Újabb csapás

Alig néhány hónapja, novemberben jártunk a Nagyvárad melletti Püspökfürdőn, hogy bemutassuk a híres hévízi tündérrózsát. Azt a növényt, amelynek sorsáért Ady Endre már a múlt század végén aggódott.

Pusztul a lótusz

A Nymphea thermalisból
- Amint tudósítónk jelenti -
Néhány év múlva csokrot nem köt
Nagyvárad táján senki, senki! ...

Venczel Márton, biológus, Körösvidéki Múzeum, Nagyvárad

A tündérrózsát először Kitaibel Pál pillantotta meg és írta le a tudomány számára, a mai aktuális fajnevét viszont Tuzson János adta 1907-be Nymphea lotus varietas thermalis néven. Ez egy olyan tündérrózsa faj, amely nem sokban különbözik a Nílus deltájában élőtől - azért is tartják változatnak - és a különbséget valószínűleg a sajátos élőhelye adja, tehát ez a hévizi környezet.

Néhány hete rossz hírt kaptunk Nagyváradról. Félő, hogy minden eddiginél súlyosabb szennyezés éri a sok viszontagságot túlélt tündérrózsákat.

Venczel Márton

A gyerekszanatórium fűtési rendszerében történt hiba, a az ellátó rendszer tartályából, illetve vezetékeiből nagyobb mennyiségű gázolaj ömlött a talajba, és ez folyamatosan beszivárgott a Pece folyásába a főforrástól mintegy 100- 150 méterre .És természetesen ez szennyezte az ottani élővilágot, aminek a következményei majd a közeljövőben illetve a távolabbi jövőben lesznek láthatók.

dr. Marosi Anna, biológus

Hogy ők nem tudták ezt felmérni, hogy kevesebb az olaj! Valahol elvész. Ez nem máról holnapra, ez egy vagy két év óta ömölhet.

Ezt a keresztsáncot most a tegnap csináltam. Eddig nem jutott eszébe senkinek.

Az árokban a gázolaj egy része összegyűlik, és a meghibásodott tartály mellől is megpróbálják kiszivattyúzni a gázolajat, de sajnos a talaj nagy mélységben átitatódott a szennyeződéssel.

dr. Venczel Márton

Az a veszélye, hogy ez a gázolaj a talajból fokozatosan beszivároghat a főforrás tájékába, ahol a hévizi tündérrózsáknak a javarésze él.

A mostani szennyezés ismét ráirányította a figyelmet arra, hogy ha nincs gazdája a területnek, nem lehet a növényritkaságot megőrizni. Itt lenne az ideje, hogy a Nagyváradi Múzeum nekifoghasson régi terve valóra váltásának. Ha a tó körül létrejön a szabadtéri falumúzeum, a Körösvidéki Múzeum munkatársai nemcsak a terület őrzéséről, de szakszerű kezeléséről is gondoskodni tudnak majd.

(Tóth Ágnes és Villányi Zoltán nagyváradi tudósítók felvételeinek felhasználásával)