Kihalások egykor és ma

A Magyar Természettudományi Múzeum mamutjával műsorunkban már találkozhattak. Ott voltunk, mikor meleg bundába öltöztették. A jó öreg mamut most megint szerephez jut.

Mirelitmamut. Ez a címe a jégkorszakokkal és általában a földtörténeti korokkal foglalkozó játszóháznak. A dunakeszi iskolásokkal végigjártuk a Kihalások című kiállítást is, amely jövő év őszéig várja a látogatókat. A téma időszerűségét talán nem kell magyarázni. Ma is nagy számban tűnnek el állat- és növényfajok. Mindörökre.

Gadó Gy. riporter

Mi az ami közös lehet a százmillió évekkel ezelőtti és a mostani kihalásokban?

Pálfy József, földtörténész

Ennek bemutatására, ennek illusztrálására építettük az egész kiállításunkat fel. Úgy gondolom, a fő üzenet abban áll a mai ember számára aki szembesül ezzel a problémával, hogy ezt ma is és a múltban is drasztikus , komoly, nagy környezetváltozások okozták.

Bemutatjuk ebben a kiállításban az élővilág történetét,kihegyezve arra a néhány, időben viszonylag szűk időszakra amikor tömeges kihalási események következtek be..A legnagyobb ilyen a permi időszak végén mintegy 250 millió évvel ezelőtt következett be.Ekkor a fajoknak mintegy 95%-a tűnt el.Ha belegondolunk ez rettenetesen nagy szám.

Narrátor

Óriási megrázkódtatás volt ez a Föld élővilágának. Egész állatcsoportok tűntek el, vagy váltak jelentéktelenekké, de az élet folytatódott.

Katus Magdolna a gyerekek gyűrűjében

Megérkeztünk a földtörténeti középkorba, amelyik kb. 250 millió évvel ezelőtt kezdődött, és 65 millió évvel ezelőtt ért véget. A tengerekben ezek az óriási házaspolipok uralkodtak, tehát amoniteszek élték virágkorukat, míg a szárazföldön a mindenki által kedvelt dinoszauruszok.

Csáki Tamás, általános iskolás Dunakesziről

A dinoszauruszok nagyon érdekelnek, mert jó lenne, ha lenne otthon egy mellettem, dehát sose lehet tudni.

Kócsa Krisztián, dunakeszi iskolás

Hát mondjuk a dinoszauruszok ha még mindig élnének, hát lehet, hogy mivel húsevők, úgyhogy elpusztítanák a háziállatokat, meg hát lehet, hogy embert is ennének, és az nem valami jó lenne.

Katus Magdolna

Nemcsak dinoszauruszok éltek, hanem óriási repülő hüllők. Nézzétek meg ezt a madarat! Húzd meg, aztán engedd el! (a repülő hüllő lengeti szárnyait) Képzeljétek el, hogy ez a madár nem ekkora volt, hanem körülbelül 12 méter.

Pálfy József, földtörténész

A kiállítás építése során nagyon is igyekeztünk a gyerekekre gondolni, hiszen ők alkotják látogatóink 60-70 %-át iskolás csoportok, családok. A gyerekek nagyon szeretik az őslényeket.

Amit nem tudnak, és szeretnénk hogyha innen hazamenet elgondolkoznának rajta, hogy a földtörténetben ezek a kihalási események sokszor nagyon szűk, nagyon rövid időszak alatt történtek és nagyon nagyon drámai események voltak.

A mai kihalást valószínüleg mi magunk okozzuk, az ember által előidézett környezetváltozás.

Katus Magdolna

Ezzel a hosszú szalaggal most megpróbáljuk modellezni a föld történetének eseményeit. Itt a végén az egyik gyerek majd elindul arrafelé, és kiderül, hogy ez egy 46 méteres szalag. A föld kora 4600 millió év. Tehát hogyha elindulunk arra, megtudjuk, hogy a föld eseményei hogyan zajlottak le.

Narrátor

Tamás, a dinoszauruszok barátja egyre csak távolodik, a kötél meg még mindig ezüst színű. A földtörténeti őskorban járunk. Alig 6 méter marad a zsinórból, mire megváltozik a színe.

Katus Magdolna

Itt kezdődik a barna, a földtörténeti ókor, kb. 570 millió évvel ezelőtt. Aztán jön a földtörténeti középkor, a dinoszauruszok kora, és a végén az utolsó 1 méteren belül, az utolsó 65 centiben az ember kora is, és a földtörténeti újkor.

Narrátor

A játszóházakat pedagógiai ismeretekben is jártas természettusósok vezetik, de a kiállítást kidolgozó őslénytanosoknak is újfajta erényeket kellett felcsillantaniuk.

Pálfy József

Számomra valóban nagyon nagy élmény de egyben nagyon nagy kihívást is jelentett, hiszen eddigi pályafutásom jelentősebb részét kutatással töltöttem, ha nem is csak a szoba mélyén de terepen magam is ősmaradványok után kutatva a kőzetekben.

Számomra merőben új dolog volt, ezt a nagyközönség számára érthető formában tálalni. Remélem, hogy az alkalmazott látványelemek segítségével ez sikerült is.

Kócsa Krisztián, Dunakeszi

Szerintem az állatok, hogyha eltűnnének, hát akkor mi is táplálék nélkül maradunk, és hát akkor lehet, hogy az emberiség is kipusztul. Az érdekesebb állatokat azokat meg is lehet figyelni és még az is - hát egy jó szórakozás. Hát nekem mondjuk hiányoznának.