BOCS Homepage


Nigéria : Imával kelepcébe csalni

A muzulmánok uralta északon napirenden vannak a keresztények és muzulmánok közti véres összecsapások. A keresztények helyzete szociálisan és a törvény elõtt is hátrányos. Az emberi jogi aktivistákra hosszú börtönbüntetés vagy halálos ítélet vár.

1982-tõl 1996-ig Észak-Nigériában 18 nagy véres összecsapás robbant ki keresztények és muzulmánok között. Több mint ötezer – fõleg keresztény – nigériait megöltek, sok templomot és mecsetet leromboltak. Egyedül az északi Kaduna szövetségi államban legalább 600 keresztényt gyilkoltak le, 193 templomot fölégettek és 1 milliárd Ft értékû egyházi tulajdont elpusztítottak. Abacha tábornok diktatórikus rendszere az „oszd meg és uralkodj" elve alapján alig avatkozik be az összetûzésekbe. A megosztott nép gyengeségét kihasználva sikerült megszilárdítania hatalmát.

Betiltott körmenet

A túlnyomórészt muzulmánok lakta Észak-Nigériában hátrányosan megkülönböztetik a keresztény munkavállalókat, nem engedélyezik nekik tévé-, illetve rádióadások vételét. Elhunyt hozzátartozóikat nem temethetik el méltó módon. 1997 elejétõl titkosügynökök keresik fel azokat a keresztény közösségeket, amelyek nem tettek eleget a kormány által követelt regisztrációs elõírásoknak. Mûködési engedélyük megléte és templomuk pénzügyi helyzete felõl faggatják a lelkészeket és gyülekezeti vezetõket. Aki nem tudja bemutatni a követelt okmányokat, azt elûzik, templomát elpusztítják.

Tavaly egy muzulmán kapitány katonai jármûvével eltorlaszolta a virágvasárnapi körmenet útját. Amikor a hívek kérték, hogy álljon félre, a kapitány parancsára többeket letartóztattak és megostoroztak. Néhány keresztényt csak napok múlva engedtek el.

Kizárólag az egyház által fenntartott iskolákat arra kényszerítenek, hogy muzulmán tanárokat alkalmazva iszlámot oktassanak. Kwara szövetségi állam három baptista iskoláját ideiglenesen be kellett zárni, mert 1996 márciusában megtagadták a rendelkezés végrehajtását. Az elnyomás legjobban a keresztény többségû Ogoni tartományt sújtja. Lakói túlnyomórészt földmûvesek, akik kártérítést követelnek a Shell és Chevron olajkitermelõ óriáscégektõl, illetve a kormánytól tönkretett földjeikért és halászterületeikért.

Ima helyett börtön

1995. december elején azok a lelkészek, akik az Ogoni Nép Túléléséért Mozgalom (MOSOP) tagjai, meghívást kaptak egy december 28-án 11 órakor tartandó imatalálkozóra. A meghívottak gyanútlanul meg is jelentek. H. lelkész: „Amikor beléptünk, a templom üres volt. Alighogy összegyûltünk, fegyveres katonák tartóztattak le bennünket."

Ogoni 1995-1996-ban egyházi események színhelye volt. Megemlékeztek az 1995. november 10-én kivégzett 9 MOSOP-tagról – köztük a mozgalom vezetõjérõl, Ken Saro-Wiwa íróról is. A gyûlést erõszakkal feloszlatta a katonaság és a rendõrség. A feketébe öltözötteket (utcai járókerõket is) – a gyászolók iránti együttérzés vádjával – zaklatták és letartóztatták.

Az ogoni istentiszteleteken civilruhás biztonsági ügynökök figyelik a szentbeszédeket. Sokszor közvetlenül a szószékrõl rángatják le a lelkészeket, bebörtönzik és megkínozzák õket. A hívõk kizárólag a vasárnapi istentisztelet idejére léphetnek a templomba. A „Daughters of Charity" (Irgalmasság Lányai) katolikus segélyszervezetnek be kellett szüntetnie itteni mûködését.

A hatalmat kritizáló helyi lelkészeknek, illetve gyülekezeti vezetõknek Nigéria más területeire vagy külföldre – legtöbbször a szomszédos Beninbe – kell menekülniük. Az ENSZ Menekültügyi Fõbiztossága (UNHCR) szerint legalább 100.000 ogoni él számûzetésben.

Nõk állnak a helyükre

A keresztény Rebecca Ikpe és Christina Anyanwu tiltakozott az emberi jogok durva megsértése miatt. 1995. május 31-e óta Anyanwu (47 éves) – a „Sunday Magazine" fõszerkesztõje – börtönben van. Büntetését – amely elõször életfogytiglan volt – a külföld nyomására 15 évre csökkentették. Anyanwu publikálta a vád alá helyezettek névsorát és az önkényesen letartóztatott másként gondolkodókkal szembeni bánásmód részleteit. Mindkettõjüket egy állítólagos puccs elõkészítésével vádolják.

Rebecca Ikpét – a városi közigazgatás munkatársát – azért tartóztatták le, mert védelmébe vette az állítólagos puccs elõkészítésével vádolt sógorát. 1995 júliusában õt is 15 évre ítélték.

A két asszony sorsa jól példázza a sok száz nigériai lelkiismereti fogoly helyzetét. Mindkettõjük állapota aggasztó.

Anyuwu szervezete egy korábbi malária-megbetegedés következtében legyengült; Ikpe szívbeteg. Ételt naponta egyszer kapnak, orvosi ellátást szinte soha. Rokonaik csak havonta látogathatják õket. Levél, illetve bármilyen irodalom börtönbe juttatása tilos, ügyvédet pedig a közelükbe sem engednek.

Dear General,

It is highly disturbing that Christians, particularly those in the North, are discriminated against in the enjoyment of many rights, including those of employment and ensuring the proper burial of relatives. Over 5,000 people have died in conflicts between Christians and Moslems since 1982, yet the Nigerian authorities take little action against those fomenting such violence. The Nigerian authorities' suppression and lengthy imprisonment of individuals committed to human rights, including „The Sunday Magazine" editor-in-chief Christine Anyanwu the civil servant Rebecca Ikpe, is a further matter of grave concern.
We urge you to immediately ensure the rule of law and the guarantee of the rights contained in the U.N. Universal Declaration of Human Rights as well as the release of all prisoners of conscience.
Yours sincerely and respectfully,


__________________________       __________________________
       Place, date (hely, dátum)                        Signature (aláírás)

Súlyosan aggaszt, hogy a keresztényeket – különösen északon – hátrányosan megkülönböztetik munkavállalásukat és elhunyt hozzátartozóik méltó eltemetését illetõen. 1982 óta a keresztények és muzulmánok közti konfliktusokban több mint 5000 ember halt meg, miközben a nigériai hatóságok semmit sem tesznek az ellenségeskedés szítói ellen. Ez az elnyomás és az emberi jogok iránt elkötelezettekre – mint C. Anyanwu és R. Ikpe – mért súlyos börtönbüntetések további aggodalomra adnak okot.
Kérjük Önt – az ENSZ Emberi Jogok Nyilatkozatának megfelelõen – haladéktalanul biztosítsa Nigériában a jogállamiság feltételeit és azonnal bocsássanak szabadon minden lelkiismereti okból elítéltet.


Követeld az elnyomás megszüntetését Nigériá-ban!