BOCS Homepage


Szudán: Két lelkészt kivégzés fenyeget!

Az iszlám fundamentalista rezsim minden alap nélkül bombatámadások kitervelésével vádolja Lino Sebit és Hillary Boma lelkészeket – a kartúmi érsek bizalmasait. Mindkettõjüket megfenyegették: keresztrefeszítik vagy más módon végzik ki õket.

Kartúmban 1989-ben katonai diktatúrát vezettek be. A hatalom az iszlám fundamentalista Hassan al-Turabi kezében összpontosul. A rezsim polgárháborút visel a déli keresztény-animista lakosság ellen, amely már eddig is 1,5 millió áldozatot követelt, 5 millióan pedig elmenekültek az országból. A hatalom legfeljebb csupán a népesség 10%-ának szimpátiájára számíthat. Nemcsak a déli keresztények és animisták, hanem sok észak-szudáni ellenzéki muzulmán is az elnyomás áldozatává válik. Közéjük tartozik öt imám is, akiket Kobar börtönében tartanak fogva: Mudathir Ismail, Mohamed Abdel Karim, Fahad El Hawamda, Rifa’t Khalil és Ali Sayeed. 1998. június végén bombatámadás érte Kartúmot. A titkosrendõrök július 29-én letartóztatták az éppen 30 éves Lino Sebit lelkészt. Azzal vádolták, hogy részt vett a bombatámadásban és tagja az ellenállási hadseregnek /SPLA/. Három nappal késõbb a rendõrök hivatalában megkeresték Hillary Boma lelkészt is, aki Zubeir Wako érsek kormányzati megbízottja és ugyanezzel a váddal õrizetbe vették õt is.

Iszlamizálás!

Egy magas beosztású szudáni katolikus személyiség szerint a letartóztatásokkal „megkísérlik ellehetetleníteni a szudáni egyházat", hogy iszlamizálják a népességet. Ennek kétségbevonhatatlan jelei vannak. Az iszlámról kereszténységre térõket fokozottan üldözik, az árvákat iszlám iskolákba kényszerítik, az egyházi tulajdont elkobozzák vagy megsemmisítik. Egy 1999 elején életbe léptetett rendelet értelmében a nyugati turistanõknek is a saria iszlám törvény szerinti fejkendõt és hosszú ruhát kell viselniük szudáni tartózkodásuk idején. Lino Sebitet és Hillary Bomát kegyetlenül megkínozták, hogy vallomást csikarjanak ki tõlük. Az ellenük – és 24 vádlottársuk ellen – indított per 1998. október 5-én kezdõdött a kartúmi katonai bíróságon. Az egyházak és számos külföldi emberi jogi szervezet tiltakoztak a katonák civilek elleni eljárása miatt, amelyet még a szudáni alkotmány is törvénytelennek ítél. December 10-én a tiltakozások hatására elnapolták a tárgyalást. Hivatalos indoklás szerint: civilek esetében a katonai bíróság döntését az alkotmánybíróságnak (amely a legmagasabb fórum) kell jóváhagynia. A két lelkész azóta is fogságban van és kivégzés fenyegeti õket.