BOCS Homepage 

Térségi hírek

Civil szolgálat - találkozó Romániában

1997 decemberében Déván, Romániában találkozót tartottak a lelkiismereti katonaságmegtagadásról és a polgári szolgálatról. A találkozót a BOCS Alapítvány és a Church and Peace kelet-európai irodája kezdeményezte. Legfontosabb partnerünknek a Youth Action for Peace romániai csoportja (YAP-Ro) bizonyult.
A találkozó célja az volt, hogy kapcsolatot teremtsünk mindazokkal Romániában, akik érdekeltek a lelkiismereti megtagadás jogának elfogadtatásában: békeszervezetekkel; NGO-kkal és más csoportokkal, amelyek foglalkoztatni tudnának fiatal besorozottakat; egyházi szervezetekkel; fiatalokkal, akiket bármikor behívhatnak a hadseregbe.
A találkozó színhelye egy ferences kolostor volt, amely kb. 120 árva gyermeknek ad otthont. Egy ferences szerzetes, Böjte Csaba vezeti az árvaházat. Csaba szintén részt vett a találkozón; reméli, hogy legalább a kisebb gyermekek élvezhetik majd egyszer a választás lehetõségének szabadságát a katonai és a civil szolgálat között.
A lelkiismereti megtagadókkal szemben a törvény nagyon lehatárolt; Jehova Tanúinak engedélyezik egyedül a fegyver nélküli katonai szolgálatot, mely kétszer olyan hosszú ideig tart, mint a fegyveres katonáskodás. De mivel a Jehova Tanúi mindenféle katonai szolgálatot visszautasítanak, és inkább a börtönt választják, a törvénybõl senki nem profitál.
A YAP-Ro nemrégiben felmérést végzett Kolozsváron, többségében román középiskolások. A diákok 41 %-a ellenzi a katonai szolgálatot, 31 %-uk hallott már a polgári szolgálatról, és 25 %-uk választaná a civil szolgálatot, ha erre lehetõség lenne.
Körülbelül 25 fiatal vett részt a dévai találkozón. A megismerkedés és a romániai helyzet bemutatása után az új magyar polgári szolgálatról szóló törvényrõl és a kérdés nyugat-európai megoldásairól beszélgettünk. Azt is megvitattuk, hogy milyen munkát, milyen munkáltatóknál vállalhatnának a civil szolgálatosok. A találkozó összefoglalójaként rövid sajtó híranyagot írtunk.
Úgy tervezzük, hogy 1998 márciusában találkozunk ismét, ezúttal egész Kelet-Európából lesznek résztvevõk. Abban is reménykedünk, hogy több ember fog jönni a romániai ortodox egyháztól (az egyik ortodox vezetõ, Daniel metropolita, kifejezte támogatását). Ezen a találkozón kidolgozunk egy kampányt egy új polgári szolgálatos törvény bevezetésére a román parlamentben, és a találkozó Church and Peace összejövetel is lesz egyben.
Simonyi Katalin


A francia nyelvterületi iroda célokat határoz meg
A Church and Peace francia nyelvterületi új vezetõ bizottsága (CARF) 1997. december 4-én találkozott elõször. Jelen volt: Marie-Noelle von der Recke, Michel Sommer, Louis Joly, Soeur Irmtraud, Anita Thomas és Sylvie Poupaert.
Régen szerettünk volna egy, a brit-ír bizottsághoz hasonló szervezetet saját területünkön. Egy koordinátor, különösen részmunkaidõben nem tud mindent megcsinálni, de egy különbözõ hitvallású és területi származású csoport szélesebb körû kapcsolatokra és hatékonyabb munkára ad lehetõséget.
Louis Joly nyitotta meg a találkozót imával és elmélkedéssel. Mivel ez volt az elsõ találkozónk, legfontosabb feladatunk céljaink meghatározása volt. Ezeket három pontban lehet összefoglalni: a hálózat megerõsítése és kiterjesztése; dialógus olyan egyházakkal, akik még nem kapcsolódtak a békeegyház-elképzeléshez; békeszolgálatok kifejlesztése.
A CARF feladata az lesz, hogy területi konferenciákat szervezzen, részt vegyen regionális eseményeken, képviselje a Church and Peace-t, kapcsolatot tartson a területi ökumenikus szervezetekkel, segítsen a francia negyedéves lap kiadásában és az anyagi alap megteremtésében. Egyenlõre a CARF kötetlen lenne, kétszer egy évben találkoznánk.
Legfontosabb napirendi pontunk a következõ regionális konferenciára való felkészülés volt, amely szeptember 18-20. között lesz Centre Alain de Boismenuban. A témák: "Az erõszak legyõzésének programja - Békét a városoknak". Reméljük, hogy a tagoknak lehetõsége lesz tapasztalatcserére, teológiai beszélgetésekre, a WCC programjával való ismerkedésre. Szeretnénk az egyházakat is arra buzdítani, hogy vegyenek részt a programban.
A programmal kapcsolatos tevékenységekben részt vevõ emberek beszélnek majd munkájukról. Frédéric de Coninck szociológus és teológus örömmel fogadta meghívásunkat. A következõ témákban tart elõadást: "A városi bûnözés áttekintése" (szociológiai elemzés), valamint "Mi a szerepük az egyházaknak és nekünk keresztényeknek az erõszakkal szemben?"
Végül megvitattuk a francia negyedéves újságot: hála Terrinek a laufdorfi irodában, aki ezt a munkát koordinálja, már sokat javult a lap, de szeretnénk nagyobb részt vállalni a szerkesztõi (tartalmi válogatás) és a gyakorlati (fordítás, korrektúra stb.) munkából.
Úgy érzem, hogy elsõ nekifutásra sok mindent elvégeztünk. Nagyon hálás vagyok minden résztvevõnek, és bátorítanak az elért eredmények.
Sylvie Gudin Poupaert


