Tűzfalfestészet

Az ajtókkal, ablakokkal át nem tört falak tűzvész esetén jó szolgálatot tesznek. Megakadályozhatják, hogy a tűz átterjedjen a szomszédos házra. Ám mikor magukban árválkodnak, lehangoló látványt nyújtanak. Budán a Krisztina körutat kiszélesítették, a keskenyebb útszakasz utolsó házának tűzfala pucéran maradt. Máshol a bombázások, vagy a döledező házak lebontása miatt foghíjtelkek keletkeztek. Talán csak ideiglesen, 10, 20 vagy 50 évre. Az építészek többsége nem szereti ezeket a hézagokat, de tény, hogy a Belvárosban lassan eltűnnek a szabad terek, ezért sok lakó örül, hogy levegősebb a környék, többet lát a felhőkből. A málló vakolatú tűzfalakat mindenesetre jó lenne eltakarni. Üdítő látvány az a kerthelyiséget határoló budai tűzfal, amelyet növényekkel futtattak be. Sok türelem kellett hozzá, és a legfelső néhány méter még így is csupasz maradt.

A tűzfalak hasznosításának leggyakoribb módja, hogy óriásplakátokat tesznek rájuk. legtöbbször ízlésteleneket és butákat, olyanokat amilyenek az óriásplakátok lenni szoktak. De ha szépek és szellemesek lennének, akkor sem mutatnának jól a tűzfalakon.

Bezzeg nyugaton! - szoktuk mondani ha kell, ha nem. Ezúttal egy magyar házaspár franciaországi élményére tényleg érdemes odafigyelnünk.

Robert Nicolette, építész

Álltunk a kocsival egy piros lámpánál, és velünk szemben egy épület, ami teljesen szokványosnak tűnt a többiek mellett, amikor furcsa alakokat pillantottunk meg az erkélyen, akik ilyen jelmezben voltak. És mondja a férjem, hogy: "Te! Itt valamit filmeznek!" És aztán csak nézzük, nézzük. Egyszercsak megkérdeztem: "De miért nem mozognak?"

Kiderült, hogy az alakok - akárcsak a 800 négyzetméteres tűzfal legapróbb részletei - festve vannak. A Lyoniak freskója annyira belesimul a Saóne-parti városrész hangulatába, hogy elsőre a járókelők sem veszik észre a csalást. Alaposabban szemügyre véve persze látszik, hogy a 30 lyoni híresség - akik a Krisztus előtti X. századtól napjainkig felidézik Lyon történetét - aligha lehetnek igaziak. De, hogy a földszinti üzletek ajtajában ki a valódi és ki a festmény, azt még 10 méterről is nehéz megmondani.

A lyoni művészcsoport 20 éve alakult, és ma már az egész világon festi a tűzfalakat. Mindig a hely szelleméhez alkalmazkodnak. Egy unalmas lakótelep tűzfalára nem lenne értelme becsapásképpen unalmas lakótelepi ablakokat festeni. Ott éppen valami játékos, izgalmas képre van szükség. Ám igazi specialitásuk mégis a nézők átverése.

Róbert Nicolette, építész

Ezt a fajta technikát - tehát amikor egy egy homlokzatot imitálnak - ezt úgy hívják, hogy trompe-l'oeil. Ez szószerint annyit jelent, hogy szemet becsapó, mi talán úgy fordítanánk, hogy "szemfényvesztő", hallottam már azt a kifejezést is, hogy "illúziófal".

A tűzfalfreskóknak Lyonban már történelmük van. A Lyoni takácsokról elnevezett híres szemfényvesztő művet 1987-ben festették. Annak idején a járókelők észre sem vették, hogy nem valódi ablakok alatt sétálnak, ezért afigyelem felkeltésére utólag bábfigurákat festettek az ablakokba. 10 év alatt a festmény megkopott, a városrész megújult. A képet tavaly átfestették. Az 1200 négyzetméteres kép szerkezetét megőrizték, de a házak a festményen is modernebbek lettek.

Az óriási fal igényes befestésére Franciaországban sem voltak elegendőek a közpénzek. Ám a reklámozás módja sokat változott. 1987-ben a reklámügynökség még ragaszkodott hozzá, hogy ha ők fizetik a festést, cserében a tűzfal alján hagyjanak meg egy sor óriásplakátot. 10 évvel később az új festéshez boldogan járult hozzá az az autógyár, amelynek autójába a festményen rakodnak.

Róbert Nicolette, építész Amikor ezt a lyoni freskót láttam, már akkor rögtön a szemem előtt kezdett lebegni a Kálvin téri néhány tűzfal, és rögtön tudtam, hogy ez nekünk kell.

A magyar építész sürgősen felkereste a francia céget, akik ezúttal is meglepetéssel szolgáltak. Levettek a polcról egy kész tanulmánytervet, ami a Kálvin téri tűzfalakra készült. Ugyanazzal az igényessséggel, ahogy a világon mindenhol dolgoznak. A megvalósításból nem lett semmi, mert a Kálvin téri házakat állítólag lebontják, vagy eléjük építenek. De az sem kizárt, hogy minden marad a régiben.