Rémisztő számok

Thaiföld partjain a mangrove erdők nélkül egykor el sem lehetett képzelni a tengerparti élővilágot. Ma a kiirtott erdők helyén kilométereken át garnélarákot tenyésztenek.

Ez csak egyetlen példa. A természetes élővilág az emberi faj munkája nyomán bolygónk jelentős részén elpusztult. A WWF szakértői fontosnak tarották, hogy miután a természet maradékainak állapotát világszerte felmérték, a rombolás mértékét számszerű adatokkal is meghatározzák. Az úgynevezett Élő bolygó index azt mutatja meg, hogy az emberi beavatkozás az elmúlt 25 évben milyen mértékben károsította a természetet.

Dr. Jorgen Randers, a WWF Nemzetközi Irodájának igazgatóhelyettese

A számok szomorú tényekről tanúskodnak. Nemcsak arról, hogy a természet bajban van, de arról is, hogy a pusztulás gyorsabb, mint gondoltuk. 1970 óta a természet egyharmada eltűnt. Pedig ez csak egy nemzedéknyi idő.

Az Interneten bárki leolvashatja az erdők, édesvizek, és tengeri ökoszisztémák pusztulásának adatait. Hogy csak egyetlen példát említsünk, az édesvizi fajok száma az elmúlt 30 évben átlagosan felére csökkent. Az Élő bolygó index mostantól kezdve folyamatosan nyomon követi majd bolygónk egészségének romlását vagy javulását.

Jonathan Lot, a WWF munkatársa, egyik kezdeményezője volt az élő bolygó index bevezetésének.

Maga az a tény, hogy egy mérőszámot tudunk megadni, fontos újdonság. Ugyanúgy, ahogy a Dow Jones Index a New York-i tőzsde változásait mutatja, ez a szám a föld természetes élővilágának állapotát jellemzi.

Thaiföld csak egy ország a sok közül, melynek természetes erdői, édesvizei és tengeri ökoszisztémái súlyosan elszegényedtek. Hogy a tengerparti mangrove erdőknél maradjunk, több oldalról érte őket támadás. A garnélarák tenyésztés, az idegenforgalmi fejlesztés és az ipari szennyezés mind-mind kemény csapást jelentettek. A mangrove erdők leglátványosabb állatai talán a makákók, de velük együtt sok más állat- és növényfaj került veszélybe. Sokkal többről van szó, mint a mangrove fák pusztulásáról, végső soron az összetett tengerparti ökoszisztéma megmaradása a tét.

A WWF Élő bolygó indexével jellemzett rombolás jó részét Délkelet-Ázsia hatalmas, terjeszkedő városai okozzák. Az óriási népességből és a nyugati életstílus átvételéből egyenesen következik a természetpusztítás.

Ám bolygónk élővilágát legdurvábban a nyugati világ fogyasztási szokásai teszik tönkre. A WWF-fel együtt számos tudós is abban bízik, hogy az Élő bolygó indexet a természetvédelmi szakemberek mellett a politikai döntéshozók is egyre inkább kénytelenek lesznek munkájuk során számításba venni.

Ghillean Prance professzor, a londoni Kew Gardens igazgatója

A különösen veszélyeztett területek világosan kirajzolódnak. Remélem, hogy az Élő bolygó index riasztó adatai az esőerdők, óceánok és édesvizi ökoszisztémák érdekében cselekvésre ösztönzik a világot.