Anglia és Írország konferenciája Graz nyomdokában - Az Ökumenikus Lelkiség program

A britanniai és írországi Ch&P bizottság komolyan készül az angol nyelvû júniusi regionális konferenciára, mely a grazi kiengesztelõdés témát folytatja majd. Munkacsoportok és elõadások is lesznek. Kiemelt elõadók: Andrew Clark, a kvéker Béke és Szolgálat fõtitkára, Marie-Noelle von der Recke, a Ch&P elnöke. Szombaton ünnepi estet terveznek, melyen felolvasásra kerül "A Híd" c. színdarab, és játékok is lesznek, amelyeket béke-nevelõk gyermekfoglalkozásokon használnak.
Január 27-én Ursula Windsor és Eleanor Kreider, brit-ír bizottsági tagok találkoztak a Woodbrooke Fõiskolán, (Selly Oak, Birmingham) egy, az Angol és Ír Egyházak Tanácsának Ökumenikus Lelkiség programjában részt vevõ csoporttal. Az Angliából és Észak-Írországból érkezett résztvevõk azt tervezték, hogy a lelkiség és a béketeremtés közötti kapcsolatot tanulmányozzák. Az Ökumenikus Lelkiség program kérdései a következõk voltak: Mi táplálja a béketeremtést? Hogyan tudnánk kapcsolatot teremteni az erõszak kultúrája és a béke kultúrája között? Melyek a közös lelki meglátásaink és hitünk a béke kultúrája utáni vágyunk mögött? A brit-ír Ch&P tagjai legfontosabbnak a békeegyház eszményeit és lelkiségét tartották.
Még nem tudjuk, milyen kezdeményezések születhetnek ebbõl a találkozóból, mely fõként ötletek gyûjtésébõl és beszélgetésbõl állt.
Eleanor Kreider


Német nyelvû regionális találkozó terve októberre

A Church and Peace (Egyház és Béke) 1997-es közgyûlésének döntése alapján néhány német anyanyelvû Ch&P tag találkozott szeptemberben Weierhofban, hogy megtervezzék a Ch&P tevékenységét német nyelvterületen.
Ennek eredményeképpen megkezdték egy regionális konferencia elõkészületeit, mely a mennonita konferenciaközpontban, Thomashofban lesz 1998. október 2-4 között. Ez a rendezvény kapcsolódik majd a Német Mennonita Békebizottság (DMFK) õszi találkozójával. A konferencia témái a következõk: "A békeegyház jellemzése", "Mit jelent egy közösség mindennapi életében a békeegyházhoz tartozás?" A témáról mennonita, katolikus és protestáns résztvevõk és elõadók fejtik ki nézeteiket. Reméljük, hogy a találkozó során kapcsolatot teremthetünk olyan csoportokkal, akik hálózatunk tagjai szeretnének lenni. A program keretében szeretnénk megtervezni a német nyelvterületen kialakuló szervezetet és munkát is.
Örülnénk minden javaslatnak és észrevételnek - amelyek megküldhetõk Paul Gentnernek vagy Hans Jakob Gallénak - a konferenciával és a területi munkával kapcsolatban.

Hans Jakob Galle
Crayenbühlstr. 21.
67295 Bolanden-Weierhof
Tel: +49 (0) 6352 5636
Paul Gentner
Bannmühle
55571 Odernheim am Glan
Tel: +49 (0) 6755 764

Hans Jacob Galle,
Marie-Noelle von der Recke