cseres kocsánytalan és cseres molyhos tölgyes. Talajai közül a leggyakoribb az agyagbemosódásos barna erdõtalaj.
 
    Éghajlati szempontból a nedves kontinentális terület, mérsékelten hûvös és mérsékelten száraz változata jellemzi. Évi középhõmérséglete 9,6 C, az éves cspadékátlag 650 mm. Az uralkodó szél iránya Ny-ÉNy-i.