Szudán/Eritrea
Víz a szomjazóknak

A vízhiány következtében Gash Barka (Eritrea) menekülttábor lakóinak életereje napról-napra csökken. A CSI két ivóvízkút fúrási költségeit finanszírozta, ezzel segítve a fõleg szudáni menekülteken. Gabriele Enderby, a CSI-Németország munkatársa is részt vett a munkálatokban.
Jelenleg mintegy ötezer ember él a Gash Barka-i menekülttáborban. Túlnyomó többségük szudáni, akik hazájuk kíméletlen iszlám rezsime elõl szöktek el. Végtelennek tetszõ, kimerítõ gyaloglás után érkeztek ide az ország minden részébõl. Egy errefelé honos, fûhöz hasonló növénybõl kör alaprajzú kunyhókat építenek maguknak. A menekültek házai kb. két négyzetkilométernyi napszítta, sivatagi homokos területen szóródnak szét, ahol csak tüskés bokrok és egy-két szívós növény képes életben maradni.
Aki a szabadban kénytelen dolgozni, az is minél hamarabb igyekszik annak a néhány fának az árnyékába húzódni, amelyik kibírja ezt a pokoli hõséget. Az eritreai nyárban a Gash Barka-i síkság tüzes kemencéhez hasonlít: a nappali hõmérséklet 40 °C fölött van és éjszaka is alig csökken. Gash Barka Eritrea egyik legtikkasztóbb vidéke.

Kereszt a tetõkön

A menekültkunyhók csúcsos tetején kis keresztek jelzik: itt keresztények élnek. Egyikük Georges, Szudánból menekült gyülekezeti vezetõ, aki keresztény hite miatt nem kapott munkát és most nem tudja eltartani a családját. Hat hónapja él a táborban: "A gyerekeim betegek, és alig van gyógyszerünk. Sok családnak kellene sürgõsen gyógyszer."
Ireneo két évet töltött már a menekülttáborban. Muzulmán, mégis menekülnie kellett a khartumi iszlám hatalom elõl. Sok hozzá hasonló földmûves sorsára jutott: ültetvényét önkényesen kisajátították. A föld kellett a rezsimhez hû embereknek.
Ireneo gyalog menekült Eritreába, mivel nem tudja táplálni feleségét és három gyermekét.

Mennyi egy ember vízigénye?

Gash Barkában egy ember napi vízszükséglete (beleértve az iváshoz, tisztálkodáshoz és minden egyébhez használt vizet) 8-10 liter között van. Ez éppen megfelel a Világegészségügyi Szervezet (WHO) minimum-ajánlásának. A menekülttáborok lakóinak azonban be kell érniük négy liter/nap mennyiséggel: ennyi jut összesen ivásra, fõzésre és mosásra. Az élethez nélkülözhetetlen folyadékot naponta szállítják tankerekkel a közeli városból.
Összehasonlításul: egy svájci átlagember napi vízfogyasztása kb. 180 liter (WC, fürdés, zuhanyozás, mosás, mosogatás, ivás, fõzés, stb).
A folytonos vízhiány gyöngíti a menekültek szervezetét, akik egyre fogékonyabbak a különféle betegségekre. Ugyanakkor növekszik a fertõzés veszélye is, mivel a tartályokon kívüli víz minõsége sokszor rossz: a Gash Barka-i síkságon egyedül a CSI ásatott mély kutakat, mert az ún. felszíni víz nem olyan tiszta, mint a mélyen fekvõ sziklák forrásvize. Ezért a gyerekeknél nem ritka a gyomor- és bélfertõzés.

Élet a mélybõl

A menekülttáboron túl a szikkadt talajon akácok és bokrok zöld csoportja jelzi a kiszáradt folyómedret, amely alatt vízér sejlik. Vízmérnökünk, Richard Walters ennél a pontnál állíttatja föl a fúrótornyot. Ez a kút fog tiszta ivóvizet adni a menekülteknek.
A csoport már hajnali szürkületben munkához lát, hogy elkerüljék a déli nap perzselõ hevét. Hat órával késõbb, 54 méteres mélység elérésekor a fáradt munkások szünetet tartanak. Vizet ugyan nem találtak, de a fenékrõl felhozott kõzetminta - amelyet Richard Walters megvizsgál - igéretes: fekete-fehér, lyukacsos - ahogy a bennszülöttek nevezik -, "só-bors" szikla, amely könnyen jelezhet vizet!
Nem sokkal napnyugta elõtt, egyszerre kiáltás hallatszik: víz!
A fúróhegy ekkor 70 méteres mélységben áll. Az érbõl napi 40.000 liter vizet tudunk felhozni. A kémiai elemzés megerõsíti, hogy a víz friss, édes és jó minõségû. A második fúrás újabb 40.000 liter hozamot jelent. Dr Omer Nur el Daeiem - számûzetésben élõ szudáni politikus, a korábbi kormány tagja - becslése szerint a következõ hónapokban a menekültek számának megkétszerezõdése (esetleg háromszorozódása) várható a szudáni belpolitikai helyzet drámai romlása miatt.
A két új kút azonban még egy ilyen megnövekedett menekülthullám esetén is elegendõ vizet fog adni.

A CSI segítsége folytatódik

Eddig elkészült az 50.000 literes fõ-víztartály és két 4.000 literes konténer a táborhoz vezetõ vízvezetékkel együtt. A kútfúró csapat küldetése azonban nem merül ki a vízellátás biztosításával. A lelkek szomját is enyhítik: a csillagos ég alatt levetítik a Jézus életét bemutató filmet.